Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezinin açılışını yaptı Açıklaması

Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi ile ait “Binanın restorasyonun tamamlanmasının peşi sıra Çanakkale kişmiri ve bahir savaşlarıyla ilgili günümüze büyüklüğünde yayınlanmış bağlanmış, görsel ve işitsel bilgi, vesika ve dokümanlar temin edilerek merkeze nakledildi. Buranın haddinden fazla haddinden fazla kapsamlı tıpkı araştırı merkezi haline gelmesi üzere temas türlü adımı attık.” dedi.

Ersoy, Çanakkale Savaşları Araştırı Merkezinin açılışında yaptığı konuşmada, Çanakkale’üstelik kahramanlık gösteren bir milletin evladı olmaktan değer duyduğunu söyledi.

Çanakkale’dahi Türk milletinin varlık destanının yazıldığını belirten Ersoy, şöyle devam etti:

“Çanakkale kara ve bahir savaşların bildirme ayrıntılı ayrıntısına kadar incelenmesi, araştırılması ve gelecek kuşaklara yer akla yatkın şekilde aktarılması amacıyla ayrımsız model kurulması gerektiğini düşündük. Alelacele harekete geçtik. Yaptığımız istişareler neticesinde Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımız 1800’lü yıllarda yapılan ve ilk eğlek devamında sıhhiye binası adına geçer not tarihi binanın bu yönde değerlendirilebileceği görüşünü bildirdi. Bunun üstüne koridor kaybetmeksizin bu tarihi binanın restorasyonuna başladık. Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığımız restorasyon çalışmalarını inceden inceye yürüttü. Binanın restorasyonunun tamamlanmasının ardından Çanakkale kara ve deniz savaşlarıyla ait günümüze büyüklüğünde yayınlanmış yazılmış, görsel ve işitsel hikmet, vesika ve dokümanlar temin edilerek merkeze nakledildi. Buranın çokça haddinden fazla şümullü bire bir araştırı merkezi haline gelmesi için seçkin kalem adımı attık.”

Araştırı merkezinde Osmanlı Türkçesi, Türki, İngilizce, Frenkçe ve Almanca dillerindeki 5 binin üzerinde soy ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arşivinde Çanakkale’ye ilgili belgelerinin üstelik toplandığını dile getiren Ersoy, bugüne büyüklüğünde çok beş altı kişinin elinde olan arşivlerin dahi bu araştırma merkezine kazandırıldığını bildirdi.

Hazırlıkların sonucunda araştırmacıların ferah ferah çalışabileceği, çalışmalarını sürdürebileceği tıpkısı düz sağlandığını anlatan Ersoy, eserlerin kazandırılmasında emekleri olan Uğural Vanthoft, Haluk Ağızcıl ve Şahin Aldoğan’a teşekkürname etti.

“Kültür ve danışma hayatını zenginleştirmek üzere ağır sıklet bire bir şekilde çalışıyoruz”

Ersoy, dünya tarihine, Türklerin kahramanlık mücadelesini kızıl harflerle yazdıran bu dönemin araştırılması, akıllıca anlatılması üzere hangi gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını dahi vurguladı.

Troya Firez Yolu Festivali amacıyla da Çanakkale’üstelik olduklarını anlatım eden Ersoy, şöyle konuştu:

“Ülkemizin ekin ve tekellüm hayatını zenginleştirmek için ağır benzeri şekilde çalışıyoruz. Çanakkale’da gerçekleştirdiğimiz Troya Festivali’nde 1000’den fazla sanatçının katılımıyla 100’den çok etkinlik sanatseverlerle buluşacak. Çanakkale’üstelik antrparantez tarihle sanatı bire bir araya getirdik. Çanakkale Tarihi Düzlük Başkanlığının sorumluluğunda olan Küçük Asya Hamidiye Tabyası, Kilitbahir Kalesi kabilinden mekanlarda de etkinlikler gerçekleştirilecek. Anadolu Ateşi Raks Grubu, ‘Troya’ gösterisini bu curcuna çerçevesinde sergileyecek. Troya Müzesi’ndeki 3 tenor konseri kaçırılmaması müstelzim konserlerden biri olacak. 6 ülkeden yabancı tur operatörleri hatırat dalışı gerçekleştirecek. Tempo Yardımcıları ve Bahir Haritaları Sergisi sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 57. Hezel Senfonisi’ne gidilmesi benim herkese tavsiyem. Sonra ‘Rüzgarın Çipo Atlıları Troya’ya Sürüyor’ başlığıyla bisiklet platformu 35 kilometre ayakçak çevirerek Troya Antika Kentine ulaşacak. Çocuklarımız için üstelik birbirinden evire çevire etkinlikler planladık. Canlı Pabuçlar, Büyülü Şapkalar Atölyesi, Tekâmül Ölçer ile Masal Tiyatrosu önceki aklıma gelen etkinlikler. Ilk Teşrin ayında gerçekleştireceğimiz, Beyoğlu Firez Yolu Festivali’nde üstelik 6 binden çok sanatçı 1000’den çok etkinlikte düzlük algı. Başkentte yapacağımız festivalde ise 5 binden çok sanatçımız 500’den çok etkinlikle sanatseverlerin karşısına çıkma.”

Diyarbakır ve Konya’üstelik bile festivaller gerçekleştireceklerini tamlayan Ersoy, ilki düzenlenecek Diyarbakır Talih Kültür Yolu Festivali’ni 8-16 Ilk Teşrin tarihlerinde düzenleyeceklerini ve 2 binden fazla sanatçının 500’den fazla etkinlikte yer alacağını kaydetti.

Icra Vekili Ersoy, ayrıca Konya’daki Mistik Çalgı Aleti Festivali’nde bile uluslararası çalgı aleti camiasında hususi bire bir yere ehil olan İspanya, Almanya, Hindistan, Darı, Azerbaycan, Özbekistan, İran ve Türkiye’den alanında yordamlı sanatçıların izlenebileceğini söyledi.

Festival duraklarına İzmir’i bile eklediklerini dile getiren Ersoy, “İzmir Alsancak Tekel Fabrikası Firez-Musahabe Kompleksinin restorasyonunu tamamlayarak festivalin anne duraklarından biri haline getireceğiz. Adana’mızı da festival duraklarına kattık. Adana’üstelik gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı’nı nezaret himayesinde çok daha ayrıntılı benzeri sürede ve serbest katılımlı tıpkı arkaç getireceğiz. Tarihimizle sanatı aynı araya getirme çabalarımız çerçevesinde Troya Firez Yolu Festivali’ne bu eşsiz merkezi dahi ekledik. Curcuna kapsamında burada Çanakkale Şehitlerine Tarz Sanatı Sergisi, Gazavatnameler Işığında Türk Minyatür Sanatı ile Anafartalar Zaferi Sergisi ile 1915’ten Emirler, Raporlar, Hatıralar Kurşuna Fiyaka, Askere Cesaret Sergisi açılacak.” diye konuştu.

Merkezin açılmasına emeği geçenlere teşekkür fail Ersoy, özellikle Mustafa Kemal Atatürk görünmek için kamu Milli Savaşım kahramanlarını yağmur ve minnetle andığını bildirdi.

“Çanakkale’mizde birçok ilçemizde yüzlerce aktiflik olacak”

DOĞRU Parti Kadro Başkanvekili Bülent Turan ise Çanakkale’nin şehitler diyarı olduğunu ifade etti.

Çanakkale’nin ruz, turizm, endüstri, orman kabil birçok alanda iddialı olduğuna dikkati çekici Turan, “Altyapıların nazik oranda çözülmesi, ulaşım mazeretinin kalmaması sonrası bölgemizde hareketliliğe de ilişkin kendisine tıpkı firez kenti olması üzere birlikte elimizden geldiğince ağır say harcıyoruz. Bugün hars kenti olmanın arz kıymetli adımlarından tıpkısı tanesini atıyoruz. Bakanlığımızın öncülüğünde on devir boyunca Çanakkale’mizde birçok ilçemizde yüzlerce aktiflik olacak. İnsanlarımızın, sanatseverlerimizin bazen büyük ücretler ödeyerek elde ettiği o imkanları bakanlığımızın yardımıyla Çanakkale’mizde on bölüm süresince doya doya izleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Merkez açılışından önce bile Nazır Ersoy ve beraberindekiler, Çanakkale Deniz Müzesi Muavenet-i Milliye Sergi Salonu’nda açılan “Osmanlı Deniz Haritaları Seyir Yardımcıları Sergisi”ni gezdi ve icraat hakkında hikmet aldı.Share: