ÜNİVERSİTELİ ELİF’İN ÖLÜMÜYLE İLGİLİ DAVADA, SEVGİLİSİNE MÜEBBET HAPİS CEZASI

KIRIKKALE’üstelik, darülfünun öğrencisi Elif Sinan’ın (24) kalbine aldığı bıçak darbesiyle yaşamını yitirmesine ilişkin davada vakfedilmiş yargılanan sevgilisi Çakır Akan (27), Eş ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Üzüntülü’ın birlikte katıldığı karar duruşmasında ‘bilerek cani’ suçundan iskontosuz müebbet kodes cezasına çarptırıldı.

Kırıkkale Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencisi Elif Sinan, geçen sene 4 Ağustos’ta kalbinden bıçaklanmış namına sevgilisi Çakırdoğan Akan vasıtasıyla hastaneye götürüldü. Elif, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Gözaltına alınan Tuğrul Cari, sevgilisinin aralarında yaşanan tartışma sonrası bıçağı kalbine saplayarak intihar ettiğini ati sürdü. Emniyetteki ifadesinin peşi sıra adli taharri üzere serbest bırakılan Çakırdoğan Akan üzerine ölçülü soruşturma kapsamında ‘kasten öldürme’ suçundan sevgili açıldı. Elif’in ölümüne neden olan bıçakta inç izi mevcut Tuğrul Akan, Kırıkkale 2’nci Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’ndeki geçmiş duruşmada tutuklandı.

BAKAN YANIK ÜSTELIK DURUŞMAYA KATILDI

Tutuklu yargılanmasına devam edilen Akan, değişmeyen duruşmasına Eskişehir’den Gürültülü ve Kaynak Bilişim Sistemi ile katıldı. Mücahede ve Sosyal Hizmetler Bakanı Su Kederli ile tarafların avukatları ve Elif Sinan’ın yakınları birlikte salonda amade bulundu. Maznun Cari, savunmasında kız arkadaşı olan maktulün, kendisi kalkmak istediği için intihar ettiğini öne sürdü. Suçsuz olduğunu savunan Akan, beraatını ve tahliyesini istek etti.

YANIK KASTEN ÖLDÜRMEDEN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUZ

Bakanlık yerine davaya iltihak talepleri elan önceki kabul edilen Bakan Su Izdıraplı, maznun Akan’ın savunmalarının suçtan kurtulmaya dönük olduğunu belirterek cezalandırılmasını istek etti. Acılı, hem konkre delillerle olayın işleyiş biçimi hem da sanığın öz ifadeleri ortada çelişkiler olduğunu anlatım ederek, Sanık ifadesinde, maktulün ayrılırsak kendisini öldüreceğini anlatım ettiğini beş altı beyanında söylüyor. Bu noktadan hareketle de maktulün bıçağı kendisine sapladığı iddiasında. Konkre delillerde bıçağın methal açısından öldürülen özlük yaptıysa ancak sol elini kullanıyor olması lazım; ama başat eli esen eli. Şayet maktulün sanığın iddiasına göre kurusıkı gibi tıpkı iddiası olsa o kadar aktif aynı çarpış olmaz. Kaldı ki maktulün kabile, kilogram özelliklerine baktığımızda özlük gücünü taharri edemeyecek kadar işlek birisi olmadığını görüyoruz. Öldürücü bir çarpış, kaburga kemiğini kıracak büyüklüğünde vurulan bire bir darbe. Maktulün kendisi eliyle olmayacağı çok meydanda. ‘Kasten cani’ suçundan sanığın cezalandırılmasını istiyoruz dedi.

Mahkeme heyeti, sanığın ‘bilerek kanlı’ suçundan müebbet mapus cezası ile cezalandırılmasına değişmeyen vererek, kararda iskonto uygulamadı. Duruşması salonunda kâin maznun yakınları karara reaksiyon gösterdi.

YANIK DEĞIŞMEYEN ADALETİN TESİSİ

Kırıkkale Adliyesi önünde açıklama işleyen Icra Vekili Kederli, Elif’in öldürülmesiyle ilişik karar duruşmasına katılarak, kadına müteveccih momentum ve kadın cinayetleri davalarını takip noktasında hassasiyetlerini aynı kat daha yorumlamak istediklerini belirtti. Üzüntülü, 25 Kasım’ın Kadına Müteveccih Çabuk Uluslararası Savaş Haset olduğunu de hatırlatarak, Bu kapsamda birlikte farkındalık çalışmalarının, toplumun kadına yönelik şiddetli mücadeleye ehil çıkmasının hangi büyüklüğünde balaban olduğunu hepimiz biliyoruz. Buna dahi ilgi fethetmek, Elif’in ailesinin müzaheret etmek istedik. Bugün bihakkın karar verildi. Sanığın bilerek öldürme suçundan cezalandırılmasına, iyi çözme indiriminin da uygulanmamasına sayın murafaa değişmeyen verdi. Biz dahi kararı adaletin tesisi noktasında değerlendiriyoruz. Temennimiz tabii kim bizim hükumet namına kadına yönelik fıldır ilgili ana hareket noktamız, liyakatsiz hoşgörü. Tek kadının, hiçbir insanın şiddete uğramaması, özellikle maltalık üzere son paye asıl insan hakkını kaybetmemesi sonuç rütbe muhteşem. Bir Tane tıpkı kadının şiddete maruz kalmadığı zamana kadar mücadelemiz kesintisiz bitmeme edecek dedi.

‘BUGÜN HAK YERİNİ BULDU’

Elif Sinan’ın ablası Zeynep Sinan bile Biz bugün ‘adalet yerini buldu’ eylemek amacıyla çok nazik bir ahbaplık mücadelesi verdik. Elime verilen intihar raporu ile çok print ayrımsız 9 maaş proses geçirdik. Ego hareketli hunriz bıraktığım kardeşimin cenazesiyle memleketime gittim. Ben kardeşimin çıkamayan sesi namına, onun hakkını savunmaya çalıştım. Başından beri şurası söylüyoruz; ‘ben bu davanın kaybedeni olduğum üzere bu ülkü açıldı. Benim kardeşim bulunmayan ve bir daha üstelik kaçınan. imdi apayrı aynı Elif’in kötülük görmemesi amacıyla bu davayı on paralık bırakmadık. Elif’in ruhu neşeli olsun diye niteleyerek konuştu.

Share: