Uçan daireler! Güçlükle gelirlinin aile kabul etme hayali bitti

Adlı emlak müşaviri Sağlıklı Taşçı, akıbet 8 ayda gayrimenkul piyasasına “sihirli bir halk değdiğini” kiralık karı da, satılık ocak birlikte bulunmadığını söyledi. 1 milyon 750 bin liralık olan dairelerin şimdi 4 milyon liralık olduğunu tamlayan Taşçı, “Ben bunlara ‘uçar daireler’ diyorum. Uçtu gitti” dedi. Sözcü’da Imtina Etmek Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Taşçı, konut piyasasında böyle benzeri balon oluşmasında Kovid-19’un yaygınlaştığı dönemde yapım yapımlarının azalmasının, aktif olduğunu rapor etti. Taşçı’nın açıklamaları şöyle:

BALONA RAĞMEN SATILIYOR

“Bunun altında diyar ve ilçelere balaban göçler yatıyor. yegâne satılık kat varsa, beş güç dahi almaç ise haliyle matlup fiyata satılıyor. İkinci ellerde filhakika komutan kalmadı. Çankaya’üstelik çabucak 4 kat satılık. Onlara bile beşer milyon teklik istiyorlar. Geçen yıl bu dairelerin fiyatı aynı milyon 250 bin liralık civarındaydı. Satışta palavra oluştuğu halde almaç var mı? Var.”

Türkiye’üstelik güzeşte sene tıpkı milyon 490 bin civarında göz satıldığını hatırlatan Taşçı, sistemin nasıl işlediğini şöyle anlattı: “Serbest bunun üçte biri mübalağalı. Yüklenici ile materyal satanlar beyninde barter sistemi imdi. Yüklenici diyor ki ‘Bana 100 ton çimento ver, ego sana daire vereyim.’ O birlikte diyor kim, ‘Bitmiş. Sen bana 50 çıngı ofis ver.’ Demincek 50 daireyi aldığı devir, materyal satan, tapuyu üzerine alıyor. Bu tapuda bir numara muamele oluyor. İkinci işlemde ‘Ben bire bir emlakçıyım, ne müteahhidim. Benim adıma sen sat’ diyor. Bu kere onun namına as yapıyor. Tapu de bu da ikinci işlem oluyor. İstatistikte tıpkısı ofis, iki daire satılmış kadar oluyor. Güzeşte sene 294 bin tutulu komutan olmuş.”

KİRALIKTA NELER OLUYOR

Kiraların de “uçtuğunu” belirten Sağ Taşçı, söyle konuştu: “Bu da göçlerden ve evliliklerden kaynaklanıyor. Ecnebi ülkelerden dahi gelenler var. Fazla konut yapılamadığından kiralar da yükseliyor. Güzeşte yıl bin lira olan kiralık daireler demincek aylık 4 bin liraya yakın. Bu ebat insanları naçar bırakıyor. Az gelirlinin evi yoksa bitti. 4 4 bin lira icar elbette versin? 100 metrekarelik tıpkısı evi üç-dört milyon liraya lacerem alsın?”

İnşaat malzemesinde eşit artışı önlenmeli

Emlak müşaviri Salim Taşçı, piyasanın düzelmesi ve ev fiyatlarının normalleşmesi amacıyla hal önerileri birlikte sundu. İmar arazilerinin üretilip inşaatların alelacele yapılmasına gerekseme olduğunu belirten Sağlıklı Taşçı, “Ne büyüklüğünde çokça yapılırsa o zaman fiyatlar düşer. İnşaat malzemesi artışının üstelik önlenmesi gerekiyor. İnşaat malzemeleri yüzde 100 artmış. Haliyle müteahhit birlikte diyor kim ‘Yer pahalı. Büyük şehirleri merkezlerde yer kalmadı. Bulunamıyor. Kentsel dönüşüme birlikte ağırbaşlılık yüklemek zorundayız” dedi.

SGK’lıya akim faizli emlak kredisi

 

Göz yüreklilik talebi baştan canlandı

 

Basamak fiyatları neden artıyor?

 

Share: