Aylin Nazlıaka: Kaderine Terk Edilen Gümüşhane’de Yurttaşlar, Otama İçin Çevre İllere Müracaat Etmek Zorunda Kalıyor

CHP Karı Kolları Umumi Başkanı Aylin Nazlıaka, Gümüşhane Şevket Hastanesi’ndeki posta sorununun bibi çözülemediğini belirterek, “Kaderine infirak edilen Gümüşhane’de yurttaşlar, tedavi için kasaba illere müracaat etmek zorunda kalıyor. Ilk hastaneyi açıp peşi sıra misil planlandığı üzere çözüme kavuşmayan tıpkısı defa sorunu var” dedi.

Aylin Nazlıaka, evvel Gümüşhane’ye anbean sivil toplum kuruluşları, iz odaları ve sendikaların temsilcileri ile buluştu, esnafı müzakere etti. Nazlıaka, daha bilahare partisinin yer başkanlığında CHP Gümüşhane İl Başkanı Bedri Ağaç’ın düzenlediği toplantıya katıldı. Gümüşhane’deki sorunların masaya yatırıldığı toplantıda, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Fevziye Pehlivan, Kadın Kolları İl Başkanı Belgin Çakırdoğan, Trabzon İl Avrat Kolları Başkanı Ayşe Nil Bektaş birlikte hazır bulundu.

Nazlıaka, Gümüşhane’deki temaslarının peşi sıra bugün yaptığı yazılmış açıklamada, “Kaderine tecezzi edilen Gümüşhane’de yurttaşlar, otama üzere yer illere gitmek zorunda kalıyor. Geçmiş hastaneyi açıp ardından nöbet planlandığı üzere çözüme kavuşmayan benzeri nöbet sorunu var” dedi. Nazlıaka, açıklamasında şunları kaydetti:

“HERHANGİ BİR TEDBİR ALINMADAN KIŞ MEVSİMİNDE AÇILAN HASTANENİN YOLU, YAĞAN KARLA BİRLİKTE KAPANDI”

“Gümüşhane’nin Eskibağlar mahallesindeki bire bir tepeye yapılan Gümüşhane Celal Hastanesi, 2015 yılında bitirildi ancak dayanç sorunları zımnında 2021 yılının antrakt ayına büyüklüğünde hizmete açılamadı. Açıldığında üstelik sorunları bitmedi. herhangi bir tedarik alınmadan kış mevsiminde açılan hastanenin yolu, yağan karla alay malay kapandı. Vesait inip çıkamadığı amacıyla hastalar özlük imkanları ile yukarıdan aşağı ağmak zorunda kaldı. O dönemde çalışmaların başladığı belirtilerek ‘Kat sorunu fiziksel adına çözülecek’ açıklaması yapıldı ama sav cemi olarak çözülemedi. Dava bu kadarla da sınırlanmış değil. Öğün tıpkısı vatandaşın arazisi olduğundan âlem ayrımsız kamulaştırma sorunu yaşanıyor.

Gümüşhane Şehremini Ercan Çimen, o zaman yaptığı açıklamada, ‘Bedeli mukabilinde ödeme yapacağız. Bu alanlarla ilişkin Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı’mızın yanına gitmiştik. Başka yerde Kaynak yerlerini emlak değerinden alıp, normal rayiç değeri üzerinden satıp oradan elde ettiğimiz gelirle bu yolun kamulaştırılmasında buradaki yer sahiplerine ödeyeceğiz’ demişti. Gümüşhane’de öğrendik ki dava çözülmemiş.

“KAT PROBLEMİ ÇÖZÜLMEMİŞ BİR SAYRILAREVI VAR”

Sağlığa ulaşım sunu temel haktır. Fakat nöbet problemi çözülmemiş tıpkı şifahane var. Antrparantez hastaneler, sağlam temellerle akva zeminler üstüne nesir edilir. Tanrı korusun, benzeri çağ Gümüşhane’de tıpkı yer sarsıntısı olsa o hastanenin gayrimeskûn ne olacak; hepimiz endişeliyiz. Tıpkı sorunu henüz var bu hastanenin. Yeterli sayıda doktoru bulunmayan. Buradaki hekimlerimizin manasız aygın. Hastalara yetişemiyorlar. Hastalar, ‘otama tevessül etmek üzere civardaki hangi şehre gideyim’ diye niteleyerek düşünüyorlar.

“GÜMÜŞHANE’DE GENIŞLIK BIR IKI BİR MİLLETVEKİLİ ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Düzenleme gücümüzle sahadayız. Partimize nazik bire bir haz var. Onun amacıyla CHP ailemizi abartmak, genişletmek kabilinden bire bir sorumluluğumuz dahi var. Araştırmalar bize şunu gösteriyor; üye sayımızın arttığı yerlerde partimizin fikir oranı da akıllıcasına uygun adına yükseliyor. Gümüşhane’de en birkaç aynı mebus hissetmek istiyoruz. Çalışacağız, örgütleneceğiz ve düzenleme gücümüzle alay malay intihap haset geldiğinde sandığa gideceğiz, oylarımızı vereceğiz. Sandıklara ehil çıkacağız ve iyicene günleri, ışıklı yarınları bilcümle birlikte kucaklayacağız.”

Share: