Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Kurum, deli dolu yayında soruları yanıtladı Açıklaması

Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Meram Kurum, İlk Evim İlk İş Yerim Projesi’ne yapılan kısaca 5 milyon başvurunun, 1 milyon 714 binini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.

Bakan Kurum, TV100’da katıldığı canlı yayın programında gündeme ilgili soruları yanıtladı.

İlk Evim İlk İş Yerim Projesi kapsamındaki ilk temellerin, 25 Ekim’üstelik nerede atılacağına ilgilendiren istifham üzerine Gelgel, “Projenin önceki temellerini 17 ilde atıyoruz. Ankara, Afyonkarahisar, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta 5 bin konutun temelini atıyoruz.” dedi.

Alım, cümle valiliklerden illerdeki ihtiyaçlara ait bilgi istediklerini, mevrut veriler çerçevesinde iklim ve ilçelerdeki sayıların belirlendiğini söyledi.

“5 milyona andıran başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz”

“Projeye başvuracak çoluk çocuk, taksitleri bittabi ödeyecek?” sorusunu yanıtlayan Alım, “Gençlerimizin bu projeye güvenini başvuruyla alay malay görüyoruz. 5 milyona mail başvurunun 1 milyon 714 bini gençlerimiz. Bu cesim ayrımsız cirim.” diyerek konuştu.

Bakan Alım, projede alternatifler olduğuna bel ederek “Gençlerimize, ‘2 bin 280 liradan başlayan taksitle isterseniz karı alabilirsiniz.’ diyoruz. Eğer 2 bin 280 lirayı ödeyemiyorsan arsaya başvurabilirsin. 1100 liralık, 1200 liralık taksitle 10 yıl faizsiz arsa taksiti. Yani zaman hangi ödüyorsanız, 10 yıl ayrımsız taksiti ödemeye devam edeceksiniz. Bu çerçevede gençlerimiz, özlük gelirlerine projede hangisi uyuyorsa ona başvurabilirler.” dedi.

“‘Taksitlerimizdeki artım bile yüzde 25’i geçmemelidir’ dedik”

Projedeki ödemelerin işyar maaşı artışına bakarak düzenlenecek olmasının ara sıra endişelere bozukluk olduğunun belirtilmesi üzerine Çalım, şunları kaydetti:

“Bunun cevabı yaptıklarımızda gerçekte. Geçen sene işyar maaşına kısaca yüzdelik 80 artış geldi. Tığ TOKİ’den ocak almış 1 milyon 170 bin vatandaşımıza dedik kim: ‘Biz kirada tıpkısı düzenleme yaptık, kira artışı yüzde 25’i geçemez. Nedeniyle konut icar artışı yüzde 25 ise bizim taksitlerimizdeki artım üstelik yüzdelik 25’i geçmemelidir ve bire bir yıl içerisinde borçlu vatandaşlarımıza yüzde 25 artım yaptık.”

Gurur, bugüne büyüklüğünde gerçekleştirilen projelerde, taksit artışlarını vatandaşların ödeyebilecekleri şartlarda belirlediklerini vurguladı.

Icra Vekili Alım, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi Türkiye’deki bölük fiyatları ve kira artışını tetikleyecek mi?” sorusuna, “Aksine mecmu tersi tıpkısı uzanım olacak.” yanıtını verdi.

“Kore ve Kıbrıs gazilerimiz de bu projeye başvurabilecekler”

Kore ve Kıbrıs gazilerinin projeye başvuramamalarına ait şikayetlerin hatırlatılması üstüne Alım, şunları söyledi:

“Bu kâm da çok geldi, ilk kez sizin yayınınızda bu konuya küşayiş getirmiş olalım. Tığ şehit ve gazi ailelerimize yüzdelik 5 kontenjan ayırdık ve 250 bin konutun tahminî 12 bin 500’ü, şehit ve gazi ailelerimiz amacıyla ayrık durumda. Gelen dilek üzerine Ocak ve Içtimai Hizmetler Bakanlığımızla görüştük ve bu çerçevede iyicene da bire bir emek yaptık. Evi olmayan Kore ve Kıbrıs gazilerimiz da bu projeye başvurabilecekler. Zaten değişik martir ve gazi ailelerimiz üstünde evi varsa da başvurabiliyor.”

Vekil Kurum, İlk Evim İlk İşyerim Projesi’nin bilcümle sektörlerde istihdamı artıracağını, yeni istihdam alanlarının oluşturulacağını söyledi.

Bu projeyle 250 sektörde mecmu 200 bin yeni istihdam alanının oluşacağını dile getiren Kasıt Gurur, “Gençlerimiz, kullanılmamış mühendislerimiz, mimarlarımız, teknikerlerimiz, harita mühendislerimiz bu noktada bu projelerimizde rahatlıkla çalışabilecek. Bunun dışında Bakanlığımız hem bize hem de sadık olduğumuz kuruluşlarımıza yeni mühendisler, mimarlar almaya bitmeme edecek.” ifadelerini kullandı.

Orta sağlık grubuna ilgilendiren içtimai ev projesi

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Çekicilik, Türkiye’üstelik almanak yaklaşık 600 bin bakir basamak yapıldığını belirterek “Arz dilek dengesiyle ait. Ego burada murat karşısında arzı artırıyorum. Şimdi mutedil gelire de yapacağız. Ilımlı gelire da arkasından proje açıklayacağız. Nedeniyle o 600 bin içerisinde de ölçülü gelirin alabileceği şartları sağlamaya çalışacağız. Bunu birlikte Hazne ve Maliye Bakanlığımız ve Taşınmazlar Konut’la çalışıyoruz. Bu projeyi açıkladık kiralar ve basamak fiyatları düştü, düşmeye bile devam edecek.” diyerek konuştu.

Share: