Amasya’da Konuşma Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Ülfet Barajı’na kalkışmak için 850 bin balık bala su, gölet ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde neşelilik gösteren Yedikır Akarsu Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen çocuk sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Ülfet Şehremini Mehmet Bitirmiş aracılığıyla planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde bulunan göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, ekincilik ve hayvancılığın bati namına yapıldığı benzeri ilimiz. Son 2 yılda buna bir birlikte su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Su ürünleri üretim istasyonumuz, geçen yıl Celal Akarsu İşlerinden, Ekincilik İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda özellikle sazan ve Sazak balığı yavrusu tevessül etmek için mütenevvi enva yetiştirilmeye başlandı. Geçen sene 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu sene 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon bala balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Görüşme Barajı’na tevessül etmek üzere 850 bin yavru balığı sularımıza bıraktık.”

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon bala balığı akarsu ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati çekici Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’üstelik, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon çocuk balık bıraktık. 2022 yılında özellikle kendimize elan balaban tıpkı maksat koyduk. 84 milyon balık, cümle kök ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla 100 milyon bala balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde dünya birincisiyiz, alabalıkta ise dünya ikincisiyiz. Sıradan bu kesim bizim üzere yıldızı parlayan ayrımsız kesim.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Su Ürünleri Üretim İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon yavru balık, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Kalabalık, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: