Muş’ta çocuklarını yıldırı örgütünden kurtarmak üzere eylem fail ev sayısı 44’e yükseldi

Muş’ta çocuklarının terör örgütü PKK marifetiyle dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutarık partinin ülke başkanlığı önünde gösteri eden 43 aileye, bire bir eş daha katıldı.

Çocuklarına kavuşma ümidiyle Diyarbakır annelerinin başlattığı eyleme destek veren Muşlu aileler, rastgele hafta çarşamba günü yaptıkları eylemi devam ettirdi.

Tütsülü ilçesinden 2021 yılında Fransa’ya revan ve orada 21 April 2022 yılında kaybolan 18 yaşındaki Fıkdan Istek için eyleme bakir katılan ağababa Yılmaz Gönül, değme hafta HDP ülke binası önünde bir araya gelen ailelere destek vermeye başladı.

Sayıları 44’e yükselen aileler, “El düşmanı parti”, “Evlatlarımızı vereceksiniz”, “Ha HDP ha PKK”, “Türk-Kürt kardeştir, HDP kalleştir”, “Halkı dolandıran fırka”, “Anneler direniyor”, “Imdi kâfi yakamızdan düşün” ve “Yeter imdi evlatlarımızı bırakın” mukayyet pankartlar açtı.

Çocuklarının fotoğraflarını ellerinden bırakmayan ana ve babalar, HDP’ye tepki gösterdi, çocuklarına teslim olmaları amacıyla çağrıda bulundu.

Eyleme eskimemiş katılan Yılmaz Arzu, gazetecilere, oğlu Gaybubet’i Fransa’dan kandırıp götürdüklerini söyledi.

“Onların çocukları keyifle yaşıyor. Bizim çocuklarımız dağda hurdahaş olup bize geliyor.” diyen Gönül, şöyle konuştu:

“Çocuklarımızı HDP götürüyor. Cumhurbaşkanımız HDP’yi biran geçmiş kapatmalıdır. Eşim oğlumun derdinden kafayı yemiş. Evde gezip dolaşamıyor. HDP sıradan düşmandır, bacanak değildir. Kürtleri de kandırıyor bizleri bile dahi kandırıyor. Kürt’ün dostu ve yöneticisi değildir. HDP utanmıyor çoluk çocuğumuzu dağa gönderiyor. Devletimiz bunun üzerinde durmalıdır. Benim çocuğum paramparça olup cenazesi gelecek. Oğlum gelip da devlete konfirmasyon olsa yeri yurdu muhtemelen olacak. 6-7 aydır çocuğumuzdan bili alamıyoruz. Çocuğumuzu ölüme götürmüşler. Fransa’da kendileri esenlik zarfında yaşıyorlar. Çocuğumuzu götürüp öldüren âdem düşmanımızdır, dostumuz değildir. HDP memleketimizi dağıttı. HDP, PKK’nın dostudur. Oğlum Fakirlik gel devlete sığın. Fehamet olmazsa doğrusu bizlerde olamayız. HDP bizi kandırıyor evimizi yıktı. Tanrı onların belasını versin bizleri mahvettiler. Gel devletin polisine askerine konfirmasyon ol. Devletimiz sırtımızdadır.”

Anne Ayten Koçhan birlikte kısaca 2 yıldır gösteri yaptıklarını belirtti.

Eylemde kararlı oluklarını ifade fail Koçhan, şunları kaydetti:

“HDP ne ise PKK’üstelik aynısıdır. Bizler evlatlarımızı PKK ve HDP’den istiyoruz. Ben Cumhurbaşkanıma sesleniyorum. HDP’yi kapatsın. Yeter analar banalar ağladı. Bizler evlatlarımızı istiyoruz. Bir Tane bir bala dağda kalana kadar tığ eylemimize devam edeceğiz. Beni duyuyorsan görüyorsan dön gel. Yolunuz yol değil. Bugün üstelik kullanılmamış ayrımsız ev henüz katıldı. artık üstelik katılmaya devam edecekler. Elkızı devletimize teslim olun. HDP’lilerin çocukları sunma bereketli okullarda okuyor, bizimkiler birlikte dağın başında. Bizler çocuklarımızı HDP’den istiyoruz.”

Anne Naciye Sönmez Felek üstelik “Kâfi çıktı bu dallar bu askerler öldürüldüler. PKK ve HDP kimdir onların peşine vermişler gitmişler. Seni amiyane yaşta kandırdılar, gabi dön oğlum. Ben seni canının iyi bire bir şekilde istiyorum, senin cenazeni istemiyorum. Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya buradan sesleniyorum. Bu HDP’yi kapatsınlar. Kâfi bu ülkeye azap verdikleri. Bizler HDP ve PKK’yı istemiyoruz. Partilerini kapatsınlar. Dizge şen uyusun.” dedi.

Eyleme destek veren Vatan Partisi Van İl Başkanı Akile Acara, Diyarbakır anneleri ile başlayan genç erkek mücadelesinin Van’birlikte, Muş’ta, Hakkari’bile ve Almanya’üstelik yayılmaya başladığını söyledi.

Yurt Partisi olarak değme zaman annelerin yanında olduklarını anlatım eden Enerjik, şöyle konuştu:

“Aslında anneler HDP’yi kapattılar. Ayakyolu ağız ağıza esas mahkemesi kararı ile kapatılmaya geldi. Mahkemeleri Sülale ayı içerisinde başlayacak. Köklü hal istiyorsak yıldırı bitsin istiyorsak HDP’yi kapatmak zorundayız. Vatan Partisi bunu kendisine en kebir görevler birisi adına almıştır. Durdurmak üzere elimizden geleni yapacağız. Annelerin yanındayız. Serencam evladımız dağdan gelene büyüklüğünde mücadeleye bitmeme edeceğiz. Bu mücadelenin sonuna büyüklüğünde devam etmesi üzere rastgele yerde gelişigüzel ahit karşılarında Yurt Partisi’ni bulacaklar.”

Vatan Partisi Muş İl Başkanı Kağan Süzgeç bile “Zaman kıygın olan annelerimizin terviç etmek ve seçkin çeşit desteği yöneltmek amacıyla buradayız. Buradaki annelerimizin gözlerinin buğulu kalmasını istemiyoruz.” dedi.

Share: