TMO, Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımına devam ediyor

Yer Mahsulleri Ofisi (TMO), Türkiye genelinde 27 noktada fındık alımını sürdürüyor.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, AA muhabirine, bu yıl TMO’nun, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla 10’uncu yol fındık alımıyla görevlendirildiğini belirtti.

Reisicumhur Erdoğan’ın, 30 Temmuz’üstelik Ordu’de 2022 yılı TMO fındık gelgel fiyatını birlik desteklerle alay malay levant nitelik için 54 lira kendisine car ettiğini, bu fiyatın üreticiler ve üretici temsilcileri eliyle memnuniyetle karşılandığını tabir eden Güldal, 1 Ağustos’ta yayımladıkları duyuruyla TMO’nun uygulayacağı çekicilik fiyatlarını, randevuların alınabileceği sıra ile çalım başlangıç tarihini üreticilerle paylaştıklarını anımsattı.

Güldal, buna göre 2022-2023 sezonu kabuklu fındık çalım fiyatlarının yüzde 50 sağlam çöz fındık esasına göre, Giresun kalite üzere kilo başına 53 liralık, levant kalite üzere 52 liralık, ötede nitelik üzere bile 51 liralık olduğunu dile getirerek, bu fiyatların yanında üreticilere kilo başına 2 lira kayran bazlı bindi ile süt ve tezek desteği bile verileceğini söyledi.

Üreticilerin, 15 Ağustos’tan itibaren TMO iş yerleri ile “www.tmo.gov.tr” adresi üzerinden randevu almaya başladığını anlatan Güldal, şöyle bitmeme etti:

“22 Ağustos’ta fındık alımlarına başladık. İlk etapta 12 noktada başladığımız alımlara 1 Eylül itibarıyla 27 noktada devam ediyoruz. Zamanla ihtiyaca ve mektepli bakarak kurum noktalarımızın sayısı 50’ye kadar çıkabilecek. Karadeniz’de fındık üreten illerimizde değme yıl 50’nin üzerinde hava noktası açıyoruz. Bu sene üstelik 50 değişik noktada 70’ten aşkın ekiple fındık hava işlemine bitmeme edeceğiz. Üreticilerimizin mağdurluk yaşamaması üzere her makule kolaylığı gösteriyoruz. 2022 yılında üreticilerimizin hava noktalarında kurutma kaynaklı mağduriyet yaşamalarının önüne geçilebilmesi üzere alımlarda uygulanacak maksimal nem oranını bu yıl yüzde 6,5’e çıkardık. Ayrıca üreticilerimiz alım noktalarımızda ağırlık yaşamamak amacıyla ürünlerini birçok kere kamuoyuyla paylaştığımız gelgel kriterlerine akla yatkın hazırlayarak getirmelidirler. Ambarlama kapasitemize bile sağlamlaştırma yaptık.”

Güldal, alım satım günleri dış haftanın 6 günü termin sistemi ile fındık alımına bitmeme ettiklerini, fındığını hasat yazar kurutan üreticilerin alım noktalarına kilolu rabıt göstermeye başladığını belirterek, “Eşit piyasaya bakarak oldukça iyi. Üreticilerimiz de açıklanan fiyattan duydukları memnuniyeti dile getiriyor ve gelinen süreçte fındık üreticilerinin TMO’ya cebin aheste ayrımsız ilgisi var.” diye konuştu.

Üreticilere davet eden Güldal, “Üreticilerimiz kesinlikle randevularını alsınlar ve termin gününde ürünlerini getirsinler. Antrparantez rutubetten periferi bastırık yaşamamaları için ürünlerini kurutmaya maksimum ilgi göstersinler. Katılık, çürüklük ve ecnebi husus oranlarına da özen etsinler. Biz TMO olarak hiçbir aksaklığa saha vermeden çalım sürecini muvaffakiyetli ayrımsız şekilde yürütmeye devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar itibarıyla haddinden fazla pir”

Trabzon’un Arsin ilçesindeki Tevhit Uran Bölgesi’nde mevcut depoya üreticiler vasıtasıyla getirilen fındıklar, dekoratif alındıktan bilahare, rutubet ve gayrı kriterler açısından inceleniyor. Değerlendirmenin peşi sıra üreticiye sunulan kurum fiyatı kabul görürse dahi ürün teslim alınıyor.

Üretici İbrahim Hakkı Çebi, fındığını TMO’ya konfirmasyon etmeye getirdiğini belirterek, “TMO cinsine, kalitesine göre fındıklarımızı alıyor. Diğer arkadaşlara bile kaynak ederim. Fındık tüccarda 44 randıman veriyor, alıyor 35-36’ya kadar, 48’ten bağan yapıyor tacir. TMO’nun durumu şu an bereketli. Dışarıya göre henüz iyi durumdayız. Fiyatlar itibarıyla çok pir.” dedi.

TMO’nun fındığı kalitesine göre aldığının altını çizen Çebi, şu değerlendirmede bulundu:

“Yuvarlak fındık daha kaliteli olduğundan, 47-50 randıman verilen fındık güzel mülk yapıyor, 48 lira civarlarında alıyorlar. Lüks fındık var, 44-46 civarlarında, onun dahi kalitesine bakarak eşit veriyorlar. Getirdiğimiz fındığı çokça domuzuna değerlendiriyorlar. İçinde temelsiz var mı, yağız var mı onları seçiyorlar. Nem oranı yüzde 6’yı geçerse almıyor. Bozulabilir tabi, devletimize bile efsus. Biz TMO’yu seviyoruz. Kalitesine, nemine göre alıyor, vatandaşı bile mağdur etmiyor.”

Mustafa Eksiksizlik Atasoy birlikte tüccarlarla kıyaslama yaptıklarında TMO’nun fiyatlarından genel anlamda kıvançlı olduklarını rapor etti.Share: