Nazır Karaismailoğlu, Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı Metro Hattı’nda incelemelerde bulundu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kağıthane- İstanbul Hava Meydanı Yer Altı Treni Hattı’nı 22 Karı Iş haset Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete açacaklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı’nda incelemelerde bulunmasının ardından İstanbul Havalimanı Yer Altı Treni İstasyonu’nda yaptığı açıklamada, 34 kilometre uzunluğundaki Kağıthane- Eyüp (Göktürk)-İstanbul Havalimanı metrosunun açılışına eyyam kaldığını belirtti.

Beşiktaş (Gayrettepe)-Kağıthane-Eyüp (Göktürk)-İstanbul Hava Meydanı Metro Hattı’nda 9 istasyon bulunduğunu, hattın Kağıthane, Eyüpsultan ve Arnavutköy ilçelerinden geçeceğini ve 8 istasyonla günce 800 bin yolcuya bakım edecek kapasitede olduğunu bildiren Karaismailoğlu, İstanbul Hava Meydanı’na, metro hattının Mecidiyeköy- Mahmutbey Metro Hattı entegrasyonu sayesinde bütün raylı sistemlerle aracısız, güvenli, hızlı ve ekonomik şekilde ulaşmanın tür olacağını söyledi.

“Hattın işletmeye açılmasıyla İstanbul Havalimanı’na Kağıthane’den yemeden içmeden 24 dakikada, Göktürk’ten 12 dakikada ulaşılabilecektir” diyen Karaismailoğlu, hattın bildirme bodur sürede hizmete alınabilmesi amacıyla Türkiye’üstelik ilk kez tıpkı yer altı treni projesinde 10 sayı tünel küşat makinasının aynı anda çalıştığını aktardı.

Karaismailoğlu, devamla şunları kaydetti:

“Tünel küşat makinası ilerlemelerinde,? günde 65,5 metre, haftada 306 metre, ayda 1.233 metre ile hafriyat rekorlarını kırdık. Saatte 120 kilometre çabukluk ile Türkiye’nin yeryüzü aceleci metro araçları dahi bu hattımızda çalışacaklar. 72 metre ile Türkiye’nin arz koyu yer altı treni istasyonu olan Gayrettepe İstasyonu bile bu proje kapsamında mensur edildi.

Türkiye, yer altı treni hatlarında ilk kez burada prekast panel ile aklı başında demir yolu altyapısını nesir ettik. Bu sayede yolcularımıza ‘acul şimendifer konforunda sürüş’ imkanı sunacağız. Akıllı tünel konseptini dünya metrolarında ilk defa bu projede biz hayata geçiriyoruz. Sonunda tünel yangın güvenliğine kullanılmamış bire bir teknoloji kazandırdık. Bakanlığımızın destekleri ve ASELSAN teşrikimesai ile esasen ilk kez yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sinyalizasyon sistemi bu yer altı treni hattımızda kullanılacak. Kağıthane-Eyüp-İstanbul Havalimanı Yer Altı Treni Hattı ile çokça kebir, haddinden fazla değerli bir projeyi İstanbulumuza ve ülkemize kazandırmanın gururu içerisindeyiz.”

Burada edinilen deneyimlerle metro inşalarında bundan sonra yeni bir döneme girildiğini, dünyaya dahi öğün gösterildiğini belirten Karaismailoğlu, “Daha Çok metro hatlarımızın yapım aşamasından elektriklendirme ve sinyalizasyon aşamasına büyüklüğünde temas süreci özlük mühendisliğimizin ürünü, yani milli ve yerel namına üretiyoruz. daha çok katar sinyalizasyon ve arayüz çalışmalarını domestik imkanlarla hayata geçireceğiz. Evcil cümbüş sistemlerine ve bataryalara erbap araçlar kullanacağız. Bu ayrıca 10 tren setimiz var. Bunlara ilave olarak, önceki domestik metro aracı motoruna eş eskimemiş şimendifer setlerini dahi devreye alacak olmaktan şişman aynı gurur duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

“Türkiyemiz, milli bağımsızlığını bu atılımlarla henüz üstelik güçlendiriyor, sağlamlaştırıyor”

Adil Karaismailoğlu, yerel ve milli imkanların, üretimin, ürünlerin kullanılmasının, dışa bağımlılıktan ırak benzeri mutluluk girmek olduğuna işaret ederek, “Bölgesinde şef, dünyada oyun kurucu konuma yükselmek, bildirme iri geçmiş 10 iktisat beyninde yerini ahzetmek üzere çalışmalarını, hazırlıklarını layenkati sürdüren Türkiyemiz, milli bağımsızlığını bu atılımlarla elan da güçlendiriyor, sağlamlaştırıyor. Türkiye’nin, Türkiye Yüzyılı’nın altyapısını nesir fail, milletimizi entelektüel geleceğine çekmek üzere 5 bin yapı yeri ve bakım noktasında 700 bin say arkadaşımızla himmet veren tıpkı Vekâlet kendisine, bu konuda hangi gerekiyorsa yapmaya Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Hattın evvel aşamada Mahmutbey metrosu ile Kağıthane’dahi entegre olduğunu belirten Karaismailoğlu, bahar aylarında bu hattı metrobüs ve Hacıosman-Yenikapı metrosu Zincirlikuyu istasyonları ile entegre edeceklerini, yaklaşık 3,5 kilometrelik benzeri etabı elan tamamlayarak hattı 37,5 kilometreye çıkaracaklarını bildirdi.

Karaismailoğlu, “Bu hizmetimizin faydaları benzeri gayrı projelerimizde olduğu kabilinden çokça türlü ve haddinden fazla degaje. Metro hattının hizmete girmesiyle 2023-2043 yılları arasındaki projeksiyona baktığımızda bu faydalar elan kemiksiz anlaşılacaktır. 20 almanak projeksiyonda, 45 milyon avro esmer yolu işletme ve bakım ocakçı, 247 milyon ekü çevresel idrak, 30 milyon avro kaza ve yaralanma kazancı, 2 milyar 316 milyon avro ant ocakçı görünmek amacıyla ülkemizin hep konuşu ocakçı 2 bilyon 639 milyon ekü olacaktır.” dedi.

2023’ün haddinden fazla majör projeleri tamamlayıp hizmete verecekleri aynı yıl olacağını, başta İstanbul kalkmak amacıyla Türkiye’nin dört birlikte çalışmaların bitmeme ettiğini, İstanbul’u, dünyanın sunu kaslı erişim altyapısına ehil şehirlerinden açmak üzere tıpkı yeniden başka başa modern raylı tümce ağlarıyla donattıklarını tabir fail Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Dünyanın arz teknolojik ve çağdaş şehir içi raylı cümle projelerini bir bir hayata geçiriyoruz. Tahminî 96 kilometrelik 6 başkaca İstanbul için çalışıyoruz. Bu hatlar, Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Hattı yanında Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören- Bağcılar Kirazlı Yer Altı Treni Hattı, Halkalı-Başakşehir-Arnavutköy-İstanbul Hava Meydanı Metro Hattı, Başakşehir-Çam ve Sakura Kent Hastanesi- Kayaşehir Yer Altı Treni Hattı, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Tümce ve Palyatif Odaklı Yıpranmamış Yavru Muvasala Projesi ve Altunizade-Iyi Mahallesi- Çamlıca Camisi-Bosna Bulvarı Metro Hattı projeleridir. Bu hatlarımızı tamamlayarak 284 kilometre olan İstanbul’un raylı tümce ağını 380 kilometreye yükseltiyoruz. Kağıthane-İstanbul Havalimanı Yer Altı Treni Hattımızı 9 ahit bilahare 22 Aile 2023 Ilişki günü Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleri ile hizmete açıyoruz.”

“Ayrımsız işaret, ayrımsız hizmet millete sunulacaksa, açılışı yapılıyorsa kamu yapılır”

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, İstanbul’daki metroların beraberinde Ankara’birlikte AKM-Gar- Kızılay Metrosu’nu, Kayseri’bile Anafartalar-HT Tramvay Hattı’nı bile çok yakında hizmete açacaklarını, tıpkısı zamanda gelecek ay Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nden geçecek metro hattını birlikte açacaklarını belirterek, “Bire Bir ürün, benzeri hizmet millete sunulacaksa, açılışı yapılıyorsa tam yapılır. Millete saygı birlikte, siyasi aktöre da bunu gerektirir. Birileri bugüne büyüklüğünde bunu öğrenememişler. Ihtimal projelerimizi kullanınca, örnek alırlar, metro hattı şüphesiz hizmete açılır öğrenirler.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, ulaşımı ferahlatacak, kolaylaştıracak ve hızlandıracak çözümlere ihtiyacın arttığını, bu noktada yer altı treni ve tramvay kadar raylı sistemlerin öne çıktığını, o nedenle Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı adına, kent içi raylı herkes projelerini ülkeye kazandırmak üzere kesintisiz çalıştıklarını söyledi.

Yaptıkları işlerin, ülkeye kazandırdıkları başarıların kavim için kurum kaynağı olduğunu belirten Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“İstanbullular kendilerine fayda sağlayacak projeleri yakından izlem ediyor. Milletimiz, suyu getirenin dahi, testiyi kıranın üstelik ki olduğunu gayet iyi biliyor. Biz ülkemizi ve İstanbul’u geleceğe taşıyacak mega projeleri hayata geçiriyoruz. Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Çamlıca Kulesi, Zor Padişah Namuslu Köprüsü, Şimal Marmara Otoyolu, İstanbul- İzmir Otoyolu, İstanbul-Ankara Faziletli Aceleci Katar Hattı ve metro projelerimiz üzere kamu dünyanın gıptayla baktığı projeler ile İstanbul’u hayallerin ötesinde alelacayip bire bir noktaya taşıdık. Tığ bu dev asar ve bayrak yapılar ile İstanbul’u çok nadir tıpkısı bellik şehre dönüştürdük. İstanbulluların hayat kalitesini yükselttik. Biz rastgele zaman İstanbul ve İstanbulluların yanı sıra ve yakınındayız. Kimsenin şüphesi olmasın, İstanbul’a bakım aşkımız katiyen bitmeyecek ve İstanbul’u geleceğe taşıyacak proje ve yatırımlarımız ivinti kesmeden bitmeme edecek.”

Icra Vekili Karaismailoğlu, açıklamasının ardından metro hattında incelemelerde bulundu. İnceleme sırasında Karaismailoğlu’na, Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı Enfrastrüktür Yatırımları Umumi Müdürü Sarp Eyigün, DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Üzücü, İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kadri Samsunlu ile Kağıthane Belediye Reisi Mevlüt Öztekin birlikte zevcelik etti.

Share: