Prof. Dr. İlhan: “Murat, Kutsi ve Kağan İlhan gemilerinin, Abdülhamid Konak gemimiz ile alay malay Kıbrıs’ın yanı başında görev yapacak olması çok…

Prof. Dr. İlhan: “Erek, Şerif ve Hakan İlhan gemilerinin, Abdülhamid Han gemimiz ile birlikte Kıbrıs’ın yanı başında görev yapacak olması çokça kıymetli”

ANKARA – Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Kıbrıs’taki birçok şehidin simge isimlerinden 3’ü olan; Uğur İlhan, Mübarek İlhan ve Kağan İlhan isimlerinin bu gemilere verilmiş olması ve bununla birlikte Kıbrıs’ın yanı başındaki arama bölgesinde Abdülhamid Han gemimiz ile birlikte fariza yapacak olması bizler amacıyla çokça çokça bulunmaz” dedi.

21 Antrakt 1963 tarihi, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üzere sunu berbat günlerden biriydi. EOKA örgütü olarak tanıdık Küçük Asya çetesi, Kıbrıslı Türkleri adadan çıkarmak ve Enosis ülküsünü akdetmek amacıyla hunriz saldırılarını düzenledi. O dönemde Kıbrıs’ta bulunan askeri hastanenin yöneticiliğini fail ve o zaman binbaşı rütbesinde olan tekaüt Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan’ın küvette kurşuna dizilen üç çocuğu ve eşi, yüzlerce masum sivilin katledildiği bu saldırıların sunma akılda kalanıydı. Tarihe “Kanlı Noel” olarak geçen bu olayın alem isimlerinden olan Murat İlhan, Şerif İlhan ve Melik İlhan’ın adları Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı yoluyla etüt bindi gemilerine verilmişti. Kıbrıs şehidi 3 kardeşin isimlerini taşıyan gemiler Türkiye’nin 4’üncü araştırma gemisi olan Abdülhamid Konak’a eşlik etmek amacıyla göreve daha çok. Uğur, Kutsi ve Melik İlhan’ın kardeşleri Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan ise duygularını İhlas Haber Ajansı muhabirine anlattı.

“Gemilerin içerisinde 3 abimin ve Kerem annenin fotoğrafları saha alıyor”

Üç ağabeyi Kıbrıs’taki Kanlı Noel olaylarında Anadolu EOKA terör örgütü aracılığıyla martir edilen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Türkiye Petrolleri Umumi Müdürü Melih Konak Bilgin beni aramıştı. ‘Hocam biz böyle tıpkısı düşünceye sahibiz’ demişti. ‘Sağ olun, Allah razı olsun’ demiştim. Amiyane bizim için haddinden fazla kıymetli. 3 ağabeyimizin Uğur İlhan, Lahut İlhan, Melik İlhan isimlerini değişik 3 bindi gemisine vereceğiz diye söylemişti. Ben çokça mutlu oldum. Filyos’a gittim, oğlum ile beraber gittik ve gemileri dolaştık. Her 3 geminin bile içerisinde 3 abimin ve Kıbrıs’taki 1963’teki Kanlı Noel olaylarının, onların şehadetlerinin öyküsü, Bonkörlük annemin fotoğrafları yer alıyor. Hassaten gemi kaptanları ve gemide etkin arkadaşlarımız ile konuştuklarımızda, hepsi kendilerinin manevi iklimi çok efdal bire bir ortamda olduklarını ve bunun gereğini yapacaklarını söylemişlerdi. Hepsinin yolları örtüsüz olsun” ifadelerini kullandı.

“Abdülhamid Konak gemisine Garaz İlhan, Kutsal İlhan ve Hakan İlhan gemilerinin haremlik edecek olması düpedüz bizi çok onurlandırdı”

Ağabeylerinin ismini taşıyan 3 geminin Türkiye’nin yeni araştırma gemisi Abdülhamid Eğlek’a refakat etmesinden şişman bir çekicilik duyduklarının de altını çizen Prof. Dr. İlhan, “Abdülhamid Eğlek taharri gemimizin, sunu iri istikşaf gemimizin, hem dahi Kıbrıs’ın serian yanı başında görev yapacak olması, buna da 3 geminin ansızın; Amaç İlhan, Kutsal İlhan ve Kağan İlhan gemilerinin haremlik edecek olması açıkçası bizi haddinden fazla onurlandırdı. Haddizatında takkadak bizi değil tüm Türk halkını onurlandırdığı düşüncesindeyim. Misyon, Mukaddes ve Kağan ağabeylerim ve anneleri Semahat anne Kıbrıs’taki Türklerin yaşayış mücadelesinde gizlendikleri banyo küvetinde, Anadolu EOKA’cı katiller marifetiyle zalimane şehit edilen, o tün kendileri ile gelişigüzel 200’den çok Türk vatandaşının de şehit edildiği ayrımsız sürecin temsilcileri haddizatında. Bu nedenle bu 3 ismin, özellikle dahi Semavi Vatan’üstelik doğalgaz aramada çalışacak, yani barışçıl amaçlar üzere çalışacak 3 gemimize verilmesi, Abdülhamid Han gemimize taraftarlık yapacak olmaları bizim amacıyla çok çok nadir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“O akşam başlayan katliamlar, bilcümle adaya yayıldı”

Hunriz Noel namına tanıdık Küçük Asya EOKA terör örgütünün Türklere müteveccih katliam yaptığı olayı de anımsatan Prof. Dr. İlhan, “1963 Kanlı Noel’üstelik 23-24 Açıklık’ta, Semahat esas, Kasıt, Kutsi ve Kağan ağabeylerim ile gelişigüzel 200’den fazla Kıbrıs Türkü şehit edildi. O akşam başlayan katliamlar, bütün adaya yayıldı. Anadolu EOKA’cı teröristler aracılığıyla düzenlenen yerine yapılan bu katliamın esas amacı, Türklerin adadaki varlıklarına akıbet vermekti. Biliyorsunuz kimileri muattal hazırda birleşmekten bahsediyor. Ama bunun imkansız olduğunu 1963’teki ve takibinde 1974’e büyüklüğünde olan süreçteki ahval peyda adına göstermiştir. Bu nedenle bu katliamın, Kıbrıs’taki birçok şehidin alem isimlerinden 3’ü olan; Gaye İlhan, Lahut İlhan ve Hakan İlhan isimlerinin bu gemilere verilmiş olması ve bununla birlikte Kıbrıs’ın yanı başındaki taharri bölgesinde Abdülhamid Eğlek gemimiz ile alay malay fariza yapacak olması bizler amacıyla çok haddinden fazla eşsiz” açıklamasında bulundu.Share: