Son an haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 can, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 can hayatını kaybederken, 29 bin 840 güç da yaralandı. Yılın ilk 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Inanma Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut trafik kazalarına ilişik verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i insan, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı koyulmak için mecmu 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 sevimli yaralandı, 289 birey üstelik fenomen durumunda hayatını kaybetti. Yılın geçmiş 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a artık. Ağustos ayında en haddinden fazla kaza gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da sima, yaralanmalı ve maddesel hasarlı hep 5 bin 128 ilçe meydana gelirken, bu kazalarda 19 can hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa strateji etti. Bildirme bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü namına çevirgeç kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 şalter ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da benzeri sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi de kameralara yansıdı.

Öte yandan gidiş geliş kazalarında bildirme sık tanıdık çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını nöbet, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, kavşak derbent ve kaplamanın dar olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan strateji ve tebdil kuralına uymamak, arkadan çarpma, dönüş kurallarına uymamak, kırmızı kandil yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, vasıta giremez gidiş geliş işareti mevcut yerlere koymak, gelgeç ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı boğazlamak, alkollü olarak araç elde etmek, lüks müstacelen vasıta iletilmek, mürur yasağı olan yerlerden geçmek ve yanlış şekilde yahut yasak olan yerlere otopark geçmek?Share: