Vekâlet uzmanları depremzedeleri konutlarının hasar durumu hakkında bilgilendiriyor

TAHİR TURAN EROĞLU/İBRAHİM AKTAŞ – “Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Osmaniye’üstelik Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca farklı noktalarda konuşlandırılan çadırlarda memur uzmanlar depremzedelerin sorularına cevap veriyor.

Icra Vekili Yardımcısı Mücahit Demirtaş, AA muhabirine, ekiplerin depremin ikinci gününden itibaren hasar tayin çalışmalarına başladığını söyledi.

Osmaniye’dahi 150 ekibin hat, ilçe ve köylerde hasar tespiti yaptığını tamlayan Demirtaş, bu kayıtların sisteme aktarılma zaman girildiğini dile getirdi.

Demirtaş, Osmaniye’da şu temel büyüklüğünde incelenen 14 bin binadan 8 bininin hasarsız olduğunun belirlendiğini, bu binalara vatandaşların dönüşleri amacıyla eş güdüm yapıldığını rapor etti.

Valilik uğrunda kurulan çadıra gelenlere hasar tespiti ve konutlarının durumuna ilgilendiren bilgilendirmede bulunduklarını kaydeden Demirtaş, “Kurduğumuz çadırlarda arkadaşlarımız vatandaşlara mukteza duyuruları yaparak, binalarıyla ilişkin hasar tespit raporu karşı brifing ve vatandaşın yapacağı işle ilişkin, dönüp dönmeyeceği, binasının yıkılıp yıkılmayacağıyla ilişik süreci işletiyor. Bu vesileyle 8 bin binanın hasarsız olduğu tayin edildiği üzere evlere ansız dönüşle ilgili bire bir emek başlatmış oluyoruz.” dedi.

Depremzede personel cansiparane hizmet ediyor

Demirtaş, İl Sağlık Müdürlüğü yakınında de çadır kurarak bakım verdiklerini söyledi.

Vatandaşların, ne bölgeye yakınsa oralara giderek bilgilendirme işleminden yararlanıp, binalarının durumunu öğrenebildiğini kaydeden Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ayrıca broşür bastırdık. Broşürlerimizde hem adres bilgilerimiz hem birlikte yaptığımız hasar tespit raporlarının ne manaya geldiğini, neyi anlatım ettiğini, vatandaşa hangi gibi hukuk sağladığını, durumunun ne olduğunu bilgilendirmek üzere böyle broşürler dağıtmaya başlayacağız. Osmaniye’birlikte depremzedelerle ilgilendiren onların geleceğini ve yaşamlarını kurmaları yönünde benzeri cazibe sunmuş olacağız. Böylelikle hayatlarını devam ettirebilmeleri amacıyla kerem adına, hükümetimiz ve Bakanlığımız namına onlara elimizden gelen gelişigüzel tip yardımı yapmış olacağız.”

Bakan Yardımcısı Demirtaş, yaraların bir dakika ilk sarılabilmesi, çalışmaların tamamlanabilmesi üzere personelin özveriyle çalıştığını vurguladı.

Çadırlarda memur personelin tıpkı zamanda depremzede olduğuna değinen Demirtaş, şöyle konuştu:

“Zaman Zaman işin fiziki ve hesap boyutuyla icraat yaparken esasen temas birimiz bir fert yoğunluğun içindeyiz. Icap bu şehre başka birimlerimizden mevrut mühendisler gerekse burada memur personelimiz bu yoğunluğu bizden elan fazla yaşıyor ama onlar benzeri zamanda depremi yaşadıkları amacıyla ihtiyacı imdi hissediyor. Gözlemimiz şu kim onlar bu travmayı yaşamalarına karşın haddinden fazla daha gayretli ve özveren çalışıyor. Burada depremzede diyerek tanım ettiğimiz şahıslar onların aileleri, akrabaları, komşuları, arkadaşları. Onlar amacıyla herkesten elan aşkın gayretle çalışıyor, hepsinden Allah razı olsun.”

Bilgilendirme çadırları, il ve iklim keyif müdürlüğü önünde bulunuyor.

Share: