59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali’nde 2. Dolaşma Geride Kaldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla T.C. Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla planlı 59. Antalya Değerli Portakal Film Festivali’nin ikinci haset, Antalya izleyicisinin korkulu ilgisiyle geçti.

Ulusal Ince Metraj Film Yarışması filmlerinden Burak Çevik, Sofia Bohdanowicz ve Blake Williams’ın birlikte yönettikleri “Azimet O Gidiş” izleyicilerle buluştu. Mümasil zamanda kaybettiği dostunun yasını tutan tıpkısı kadını odağına düz film sonrası gerçekleşen söyleşide yönetmenlerden Burak Acara filme dayalı soruları yanıtladı.

Belmin Söylemez’in rastgele biri değişik ayakta kalma mücadelesi veren üç kadının yollarını kesiştirdiği Ulusal Detaylı Metraj Yarışma filmlerinden “Gözgü Gözgü”nın gösterimi direktör Belmin Söylemez, oyuncular Manolya Cevher, Laçin Ceylan, Şenay Vazıh, senarist ve çekimci Gösteriş Topaloğlu, montajcı Evren Luş, cast direktörü Erengül Öztürk ve gürültülü tasarımcısı Gelişigüzel Akyıldız’ın katılımıyla gerçekleşti.

Uluslararası Ince Metraj Film Yarışması’nda ise Signe Baumane’nin Evlilik Hayatım/ My Love Affair With Marriage ve Michal Vinik’in Valeria Evleniyor/ Valeria rastık Getting Married Türkiye’da ilk kez AKM Aspendos salonunda ilk defa izleyiciyle buluştu.

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda ise “Hatice”, “Filmin Adı Hangi?” ve “KAF KAF” filmleri izleyicilerle buluştu.

Hedef Erün’ün, en çok yedi-sekiz sene yaşayacağı söylenmesine rağmen ömrünün kırk iki yılını geride bırakan, yüzdelik doksan sekiz özürlü olmasına karşın maruz kaldığı ayrımcılıklar, mezalim karşısında hayattan kopmayan, inatla sınırları aşmaya müteharrik SMA hastası ayrımsız kadının öyküsünü anlattığı “Hatice” belgeselinin gösterimine, filmin kahramanı Hatice Özkan ve babası Tasavvur Özkan ile katıldı. Misyon Erün, film sonrası gerçekleşen söyleşide sözü Hatice Özkan ve seyircilere bıraktı.

Türkiye’bile eş sinemasının temellerini atan 68 kuşağından öncü kadın yönetmenlerin deneyimlerini, zayi filmlerini adese altına kayran “Filmin Adı Hangi?” belgeselinin gösterimi sonrasında yönetmen Bulak Fontini izleyicilerle tıpkı araya geldi.

Direktör Sağlam Kötü, 1966 Varto depremini bizzat diri ve feci izlerini avlu boyu taşıyanların yolculuğuna ve coğrafyanın kaderine tanıklık ettiren belgeseli “KAF KAF”ın gösterimi sonrasında gerçekleşen söyleşide seyircilerin sorularını yanıtladı.

Özel Gösterimler bölümü filmlerinden “Leyla Hanım”ın gösterimi, Antalya Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Cansel Tuncer’in karı sahipliğinde, filmin yönetmeni İlke İşisağ, İzmit Belediye Reisi Fatma Kaplan Özgürlük, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Yaşar Kardaş ve Komutan Vekili Korkulu Sarıca’nın katılımıyla gerçekleşti.

Trajik benzeri ilçe ile hayatını kaybeden Tuh¨rkiye’nin önce karı ülke şehremaneti bas¸beyin Leyla Atakan’ın hayatını anlatan belgeselin gösterimi sonrasında İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Leyla Atakan, daha daha makamı yokken, belediye reisi değilken üstelik kalıntı bırakmış benzeri eş, sert duruşlu ayrımsız eş, hangi istediğini bilici tıpkı eş ve kadınlar için de uğraş eden tıpkısı avrat. Böyle karı mücadeleleri unutulmamalı. Toplumun seçkin kesiminde var olma mücadelesi gösteren, ego üstelik varım mersiye cesaretini gösteren cümle kadınlar için esasen Leyla Atakan’lar ve onun kabilinden birçok karı karakterler racon mümasil olmalı, o yüzden dahi unutulmamalı dedik, böylesi benzeri filme imza atmaya çalıştık” dedi.

ANTALYA FİLM FORUM’DA ÖDÜLLER BU AKŞAM EZANI SAHİPLERİNİ BULACAK

Antalya Film Toplu Tartışma’da mazi Teferruatlı Metraj Kurmaca, Kol/Gelişmemiş Sekans ve Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu projelerinin sunumları gerçekleşti. Kamu kategorilerde sunumların sona erdiği Antalya Film Toplu Tartışma’da ödüller bu akşam düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.

Forum Pozitif etkinlikleri kapsamında deneyimli Amerikan yazar-film eleştirmeni Deborah Young moderatörlüğünde Amerikalı-Fransız oyuncu-yönetmen-yapımcı Jean-Marc Barr ve Türk aktör-yapımcı Damla Sönmez’in KUL, Avrupa ve Türkiye’deki üçkâğıtçılık deneyimleri konusunda konuştukları ustalık sınıfı gerçekleşti.

“Dijital Platformlar: Ortak Beklentiler Neler?” antetli konuşmada ise senaryocu, yönetmen Bahir Akçay, çekimci Huzur Okur, Netflix Türkiye İçerik Direktörü Sair Bağdatlıoğlu ve BluTV İçerik ve Ticari Direktörü Deniz Şaşmaz Kıvrak sektördeki kuma beklentiler konusunda ahbapça ettiler.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali’nin yönetimsel direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, görüşme yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Toplu Tartışma’un direktörlüğünü ise Hediye Lale ve Kaynak Evrenosoğlu yürütüyor.Share: