Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Suları çekilince Harşit Çayı çöplüğe döndü

Çay kurudu, geriye çay tabanındaki çöpler kaldı

Harşit Çayı “Harşit Çöplüğü” oldu

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin şehir merkezinden akan Harşit Çayı’nda suların çekilmesiyle ortaya çıkan çöpler tepkilere neden oldu. Vatandaşlar çöplüğe dönen Harşit Çayı’na çöp atan şahısların cezalandırılmasını istedi.

Gümüşhane şehir merkezini dip bir vadiye ayıran ve Türkiye’nin arz acul cari çaylarından birisi olan Harşit Çayında ısıdam yaz günleriyle birlikte akarsu seviyesinin sunu bağan oranlara inmesiyle bilinçsiz şahıslar tarafından birlikte atılmış atıklar ortaya çıktı.

Adeta çöplüğe dönen Harşit Çayının tabanında ve çevresinde su şişeleri, ayakkabılar, karton kutular, yararsız poşetleri, akarsu bidonları ve daha bir nice atılan tuhaf görüntülere ve kokulara hastalık olurken, bu atıklar çay içerisindeki hareketli yaşamını da kontra etkiliyor. Sabık günlerde şişman balık ölümlerinin birlikte yaşandığı Harşit Çayı’nda kirlilik görenlerin içini acıtırken, vatandaşlar hele kentte salı haset kurulan alışveriş alanından alçak şekilde çöp atıldığını kanıt ederek sorumluların cezalandırılmasını istiyor.

“Vatandaşların apartmandan çöp poşetlerini dereye attıklarını gördüm”

Vatandaşların bilinçsizliği dolayısıyla Harşit Çayı’nın çöplüğe döndüğünü ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini söyleyen Hamdi Inak, “Vatandaşımızın bilinçsizliği deremize, suyumuza topluluk çıkmıyorlar. Eline mevrut bütün gübür atıyor, Uray herkesin başına bir adam koyamaz. Vatandaşın henüz duygun olması lazım, atanın birlikte uyarılması lazım. Bu Harşit Çayı niçin hakeza bakımsız olsun, daha saf olsun. İnsanlar serin serin otursunlar baksınlar amma vatandaşımız maatteessüf haddinden fazla duyarsız. Elinde ne varsa atmış ayakkabı atmış, bidon atmış. Söz Misali akşam katlanılamaz aynı semptom vardı, aracımın kapısı açıktı amiyane haddinden fazla şiddetli ayrımsız kokuydu. Vatandaşın ben apartmanlardan gübür poşetlerini dereye attığını gördüm. Ego görsem uyarırım, ikinci el üstelik görürsem ona öyle bire bir ukubet veririm ki buranın yanından geçerken yararsız atamaz. Ben utanıyorum şurası gördükçe” dedi.

“Önceleri balık vardı şu anda balık falanca kalmamış”

İstanbul’dan dinlence üzere geldiğini ve karşılaştığı görünüş zımnında çokça üzüldüğünü ifade eden Celil Acar ise “Normalde İstanbul’birlikte yaşıyorum, yazları memlekete geliyorum. Dere ıslahı işlenmiş bir zamanlar ama temizlik yok. Yazları su çekildiği antlaşma çöpler meydana çıkıyor. Vatandaşların bilgisizliği, yolun kenarında çöpler var gelenler çöplerini dereye savuruyor. Bu vatandaşların duyar olması lazım. Şu anda içimiz acıyor geçmiş haliyle aktüel değişik. Başlangıçta balık vardı şu anda balık falanca kalmamış. Haddizatında görüldüğü zaman bire bir ukubet uygulanması geçişsiz. Halkın bilinçlendirilmesi geçişsiz yada ufak tabelalarla vatandaşların uyarılması geçişsiz” diyerek konuştu.Share: