Kırşehir’de 16 sene önceki maktul engellinin cinayet zanlısı tutuklandı

Kırşehir’üstelik 16 sene geçmiş öldürülerek toprağa gömülen sakat Büyüklük Fırat’ın katil zanlısı jandarmanın kurduğu özel takım yoluyla yakalandı.

İl Güllabi Komutanlığı ekipleri, 2006 yılında Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde kaybolan ve 2008 yılında Çiçekdağı ilçesi Harmanpınar köyü kırsalında cesedi bulunan Fırat’ın cani zanlısının yakalanması için hususi ekiple baştan mesai başlattı.

Soruşturmayı genişleten ve haddinden fazla sayıda kişinin ifadesini kayran kol, kestirmece bir almanak çalışmanın böylece olayın failinin A.A. (51) olduğunu tespit etti.

Ankara’da yaşadığı belirlenen A.A, bu ildeki ekiplerle ortak çalışma sonucu gözaltına alındı.

Çiçekdağı İlçe Kurnaz Komutanlığındaki sorgusunun arkası sıra Yozgat’ın Yerköy Adliyesi’ne irsal edilen nahoş tutuklandı.

Zanlının tutuklanmasının peşi sıra AA muhabirine izah özne maktulün ağabeyi Ahmet Fırat, Almanya’dan yurda dönen mânialı kardeşinin 16 sene ilk evinden ekmek ahzetmek için çıktıktan bilahare bir daha dönemediğini söyledi.

Her yerde aramalarına rağmen kardeşini bulamadıklarını anlatan Fırat, şunları kaydetti:

“Hangi yaptıysak bulamadık. Resmi makamlara zayi ve şikayet dilekçelerimizi ilettik. Türk adaletinden ümidimizi on paralık kesmedik, bilcümle güvendik. Zaman üstelik alp jandarmamızın verdiği uğraş sonucu eden bulunmuş oldu. Ölen kafasız gelmese bile en azından 16 yıl sonradan katilin yakalanması hepimizin aynı nebze olsa acısını hafifletti. Dilerim Allah’tan layık olduğu cezayı bulur.”

Olayın geçmişi

Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde, 2008 yılında Harmanpınar köyü kırsalında köpeklerin yönlendirmesiyle çoban, teşrih haline gelmiş toprağa batmış vaziyette bire bir erkek cesedi bulmuştu. Jandarma nezaretinde çıkarılan naaş Ankara Adli Tababet Kurumu’na gönderilmişti. Bacağındaki engelden yola çıkılarak yapılan icraat ve alınan DNA örneklerinin incelenmesiyle cesedin, 2006 yılında Yozgat’ın Şefaatli ilçesinden kaybolan Devlet Fırat’a ilişkin olduğu belirlenmişti.Share: