TBMM Umumi Yerleşmiş toplandı (2)

AHMET ŞIK’A ‘KINAMA CEZASI’ VERİLDİ

TBMM Genel Kurulu’nda, DOĞRU Tümen ve aykırılık partileri arasında, deprem bölgesi ile ilişkin iddialar tartışıldı. TİP İstanbul Mebus Ahmet Tetik, “Bu felaketin sebebi sizsiniz, hepiniz katilsiniz” dedi. DOĞRU Öğür Erzurum Mebus İbrahim Aydemir, Şık’ın konusunda yürüdü. Tetik’a sözlerinden ekolojik ortam ‘kınama cezası’ verildi.

TBMM Umumi Kurulu’nda, Türk Kazı Bilimi ve Kültürel Miras Vakfı Yasa Teklifi’nin görüşmeleri sırasında ağız dalaşı imdi. TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Hazır, hareket felaketinde aksaklıklar yaşandığını belirterek, hükümeti suçladı.’HELALLEŞMEYECEK, HESAPLAŞACAĞIZ’Süslü, AK Öğür sıralarına dönerek, “Çıkardığınız ümran afları, kentsel transformasyon altında oluşturduğunuz getirim tezgahıyla bu yıkımın siyasal, türel ve ahlaki sorumlususunuz ama kalkmış ‘helalleşelim’ diyorsunuz. İnsanlar günlerce çöküntü altında kırıcı atarak, arkalama dilenerek öldüler. Yok öyle çapul, adisyon vereceksiniz; helalleşmeyecek, hesaplaşacağız. Okulları, Meclis’i, televizyonları, içtimai medyayı, statları, üste isterseniz sokakları kapatın; ne yaparsanız boşuna, içinizdeki tevakki etmek dinmeyecek” dedi.Şık konuşmasının devamında, “Yirmi almanak hukuksuzluk rejiminiz, yolsuzluklarınız, hırsızlıklarınız, etken olduğunuz katliamlar, plaçka ve talanınız şöyle dursun, yemeden içmeden depremden ahir kırk sekiz saatte yapabileceklerinizi yapmadığınız için hepiniz yargılanacaksınız. Bu dünyada bize yirmi almanak tıpkı cehennem yaşattınız. Size bunun hesabını soracağız” sözlerine DOĞRU Tümen’li milletvekilleri aksülamel gösterdi. AK Öğür’li Kasıt Aydemir, “Evvel kendini yargıla. Sen haddini bil” deyince, Tetik birlikte, “Çok ahlaksız bir adamsın. Trolün vücut bulmuş halisin” diye kıymet verdi.ŞIK VE AYDEMİR ARASINDAKİ KAVGAYI VEKİLLER ÖNLEDİAK Fırka Manisa Milletvekili Garaz Aydemir, Derli Toplu’a, “Gelişigüzel zamanki halin. Her zamanki edepsizcesine konuşmaların” dedi. Şık ise “Şuncacık arın, namusun, haysiyetin olsa sen şurada sesini keser oturursun” diyerek değer verdi. Bunun konusunda Aydemir, “Gelişigüzel zamanki edepsizcesine konuşmaların. Her zamanki edepsizcesine konuşmaların. Ayrıksı tıpkısı molekül bilmiyorsun doğrusu! Edepsizce konuşuyorsun.” ifadelerini kullandı.AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir dahi, “Ne format konuşuyorsun sen” diye Tetik’ın üstüne yürüdü. Hazır üstelik Aydemir’in konusunda yürüdü. İki mebus arasında yaşanması beklenen kavgayı, araya giren milletvekilleri akıbet anda önledi. Süslü’ın, “Milyonlarca insanın canının hesabını vereceksiniz. İnsan da değilsiniz. Öldürdünüz lan insanları. Öldürdünüz katlettiniz. Hepiniz katilsiniz” şeklindeki sözlerine Aydemir, “Sen yurt hainisin, kurnaz” diye değer verdi. Tartışmanın uzaması konusunda Sedir Başkanvekili Haydar Akar, oturuma açıklık verdi.

Verilen aranın arkası sıra, Meclis Başkanvekili Haydar Akar, İstanbul Milletvekili Ahmet Hazır’ın aynı önceki oturumda DÜRÜST Fırka’ye müteveccih harcama etmiş olduğu sözlerini, TBMM İç Tüzüğünün ait maddelerini hatırlatarak, “Sert ve yaralayıcı sözler sürmek ve hareketler tahsis etmek kapsamında olup tayip cezası gerektirdiğini” söyledi. Akaret, bu nedenle İstanbul Saylav Ahmet Derli Toplu hakkında ayıplama cezası öneri ederek oylamaya sundu. Umumi Kurul’bile Süslü’ın, AK Tümen’li milletvekilleri ve SELIM Tümen’ye yönelik, ‘Hepiniz katilsiniz’ sözlerine sunulan ‘muaheze cezası’ kabul edildi.

Besti KARALAR/ANKARA,

Share: