Telif Hakkı ile 351 dosyanın tarafları, bilge karşısına çıkmadan anlaştı

Bayburt Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nca Adalet Bakanlığının ceza muhakemelerinde dostça çözüm yolu kendisine uygulamaya koyduğu uzlaştırma ile kentte 2022’dahi 351 dosyada kavil sağlandı.

Mağdur ve şüphelinin kabulüyle başlayan, müstakil iradeleriyle devam eden uzlaştırmada, tarafların harmoni teklifini akseptans etmesiyle meşveret aşamasına geçiliyor.

Bakanlıkça belirlenen tarafsız ve mutlak uzlaştırmacıların yürüttüğü müzakerelerde antant konusu olan edimi, esasen yakınlar belirliyor. Tarafların memnuniyetini en üst düzeye çıkaran aplikasyon sayesinde mağdurların cürüm nedeniyle düçar oldukları uymazlık tezce tazmin ediliyor.

Bayburt’ta serencam tıpkı yılda haklarında niteliksiz yaralama, taşlama, mala zarar ita kabilinden suçların bulunduğu 351 dosyada sızlanan ve şüpheliler, Bayburt Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosundaki uzlaştırmacıların müzakereleri sonucu yardımseverliğin dolay planda olduğu talepleri karşılayarak bilgili karşısına çıkmadan anlaştı.

Uzlaştırmacı Ahmet Fırat, AA muhabirine, bire bir çokça dosyada muhit arasında neva sağlanarak hem mağduriyetin giderildiğini hem üstelik yargının hareket yükünün hafifletildiğini söyledi.

Dosyaları olumlu bağlamak için kısık ceht harcadıklarını belirten Fırat, “Uzlaştırma dediğimiz özdek el gözetiminde ‘barışmak’ yada ‘şikayetten vazgeçmek’ anlamında biliniyor. Haddizatında ikisi birlikte değil. Telif müşteki kıygın tarafla aynasız yani başı yerde yan arasında benzeri edime bağlanarak yada bağlanmayarak dosyanın sonuçlandırılmasıdır. Kıygın burada kendi mağduriyetini giderme adına maddesel yada manevi tıpkısı yiyecek, ishal kâm edebiliyor. Bizde bu talebi suratsız şahsa iletiyoruz ve itidalli yolu bularak dosyayı olumlu ağıl getirmeye çalışıyoruz. Bu şekilde hem yargının hareket yükü azaltılmış oluyor hem dahi yakınlar mutlu oluyor.” diye niteleyerek konuştu.

Fırat, en son namına mevrut “kadına karşı tehdit” dosyasıyla ilişkin şüphelinin, Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığına sadık bala evlerinde kalan çocukların ihtiyaçları için 5 bin teklik bağış yaparak mağdurla anlaşma sağladığını anlatarak bu durumun sosyal duyarlılık ve barışa dahi yardım sağladığını tabir etti.

Uzalaştırmacı Elif Mumcu de danışmalar sırasında taraflarla yüz yüze görüşmeyi yeğleme ettiğini bunun barışma açısından daha aktif olduğunu söyledi.

Kamu yararına edimleri tarafların müspet karşıladığına bel fail Mumcu, “Yanlar maddi adına tıpkısı beklenti içerisinde olduğu devir bu kıygınlık yaşatan tarafta üstelik olumsuz benzeri ağırlık yaratıyor. Ama elan aşkın amme yararına edimler olduğu takdirde kendileri amacıyla üstelik müfit olduğunu ‘benzeri şeye yarıyorum’ ‘evet yarar sağlıyorum’ ‘benim amacıyla dahi daha bol olur’ deyip müspet adımlar atıyor.” dedi.

Bu sene içerisinde tıpkısı çokça dosyada tarafların uzlaşma sağladığına dikkati çekici Mumcu şunları kaydetti:

“Tıpkı dosyamda mağduriyet yaşatan 2 aynasız vardı. Sızlanan onlardan edim istedi. Oturup düşündük hangi yapabiliriz? Ayrımsız kişiye 30’a yakın ağaç diktirdik. Diğerine bile boya aldırıp tıpkısı okulu boyattık. Genişlik azından kendisinin bile emeği olsun istendi. Şüpeli bunu yaparken banko ‘neden bunu yapıyorum’ deyip sitemkar tavırda bulunmadı. Aksine ‘evet ego okulu boyarım sunma azından tıpkısı şeye yararlı oldum’ fikrindeydi. Onun haricinde gine iyesiz hayvanlara bire bir tutar çaça yardımı yaptırdık. Bunu eden taraf böyle tıpkısı müzaheret sağladığı için ortaya konulan bedelin üstünde rakam verdi. İster istemez bu tarz kamuya faydalı edimler çevre açısından elan olumlu sonuçlar doğruyor. Bizi bile bu anlamda mutlu ediyor. Bizde benzeri şeylere vesile olup müspet benzeri şekilde sonuçlanmasına bölüt, kamuya elan hayır olmasından kaynaklı bizde bahtiyarlık içerisinde oluyoruz.”

Share: