Ankara haberleri: Ankara merkezli 5 ilde ‘Narkopara’ operasyonu: 37 murakabe

Ankara merkezli 5 ilde ‘Narkopara’ operasyonu: 37 gözaltı

ANKARA merkezli 5 ilde planlı ‘Narkopara’ operasyonunda, yapmacıklı dünyalık ile metal özellik ticareti yaptığı belirlenen 37 bed, gözaltına alındı. Şüphelilerin, telefon dinlemelerinde yakalanmamak amacıyla şifreli ülfet yaptıkları ve eroine ‘Erol amca’, metamfetamine ‘Metin amca’ dedikleri belirlendi.

İl Itimat Müdürlüğü Finansal Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, yapmacıklı para ile uyuşturucu husus ticareti yaptığı belirlenen cürüm örgütünü takibe aldı. Polisin 6 maaş beceri ve fiziksel takibi sonucu Ankara merkezli İstanbul, Yozgat, Çankırı ve Hatay’de 200 personelin katılımıyla 57 şüpheliye müteveccih eş anlı ameliyat düzenlendi. Operasyonlarda 37 berbat, gözaltına alınırken, özge şüphelilerin yakalanmasına müteveccih çalışmaların bitmeme ettiği belirtildi. Mavera yandan şüphelilere ilişkin adreslerde yapılan aramalarda; 21 bin 500 teklik yapmacıklı banknot, 10 gram kokain, 47,6 gram metamfetamin, 23,4 gram beyaz, 20 gram esrar, 200 şişe yapmacıklı ve gizliden gizliye viski, ruhsatsız av tüfeği ve çokça sayıda fişek ve 32 bireşimli komprime ele geçirildi. Yapılan incelemede ise şüphelilerin içtimai iletişim araçları platformlarından sahte servet ile telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik yük alışverişi yaptığı ve maden kullananlara bap satışından sonradan dünyalık üstü adına düzme banknotlar verdiği tayin edildi.

UYUŞTURUCULARA MUVAKKAT İSİM VERMİŞLER

Şüphelilerin antrparantez telefon dinlemelerine yakalanmamak amacıyla şifreli musahabe yaptıkları ve eroine ‘Erol amca’, metamfetamine ‘Metin amca’, sentetik haplardan Lyrica’evet ‘Leyla abla’, Smyra’ya ‘Sam amca’ dedikleri belirlendi. Şüphelilerin, uyuşturucu satıcılarına ödeyecekleri paraları bile ‘borç’ yerine rapor ettikleri ve ‘torbacı’ların, yakalanmamak üzere sattıkları uyuşturucuları öz evlerinde evet dahi tehlikesiz belirledikleri metruk binalarda kullandırdıkları tespit edildi. Şüphelilerin, bap kullananları özendirmek için ayrımlı uyuşturucuları tattırdıkları, özellikle beyaz zehir amacıyla ‘aşı yapma’ tabirini kullandıkları ve kullanıcıların uyuşturucu parası bulabilmek amacıyla hırsızlık ilkin olmak amacıyla birçok farklı suça karıştıkları belirlendi.Share: