83 yaşındaki Açar Teyze ‘Oto Korse Tamirciliği’ mesleğini gelinine devretti

83 yaşındaki Anahtar Teyze ‘Oto Korse Tamirciliği’ mesleğini gelinine devretti

AFYONKARAHİSAR Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde hayatiyetli 83 yaşındaki Vasıta Akın, askere giden oğlunun hareket yerinin kapanmaması üzere başladığı sargaç tamirciliğini gelinine devretti.

Sandıklı Bakir Endüstri Sitesi’nde lastik tamirciliği özne 83 yaşındaki Atak, gelini ve oğluyla birlikte bibi seçme dönme sanayi sitesindeki oto sargaç dükkanına gidiyor. Şakirt namına yanında çalışmaya başlayan 61 yaşındaki gelinine işi öğreten Akın, ‘bundan sonradan bu işi onlar yapacak’ diyor. Miftah Ana Yarısı, bayıla bayıla yaptığı işini gelini Huriye ile gelişigüzel 27 kişiye öğrettiğini söyledi.

47 yıldır bu işi yaptığını söyleyen Komütatör Teyze, lastikçi olmaya zahir değişmeyen verdiğini şöyle anlattı: “1940 doğumluyum. 47 yıldır yapıyorum, imdi bana yaptırmıyorlar. Ben yerime gelini diktim çıktı, o etsin bundan sonra ego bittim daha çok. Onun beraberinde kıyıda bucakta dolanıp duruyorum ben imdi. Ego bu işi bilmesem 47 sene sen bana tekerlek onartır mısın, ayrımsız henüz sağlık misin? Kaç senelikler gelir tığ bu lastiği etraflı ahit evvel yaptırmıştık diye niteleyerek varidat. Aynı eş tıpkısı evladına arkalama etsin. Hangi derler koyunun kuzunun çobanısın derler. Evladına çoban olmanın sebebi kazancımızı yiyelim. Helallere çalışalım harama gitmeyelim diyerek öğrendim. Demincek bile gelinime sen dikil benim yerime dedim. Oğlum askere gideceği espas dükkanımızı kapatmayalım diyerek bir ağababa aynı evlanın dükkanının kapanması zoruna harcama. Kapatmadık, çalıştım. Benim öğrendiğim büyüklüğünde ego bile ele öğrettim. 27 modül şakirt yetiştirdim. Demin hepsi de burada çalışıyorlar.”

Kayınvalidesinden görevi devralan kadın Huriye Akın bile bu mesleği istekle yaptığını söyledi. 61 yaşındaki Akın, oto lastik dükkanında güzeşte tıpkısı gününü şöyle anlattı:

“Sabahleyin geliyoruz sobamızı yakıyoruz. Çayımızı pişiriyoruz. Gelene hizmetimizi ediyoruz. Verilecekse bir husus yapıyoruz. Yapılacak işleri yapıyoruz. Arkalama olacak ayrımsız şeyse ne gerekiyorsa yapıyoruz. Yolda kalmasınlar diyerek elimizden geleni yapıyoruz.”

Share: