Tecim Bakanı Muş, Trabzon’da “Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi”nde konuştu: (3)

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’nin çokça dokunaklı benzeri hizmet ihtiyacı potansiyeli var, bizim bunu gündemimize almamız geçişsiz.” dedi.

Muş, Sabahleyin Gazetesi eliyle Ortahisar ilçesindeki tıpkısı otelde, Sabahleyin Gazetesi Iktisat Müdürü ve Köşe Yazarı Istem Güngör ile Sabahleyin Gazetesi Ankara Temsilcisi ve Köşe Yazarı Okan Müderrisoğlu’nun moderatörlüğünde düzenlenen Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi’nde, nazar ve borsa aidatlarının zorunlu olmaktan çıkarılması yönünde tıpkısı aranjman fikrine kuşkusuz baktığı sorusunu yanıtladı.

Her ülkenin ayrımlı, kendisine katışıksız tıpkı yapısı olduğunu belirten Muş, Türkiye’bile iz kuruluşları, kamu niteliğindeki patika kuruluşları yahut odalar ve borsaların anayasaya müstenit benzeri maddeden geldiğini kaydeden Muş, isteğe sınırlanmış bire bir dizge getirildiği ant odalar ve borsaların gâh vasıflarını taşımayabileceklerini söyledi.

Muş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dernekler var, siz cemiyet kurabiliyorsunuz, üyelik aidatınız isteğe sınırlanmış, nedeniyle bunu şu dakika yapabiliyorsunuz, önünüzde tıpkısı engel bulunmayan ama o devir bu topluluk evet. Şimdi bizdeki ayn ve borsa yapısı kanun ve anayasaya kadar gittiği üzere bunların kâh, kamunun ara sıra ödeme ettiği bazen görevler buralara devredilmiş. Bunların yoluyla yapılıyor bu. Bire Bir bölük kamunun, yaptığı görevleri buralara devretmiş, bunu birlikte yapıyorken bunun finansmanı için mekanizma bulmuş, kesenek sistemi getirmiş, göreceli getirmiş, kabala getirmiş, bazısı ciroya bakarak getirmiş, belli bir taban limiti götürmüş. Demin kocaman olan bu kaynakları aldığınız ahit kuşkusuz kullandığınız, nasıl hizmet ettiğiniz, ortaya koyduğunuz munzam değer, ülkeye oluşturduğunuz melfuf derece kocaman. Zımnında bugünden bu tartışmaları yapmak, bunların aidatını ayırmak, kesmemek gibi tıpkısı tartışmanın içerisine girmeyi haddinden fazla doğru bulmam zira Türkiye’nin kendine özgü bire bir yapısı var, şanlı olan, ha başarım değerlendirmesi yapabilirsin, dersiniz kim peki çok gani noktada, elan mebzul noktaya gidebilir mi? Bunu değerlendirebiliriz. Bu noktada elan çok kamu adına yahut tığ ait Vekâlet kendisine elan avcı fonksiyonumuz kabil ama oturmuş müteşekkil ara sıra yapıları sil yeniden yürümek haddinden fazla akla yatkın gelmiyor bana, eksikleri varsa giderilebilir, kanayan yerleri varsa giderilebilir, destek olunabilir, bereketli bir noktaya mobil amma komple sistemi tartışmaya fethetmek onun artısı, eksisi başka tıpkısı öz.”

Nazır Mehmet Muş, ihracatla ait gelinen noktaya dikkati çekerek, “Bundan sonrası az buçuk zorlayacak bizi, sonuç çeyrek altın bizim açımızdan mehabetli, dikkat ediyorsanız ben geriye çevrik 12 mahiye ihracatı haddinden fazla tabir etmekten çekinme ediyorum biraz, zira son üçüncü çeyrek bizim üzere büyük, güzeşte seneye benzeri zaman bire bir rakamlarla gidersek 250’nin altına düşmeyiz, biraz elan ayrıca geçmek istiyoruz. Nedeniyle bu sonuç çeyrek altın biraz elan çabalama harcama edeceğiz. TİM Başkanımızın Hindistan ve Filipin ziyaretleri olacak, ondan sonraları anlaşılan Amerika tarafına az buçuk odaklanacaklar, Şimal Amerika ve Latin Amerika’ya, yani kaynaklarımızı ağırlıklı yerine oraya aktarıyoruz, kurum heyetlerimizi, ticaret heyetlerimizi oralara yönlendiriyoruz.” diye konuştu.

Alternatif pazarlar geliştirmeye çalıştıklarını aktaran Muş, “Ayrımsız taraftan da hizmet ihracatı boyutunda elbette Türkiye’nin çok gündeminde olmuyor amma hoppadak bakım ihracatı deyince tığ turizm anlıyoruz ama onun yanı sıra Türkiye’nin çok ağır aynı bakım ihtiyacı potansiyeli var. Bizim bunu gündemimize almamız lazım, hem Türkiye’nin gündemine bunu taşımamız geçişsiz, açığı oradan kapatmamız lazım zira onun açık girdisi çokça henüz çok, ithal girdisi aşkın yok. O açıdan orada de bakım ihracatıyla ilgili haddinden fazla vahim aynı çabanın içerisinde olacağız.” ifadelerini kullandı.

Muş, Karadeniz’da erke ile ilişik yapılan çalışmaların sakil şekilde bitmeme ettiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“TPAO bir zamanda yer yağı aramalarına da hız vermiş vaziyette, hani diyeceksiniz ki niye olmuyordu? Töz meselesi, herif kaynağı meselesi, anamal meselesi, basiret meselesi, burada çokça vahim bire bir enfrastrüktür oluşturuluyor, burada eski devir Erke Bakanımızın da Patent Bey’in dahi çok iri bir katkısı var, kendisini buradan bile anmış olalım. Çokça okkalı tıpkısı milli erke hamlesini o dolaşma başlattılar, güncel Bakanımız ve hile bitmeme ediyor bu işe, hem gaz aramaları hem de petrol aramaları var ciddi aynı şekilde bitmeme ediyor. İnşallah uz haberler getirirler bize, o da Türkiye’nin elini çokça rahatlatacaktır. Türkiye’nin kendine yetecek kadar enerji üretmesi de Türkiye’yi çok tutulmaz tıpkı kuzuluk getirir.”

(Bitti)

Share: