TÜBİTAK Başkanı Evlek, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Marifet ve Musahabe Merkezi’ni musahabe etti

Türkiye Ilmî ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Afyonkarahisar’da Dumlupınar Marifet ve Danışma Merkezi’ni müzakere etti.

Evlek, mülakat sonrası, iklim konusunun kül dünyanın gündeminde olduğunu söyledi.

Her yerde, abuhava konusunda öğrencilerin farkındalıklarının arttırılmasının amaçlandığını kaydeden Evlek, “Programın anne amacı 5 zaman süresince hem Dumlupınar BİLSEM’de aldıkları yetişek akabinde de sahada farklı mütenavip yenilenebilir erke kaynakları konusunda durumunda ziyaretlerle bunu gerçekleştirecekler. Şu anda vakit kaybetmeden Türkiye’nin değil dünyanın bildirme kebir gündemi olan iklim değişikliği konusuna birilerinin hal bulup, birilerinin geliştirdiği teknolojiyi bizde kullanalım anlayışı yoktur.” dedi.

Hasan Mandal konuşmasının devamında gençlere ve çocuklara güvendiğini rapor ederek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yani Türkiye bu anlamda hangi efsus kim muktezi önlemler alınmazsa ilerde iklim göçmeni oluşturabilecek aynı talih noktasında. Ama gençlere, öğrencilere, çözüm önerilerine baktıkça ego bundan geleceğimiz açısından yani çabucak bizim amacıyla değil, özellikler gelecek nesiller açısından büyük ayrımsız düş görüyorum. Bu umudu çabucak burada değil Türkiye’nin gelişigüzel durumunda mülakat ettiğimiz ant bu çocukların, gençlerin heyecanı. Bunu iki hafta önce hep Türkiye’den gelen gençlerle 81 ilden mevrut gençlerle Samsun’da yaşadık TEKNOFEST’te.”

Share: