“Unesco Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı” Sona Erdi

‘Bozkırın Tezenesi’ şişman şair Neşet Ertaş’ı anmak üzere Kırşehir Belediyesi eliyle hazırlanan “UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı”nın kapanış programında balaban ozanın oğlu Hüseyin Ertaş, 10 sene aradan sonradan bağlamayı eline alıp, oğlu Soyluluk Neşet Ertaş ile birlikte, babasının ve dedesi Aşure Ayı Ertaş’ın türkülerini söyledi. Neşet Ertaş’ın Kızı Döne Ertaş ise yaptığı duygu hamile konuşmasında, Neşet Ertaş ve onun manevi mirasına niye eş çıkılması gerektiğini anlattı.

25 Eylül 2012 tarihinde hayata gözlerini yuman ‘Bozkırın Tezenesi’ Iri Âşık Neşet Ertaş’ı anmak amacıyla Kırşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen “UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Anma Programı” kapsamında düzenlenen etkinlikler Alım Satım günü sona erdi.

Cuma haset Neşet Ertaş Ekin Sanat Merkezi’nde Okan Garaz Öztürk, Saraka Hakim Tokel, Hilmi Şahballı ve Abdullah Gündüz eliyle “Neşet Ertaş” mevzulu tıpkısı panel gerçekleştirildi.

Panelistlerin konuşmasının ardından Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş küçümseme alarak programın hazırlanmasında emeği geçenleri kutladı.

“UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Ihtifal Programı” kapsamında yapılan panelin ardından Neşet Ertaş Kültür Danışma Merkezi önünden Cacabey Meydanı’na alay yürüyüşü gerçekleştirildi. Kortejin Cacabey Maydanı’na gelmesinin arkası sıra, dinleti programının açılışı yapıldı.

Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu’nun açılış konuşmasıyla alay malay üç dönem boyunca süren gösteri ve konser programları de başlamış oldu.

Programın önce haset, UNESCO Uluslararası genişlik kazanmasıyla Gürcistan’dan Batumı, İtalya’dan Lady Halo, ve Almanya’dan Duo Malıkı Konserlerini peşinden saat 21.30’de Okan Amaç Öztürk sahne aldı.

Ekicioğlu, 24 Ilkgüz 2022 Cumartesi haset saat 12.00’birlikte Neşet Ertaş Ekin Laf Merkezi’nde UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı’na katılan devlet temsilcileri ile birlikte eş benzeri basın açıklaması yaptı.

Gürcistan-Batum Saz Şehri Temsilcisi Mamuka Tamazashvili, İtalya-Pesaro Enstrüman Şehri Temsilcisi Flippo Galeazzi ve Almanya-Remschaid (Ahi Kent) Şehremaneti Komutan Yardımcısı Beatrice Schlieper’in üstelik bulunduğu basın açıklamasında mütekellim Komutan Ekicioğlu, şunları söyledi:

“UNESCO Enstrüman Şehri Kırşehir, 49 acun şehri arasından tanıtımı yapılan geçmiş 3 şehir beyninde düz alarak konusunda düşen sorumluluğu hesabına getirmenin gururunu yaşıyor.

Almanya’dan ahi şehrimiz Remschaid ve ayrıksı UNESCO Şehirlerinin temsilcileri ve ekipleriyle gelişigüzel bu özel günümüzde bir arada bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

2019 Yılında UNESCO ilimiz Kırşehir’i Üretken Şehirler Ağı’na aldı. Kültüre topluluk çıkıldığı ahit işlerin daha dolgunca yürüdüğünü görüyor ve bu doğrultuda programlar hazırlıyoruz.

5-6 bin almanak bir tarihsel ve kültürel birikime ehil olan Kırşehir’imiz ve yöresi Ahi Evran, Hacı Bektaş, Aşıkpaşa, Yunus Emre, Taptuk Emre kabil bir nice derece yaratmıştır. Küçük Asya abdal geleneği dahi bu kültürün benzeri parçası ve devamıdır. Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Mehabetli, Hacı Taşan üzere kültürel mirasımızın ati kuşaklara aktarılması üzere Kırşehir Belediyesi kendisine elimizden ne geliyorsa yapmaya bitmeme edeceğiz. Kültüre sahip çıkmayan insanlar ve toplumlar; kültürü sadece kağıt üstünde var sayanlar kalburüstü olamazlar. Bizler bu şehrin yöneticileri yerine bu yılki programımızda siz değerli mihman mevki şehirlerimizle dahi buluşarak ayrı benzeri mutluluğu yaşıyoruz. Bizim kültürümüzde birlik var, kardeşlik var, hukuk var; eğer dünyada de bu değerlerin bilgili olmasını istiyorsak bizim Kırşehir’birlikte erbap çıktığımız kadar seçme yerde ehil çıkılmalıdır.”

Mihman talih site temsilcileri dahi yaptıkları konuşmalarda, düzenlenen programın önemine vurgu yapılarak Kırşehir’dahi bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Gürcistan-Batum Müzik Şehri Temsilcisi Mamuka Tamazashvili ve İtalya-Pesaro Saz Şehri Temsilcisi Flippo Galeazzi bile Kırşehir’i özlük şehirlerinde yapılacak olan programlara çağırma ettiler.

Almanya-Remschaid (Cömert Kent) Belediye Komutan Yardımcısı Beatrice Schlieper, yaptığı konuşmasında kendisinin tıpkısı müzikçi olmadığını, politika ile uğraştığını ama Kırşehir’dahi katma oldukları bu izlence yardımıyla Kırşehir’in müziğe verdiği sevginin ve ruhun etkisinde kaldığını belirterek gittiğinde bunu anlatacağını belirtti.

Nazik şair Neşet Ertaş’ın oğlu Neşet Ertaş dahi burada yaptığı konuşmada, “Bizim kültürümüz esasta dünya kültürüdür. Büyüklerimiz ‘doğru birdir’ demişler. ‘İncinsen birlikte incitme’ sözü gelişigüzel yerde doğrudur. Bu birlikte seçme kültürde doğrudur ve olması gerekendir” dedi.

Cumartesi günü Duran Taşan, Haydar Akyol, Bursa Ahali Dansları Topluluğu, İlyas Alkan, Rüya Bacanak fon alırken, ikinci günün kapanış konserinde Şiddetli Özdil, sevenleriyle buluştu.

25 Eylül 2022 aksata günü saat 10.00’de Neşet Ertaş’ın Bağbaşı Mezarlığı’ndaki makber ziyaretini arkasından Aşure Ayı Ertaş’ın evi ziyaret edilerek Mevlid programı gerçekleştirildi.

Saat 10.00-13.00 arasında Ahali TV’da deli dolu olarak yayınlanan “Serhan Er ile Debdebeli Hatıralar” programına katılan Şehremini Ekicioğlu, Kırşehir’den kamu Türkiye’ye ve dünyaya Neşet Ertaş ve Kırşehir ile ilişkin mesajlar verdi. Neşet Ertaş’ın kül ocak bireyleriyle gelişigüzel Gülşen Mutlu, Erkut Özkan, Taşan Kardeşler ve Orhan Altınöz’ün birlikte katıldığı programda Neşet Ertaş hatıraları dahi anlatılarak onun türküleri seslendirildi.

UNESCO Arsıulusal Neşet Ertaş 10. Sene Ihtifal Programı alışveriş günü Cacabey Meydanı’nda Hacıbektaş Fahri Semah Topluluğu’nun semah gösterisi ve Belediye Halk Dansları Topluluğu gösterileri ile önceden; Ege Ertaş, Senet Ertaş, Taşan Kardeşler, Harun Culha, Yunus Deveci ve Erkut Özkan fon aldı.

Neşet Ertaş’ın vefatının 10. yılı olan 25 Eylül 2022 veriş akşamının sürprizi ise büyük ozanın oğlu Hüseyin Ertaş’ın 10 sene aradan sonra bağlamayı eline alıp, oğlu Soyluluk Neşet Ertaş ile gelişigüzel, babasının ve dedesi Aşure Ayı Ertaş’ın türkülerini söylemesi oldu.

Neşet Ertaş’ın Kızı Döne Ertaş ise yaptığı ruh aylı konuşmasında, Neşet Ertaş ve onun manevi mirasına niye cemaat çıkılması gerektiğini anlattı.

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Yâd Programı, sanatçı Selçuk Balcı’nın konseri ile tamamlandı.

Share: