741. Hayme Ana’yı Yâd ve Kafile Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “mehabet temel” namına mezkûr “Hayme Esas” kabri başında anıldı.

741. Hayme Temel’yı Yâd ve Kafile Şenlikleri Kütahya’dahi yapıldı.

Kütahya Valisi Ulvi Polat, Bilecik Valisi Eksiksizlik Kızılkaya, Firez ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Yerli Yönetimlerden Mesul Genel Komutan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sadir Durmaz ile sair tören düzeni mensupları, Domaniç ilçesine bağlı Çarşamba köyündeki Hayme Anne’nın türbesini mülakat yazar yakarış etti.

Vali Çelik, törende yaptığı konuşmada, Hayme Anne’yı andıklarını ve tıpkısı zamanda Domaniç’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan ilk Türk kadının Hayme Temel olduğunu hatırlatan Çelik, “Hayme Anne, Konya- Karaman’de Zübeyde Karı, Kütahya’birlikte Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’da Şerife Bacı, Erzurum’bile Valide Karı, Malatya’bile Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Demet Sezen, Çorum’dahi Aybüke Hoca, Diyarbakır’dahi bala nöbeti tutan bıçkın analardır.” dedi.

Ekin ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan birlikte Hayme Asıl’nın, benzeri zamanda devletin bekası adına sunulan emeğin sunma mefret örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Temel’nın, döneminde devletin bekası namına uca uğraş verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Anne uğraş vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek gibi olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, arazi Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve kişizade gönlü, kadınlarımıza sabah yeli reşit, asırlar bilahare bile cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan tıpkısı ufuktur o, inanç ile idealini var eden, akide ile tarihi şen eden ayrımsız bayrı şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehterhane eşliğinde sembolik kafile yürüyüşünün yanında Türk tasavvuf musikisi konseri, süvari okçuluk ve umum oyunu gösterilerine saha verildi.

Programa, AK Parti Kütahya milletvekilleri Ahmet Fecir, Ceyda Çetin Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Mebus Ulu Fazıl Etçi ve özge protokol üyeleriyle çokça sayıda vatandaş katıldı.Share: