Yayla dönüşü susuzluktan zayıf sakıt koyunlara tankerlerle akarsu taşındı

Van’ın Gürpınar ilçesinde yayla dönüşü susuzluktan argın düşen koyun sürülerine uray ekipleri vasıtasıyla tankerlerle su ulaştırıldı.

Son zamanlarda lüks sıcaklar zımnında bölgede baraj, akarsu ve akarsu kaynaklarının bazıları kurudu, bazılarının da su seviyesi düştü.

Türkiye’birlikte küçükbaş efsanevi varlığı itibarıyla geçmiş sıralarda saha alan Van’de birlikte su kaynaklarının azalması, yaz süresince hayvanlarını yaylalarda otlatan göçerlerin dönme yolculuğu sırasında baskı yaşamasına bozukluk oldu.

Günlerce süren seyahat sırasında kuruyan kaynaklar zımnında hayvanlarına akarsu bulmakta müşkül calip göçerler, çareyi şehremaneti ekiplerinden arkalama istemekte buldu.

Başkale ile Gürpınar ilçesi sınırlarındaki yaylada 3 aydan bu yana kestirmece 1000 koyununu otlatan Nurettin Koç, havaların soğumaya başlamasıyla Siirt’e dönmeye karar verdi. Tıpkısı hafta süren yolculuk sırasında elan ilk hayvanlarına su verdiği bölgelerdeki kaynakların kuruduğunu gören Koç, susuzluktan zayıf düşen hayvanları üzere Gürpınar Belediyesinden arkalama istedi.

Bunun konusunda tankerlerle koyunların bekletildiği Kuşdağı Bölgesi’ne revan ekipler, sıvatları (efsanevi içme suyu tesisi) doldurarak koyunların susuzluktan temizlik olmasının önüne geçti.

Belletici, beraberindeki 3 çobanla kestirmece iki maaş dayanıklı bire bir yolculuk yapacağını belirtti.

Belediye ekipleri sebebiyle koyunlarının temizlik olmaktan kurtulduğunu anlatım eden Belletici, “Yolumuzun üzerindeki baraj ve akarsular seçkin yıl biraz daha erken kuruyor. Bir haftadır yoldayız. Normalde bulunduğumuz bu yasakçı baraj. Tığ da akarsu vardır umuduyla koyunlarımızı buraya kadar getirdik ancak barajın kuruduğunu gördük. Susuzluktan dünya hayvanların girişim atacak takati bile kalmadı. Tığ de durumu Gürpınar Belediyesine bildirdik. Sağ olsunlar serian tankerle buraya su getirdiler. Tanrı razı olsun.” dedi.

Belediye personeli Küçümseme Kulaz ise vatandaşların bu tuhaf sıkıntılarına kaygısızca kalmadıklarını belirtti.

Kulaz, “İlçemiz göçerlerin güzergahı üstünde vadi alıyor. Buradan geçen göçerler, kuruyan baraj ve akarsular dolayısıyla koyunlarına su içiremiyorlar. Kuraklık zımnında 2 yıldır bu buut elan çok yaşanıyor. Gürpınar Belediyesi namına vatandaşımızın seçme türlü ihtiyacına koşmakla görevliyiz. Elimizden geldiğince toplumsal belediyecilik anlayışı çerçevesinde vatandaşlara apotr oluyoruz. Zaman de koyunları susuzluktan beceriksiz sakıt ve bizden müzaheret isteyen vatandaşımıza tankerle su ulaştırdık.” diye konuştu.Share: