Zalim Dışişleri Bakanı Lavrov, Çinli mevkidaşı ile Ukrayna konusunu görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Çin Dışişleri Bakanı Çin Gang ile Ukrayna konusunu ele aldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Hindistan’ın başkenti Eskimemiş Delhi’üstelik yapılan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı marjında Lavrov ve Çin’in ayrımsız araya geldiği belirtildi.

Bakanların ikili siyasi diyalog ve pratik işbirliğinin efdal gelişme hızından duydukları memnuniyeti dile getirdiği kaydedilen açıklamada, ziyaret esnasında iki ülkenin büyüklük başkanlarının yaptığı anlaşmaların uygulanmasıyla ilişkin konulara ehemmiyet verildiğine belen edildi.

Görüşmede, G20’nin faaliyetlerinin makro yönleri ve iki talih arasındaki etkileşim karşı kapsamlı kuruntu alışverişinin gerçekleştirildiği rapor edilen açıklamada, türlü uluslararası platformlarda Moskova ve Pekin arasındaki yakın dış yöntem koordinasyonunun güçlendirilmesinin öneminin vurgulandığı aktarıldı.

Her iki bakanın, Çin’in Ukrayna krizinin politik çözümü konusundaki tutumu da karışma Ukrayna’daki durumu ve özge arsıulusal konuları ele aldığı bilgisine vadi sunulan açıklamada, “Tartışılan parçalanmamış konularda yüksek seviyede meleke ve rey birliği rapor edildi. Özge ülkelerin çöz işlerine engelleme, şantaj ve zılgıt tarafından tek yönlü yaklaşımların dayatılması, uluslararası ilişkilerin demokratikleşmesine cebin ayazlık girişimleri kuruntu birliğiyle reddedildi. İki ülke arasındaki aut siyaset etkileşimini daha bile derinleştirmek amacıyla karşı karşıya de karışma düzenli temasların sürdürülmesinin önemi bire bir sefer elan teslim edildi.” ifadeleri meydan aldı.

Lavrov ve Çin, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arasında 2023 İstişare Planı’nı imzaladı.

Share: