Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu’ndan Türkiye’ye portatif röntgen cihazları

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA), geri izah yaparak Türkiye’bile meydana gelen deprem felaketi sonrasında Türkiye’ye portatif tıbbi röntgen cihazları gönderdiğini ve göndermeye bitmeme edeceğini duyurdu. UAEA antrparantez binaların strüktürel hasarını kullanmak amacıyla ‘tahribatsız imtihan ekipmanı’ ihtiyacını değerlendirdiğini vurguladı.

Avusturya merkezli UAEA, Türkiye ve Suriye’nin kuzeybatısını etkileyen 6 Küçük Ay depremleri sonrasında bu hafta içinde portatif tıbbi röntgen cihazları gönderdiklerini ve ilave bindi paketiyle göndermeye devam edeceklerini rapor etti. Açıklamada “İlk acil destek paketinde, UAEA, ülkenin ağırlık altındaki tıbbi müdahale sistemini pekitmek amacıyla acil arkalama adına Türkiye’ye taşınabilir ve duraksız X-ray cihazları gönderdi” denilerek arttırma cihazların ati günlerde hazırlık edilip gönderileceği ifade edildi.

UAEA açıklamasında ati günlerde ulaştırılacak destek paketi üzere şu ifadelere yer verdi;”UAEA önümüzdeki haftalarda Türkiye ve Suriye’ye X-ray cihazları ve ustalık destek üstelik dahil almak amacıyla henüz fazla bindi paketi göndermeye hazırlanıyor. Gelgel ve iki ülke, ayrıca binaların strüktürel hasarını kıymetlendirmek amacıyla tahribatsız test ekipmanı ihtiyacını da değerlendiriyor.”

Share: