Kuşadası Belediyesindeki sormaca kapsamında 6’sı şehremaneti çalışanı 8 can gözaltına alındı

Aydın’de Kuşadası Belediyesinde etkin 6 personel ile 2 özel şeriklik yetkilisi, “ihaleye ara bozuculuk teşviş, resmi belgede düzmecilik ve rüşvet” suçlamalarıyla gözaltına alındı.

Kuşadası Belediyesinde güzeşte yıl yapılan mıcır çekicilik ihalesine müteveccih İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulunun yaptığı incelemenin arkası sıra açığa alınan 6 belediye çalışanı ile 2 şirket yetkilisi karşı Kuşadası Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca yakalama kararı çıkarıldı.

İl Güven Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, belediyenin çarkıt fen işleri başöğretmen vekili F.Ç, çalışanlar D.Ş, K.C, E.T, K.K. ve M.A. ile ihaleyi kayran şirketin yetkilileri T.B. ve Z.B’yi adreslerine planlı operasyonla gözaltına aldı.

“İhaleye fesat kurca, resmi belgede sahtecilik ve rüşvet” suçlamalarıyla yakalanan şüpheliler, emniyete götürüldü.

Belediyeden izah yapıldı

Kuşadası Belediyesinden konuyla ait yapılan yazılı açıklamada, belediyeye yönelik bir operasyonun söz konusu olmadığı, murakabe işleminin yasal sürecin devamı niteliğinde olduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere düz verildi:

“Belediyemiz vasıtasıyla yapılan ayrımsız eksiltme ile ilgilendiren olarak İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Heyeti marifetiyle sürdürülen inceleme neticesinde, soruşturmanın selameti açısından Mülkiye müfettişlerince ve uray yönetimimiz marifetiyle açığa alınan personellerimiz bugün sabahleyin saatlerinde ifadeleri uyarlanmak amacıyla evlerinden gözaltına alınmıştır.

Bazı ürün organlarında iddia edilenin bilakis belediyemize müteveccih bir cerrahi müdahale söz konusu değildir. Teftiş işlemi başlatılan yasalı sürecin devamı niteliğindedir. Kuşadası Belediyesi yönetimi kendisine kamunun zarara uğratılmasına illet olacak seçme ihmale ya da girişime cemaziyelevvel olduğu gibi zaman birlikte cevaz vermemiz ya de ayn yummamız bahis konusu birlikte imkânsız. İhmali kâin gelişigüzel ki olursa olsun gerekenin yapılabilmesi üzere bizler dahi üzerimize düşeni adına getirmeye ve gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaya bitmeme edeceğiz.”Share: