Uzmanından ihtar: “Menopozun 55 yaşın üstüne kadar sürmesi meme kanserine kez açabilir”

Uzmanından uyartı: “Menopozun 55 yaşın üstüne kadar sürmesi bicik kanserine öğün açabilir”

DENİZLİ – Özel Denizli Egekent Hastanesi hekimlerinde Uzm. Dr. Mustafa Tekin, bicik kanserinin belirtileri ve tedavi yöntemlerinden bahsederek, “Menopozun 55 yaşın üstüne büyüklüğünde sürmesi meme başı kanserine öğün açabilir” dedi.

Meme Başı kanseri farkındalık ayı zımnında Hususi Denizli Egekent Hastanesi’nin liyakatli hekimlerinden Umumi Cerrahi Uzm. Dr. Mustafa Tekin, majör açıklamalarda bulundu. Kanserin belirtileri, tedavisi, oluşu gibi konuları ele alan Dr. Tekin, “Temas 8 kadından tıpkısı tanesinin meme kanserine yakalanma riski mevcuttur. Meme Başı dokusundan gelişen meme kanseri, bildirme kesif iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bicik benzin kanallarından ve benzen bezlerinde gerçekleşen olarak görülür. Hastalarda en kesif genetik faktörler yöre plandadır. Bunlar alay malay müstakbel gözyaşı önceki adetin er dönemde görülmesi, menopozun 55 yaşın üstüne büyüklüğünde sürmesi, ilk doğumunun 30 gözyaşı üstünde yapılması yahut tek veladet yapılmaması eke risk faktörleri beyninde. bununla birlikte aşkın alkol tüketimi, obezite, cereyan kısıtlığı ve sigara kullanımı riziko faktörleri arasında gözükmektedir” dedi.

“Hastalar kendi kendine tetkik edebilir”

Alelhusus kadınların uyumlu ayrımsız şekilde kontrol yapması amacıyla çağrıda mevcut Dr. Tekin, “Hastalar genelde büyüyen ve tasasız kitleyle karşımıza geliyor. arada bir bağımlı ağrıda olabiliyor. İleri dönemlerde ise memede kararsızlık, portakal kabuğu görünü, kızarıklık ve ödem şeklinde gözükmektedir. Hastalarda 20 ile 40 yaş ortada adet dönemi bittiğinde önceki 3 dönüş hele kişi kendini tetebbu etmesini istiyoruz. Memesinde kendisine ilgilendiren olmadığını düşündürecek bulgu, katılık ve ağrı hissederse genişlik andıran sağlık merkezine gitmesi gerekiyor. 40 gözyaşı üzerinde ise hastalarımızdan mamografi ve bicik ultrasonu tetkiki önerilmektedir. Tedavisi ise hastaya göre değişmektedir. Burada hastalığın evresi tümörün yeri, yandaş hastalıklar üzere sorunlar göz önüne alınmaktadır. Meme kanseri farkındalık ayı dolayısıyla halkımızı tetkik açısından sağlık merkezlerine gitmesini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: