Baştan Bol Bolamat Partisi Genel Başkanı Erbakan, matbuat toplantısı düzenledi Açıklaması

Baştan Bol Bolamat Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Politik partilerin bu seneki hazne yardımlarının arz azından yarısının depremzedelere verilmesi çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

Erbakan, partisinin genel merkezinde düzenlediği matbuat toplantısında, Kahramanmaraş ve Hatay’ın Develik ilçesinde meydana gelen depremlerin arkası sıra sahadan izleme ettiği tespitleri aktardı.

Afet bölgelerine her an, oradaki mağduriyetleri gidermeye müteveccih himmet yaptıklarını anlatan Erbakan, bölgede gâh arkalama ürünlerinde lüks yığılışma ve israfların olduğunu, gâh ürünlerde ise pahal nekais olduğuna bel etti.

Kurdukları kardeş kent projesiyle ihtiyaçların belirleme edilerek, hal üretilmesini sağladıklarını tamlayan Erbakan, “Bu uygulamayla depremden etkilenen 10 ilimizi, küsurat 71 ilimize ve ilçelerine birey ederek, beher el teşkilatımızın sorumlu olduğu sarsıntı bölgesini belirledik.” bilgisini verdi.

Tüm teşkilatların, sorumlu oldukları illere odaklanarak çalışmalarını yürüttüklerini vurgulayan Erbakan, bu kapsamda oluşturdukları kriz masası üzerinden yardım malzemesi ve hareket makineleri ile destekleri paylaştıklarını, Kayseri, Mersin Ağacı, Elazığ, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’da depolar oluşturduklarını, buna ilaveten İstanbul teşkilatlarının Kahramanmaraş’ta çadır kent kurduğunu aktardı.

Erbakan, hükümetin yürüttüğü çalışmalara bindi verilmesi uyarısı yaparak, “Siyasi partilerin bu seneki hazine yardımlarının bildirme azından yarısının depremzedelere verilmesi çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, depremzedelerin ilkin kalan gaz, cümbüş, internet, su faturalarının vergisinin sıfırlanması ve ödemelerde erteleme ve kolaylıklar sağlanması amacıyla hükümete çağrı fail Erbakan, üniversiteler amacıyla alınan engin yetişek kararının baştan değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Erbakan, yetişek sisteminde “kasaba, kentçilik” ve “katıksız afet” bilincinin soy manada verilmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

“Önceki aktöre ve moral vizyonundan nasibini almamış politikacı, ön sahibi, yönetici, yüklenici ve hassaten inşaat işçisi, mühendis, genişlik mükemmel yasa ve yönetmelikler ihdas edilse dahi bütün bunları aşıp, suistimal ve olumsuzlukların sebebi olabileceğinden, anne maslahat, milli görüşün 50 senedir söylediği kabilinden insanın sağtöresel ve manevi yerine eğitilmesi meselesidir.”

Share: