Akarca suyu amansız hastalık hastalarına şifa olacak

Fistül suyu kanser hastalarına felah olacak

TOKAT – Tokat’ta mevcut fistül sularının ten kanseri bilimsel verilerle ortaya konuldu.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Akademisyen Prof. Dr. Bilge Ayça Çadırcı, Reşadiye ve Sulusaray akarca sularındaki maddenin egzamaya ve romatizmaya bol gelmesi nedeniyle araştırma çalışması yaptı. Çadırcı, sudaki faal maddeden yola çıkarak yaptığı araştırma sonucu cilt kanserinde kanserli hücrelerin fistül suyunun etkisiyle öldüğünü tayin etti. Projenin yazı çalışmasını tamamlayan Çadırcı, suyun tılsım endüstrisinde kullanım hakkını almak üzere patent başvurusu yaptı.

Kaplıcada kâin ayrımsız bap egzama ve kap kanseri hangi iyi geliyor

Akarca suları üzerine asistanken çalışmalar yapmaya başladığını belirten Çadırcı, “İzmir’dahi ve Almanya’dahi sıcakta hararetli mikroorganizmalar üstüne çalıştım. Tokat’a geldikten sonra üstelik Sulusaray kaplıcasının egzamaya çokça gür geldiğini duydum. Suda ne üzere enerjik maddeler, bileşikler var kim iyi geliyor diye emek yaptık. Yani normalde minerallerle ilgili yapılmış çokça say var. Ama tığ mineraller değil da eksantrik kimyasallar, bileşikler var mı diye niteleyerek proje hazırladık. Projesinin sonucunda 20 hatim henüz faal olan aynı mürekkep elde ettik. Bununla ilgilendiren yapmış olduğumuz düzentileme sonucunda patent başvurusu yaptık, sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu himmet sonucunda Sulusaray kaplıcasında mevcut bire bir maddenin kap kanserine gür geldiğini bulmuş olduk. 5 yıl geçmiş yaptığımız bu çalışmada aradan güzeşte süreçte güçlü haddinden fazla olumlu tepkiler de aldık. Suyu kullanıp müspet dönüşler yapanların oldu” diyerek konuştu.

Sivas’taki balıklı kaplıcalardaki balıkların faydası kadar

Sivas’taki kaplıcadaki balıklar ile hastaların iflah bulduğuna dikkat çekici Çadırcı, “Sulusaray kaplıcasında balık bulunmayan. Ama toprağın yapısından kaynaklı, suyun huruç yolu üzerinde geçtiği yerlerdeki mikroorganizmaların üretmiş olduğu ürünler, değişik bileşikler iyileşmeye yarar sağlıyor ” ifadelerini kullandı.

Akarca suyu içilerek onma bulunuyor

Kaplıca suyunun içilebildiğini rapor eden Çadırcı, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sulusaray kaplıcasının suyu içilebiliyor. Onu içip iyileştim diye olumlu dönüş yapanlar oldu. Çünkü melonun organları da etkiliyor. Hemen aut organlar değil. Yani cilt kanseri dediğimiz devir yalnız deri dış satıh gibi düşünülüyor. Amma çöz organların yüzeyi da sonuçta deriyle kaplı. Reşadiye kaplıcasının suyu içilmiyor.Share: