Van’da “3. Uluslararası Avrasya Mikolojisi Kongresi” başladı

Van’da Yüzüncü Sene Üniversitesi (YYÜ) Mantarcılık Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla planlı “3. Arsıulusal Avrasya Mikolojisi Kongresi” başladı.

Mühendislik Fakültesi konuşma salonunda 11 ülkeden kısaca 190 akademisyenin katılımıyla düzenlenen kongrenin açılışında mütekellim YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Plato, çokça düşündürücü ve bilimsel tıpkı kongreye ocak sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Dünyanın heybetli biyolojik zenginliklerinden olan mantarların eş sağlığında ve ekosistemde koca düzlük tuttuğunu tamlayan Plato, şunları kaydetti:

“Çok değerli bire bir faal grubu olan mantarlardan etkin bir şekilde faydalanma ve dehalet sağlanabilmesi fakat onların ilmî, hesaplı kendisine çalışılmasının birlikte sair yönleriyle gastronomi, tarım, ispençiyari, tababet ile cins olacaktır. Bu bağlamda yapılan çalışma sonuçlarının paylaşılması, tartışılması, gelecekte yapılacak çalışmalara ışık tutması açısından kongrelerin önemi berenarı büyüktür. Eş sahipliğimizde yapılan kongrenin bu amaçlar doğrultusunda vacip katkıyı sunacağına inancım tamdır. Kongrenin mikoloji camiasına, ülkemize ve insanlığa müfit çıktılarla sonuçlanması diliyorum.”

Kurultay Başkanı, Mantarcılık Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Uzun ise kongrenin, mikolojinin bütün alanlarında kalifiye çalışmaları ayrımsız araya getirerek bilimsel vukuf ve tecrübenin paylaşımlardan arz yüksek düzeyde kazanımın sağlanmasına, problemlerin tartışılmasına, millî ve uluslararası eş projeler üretebilecek madun yapının oluşturulmasına ulama sunacağını aktardı.

Kongreyi 14 madun başlık halinde planladıklarını anlatan Etraflı, “Kongremize 11 ülkeden 190 bilgelik insanını yer aldığı hep 110 himmet sunulmuştur. Fen kurulumuzca yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda bunlardan 82’si aday 28’i poster beyanat namına kabul edilmiş ve kongre programına yerleştirilmiştir. Kongrenin hedefler doğrultusunda arz faziletli düzeyde kazanımın sağlandığı bir kodifikasyon kendisine neticelenmesini düş ediyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından, oturumlarla devam eden kurultay, 9 Eylül’de sona erecek.

Share: