NAZIR HAVA ‘İLK EVİM-İLK İŞ YERİM’ PROJESİNİN DETAYLARINI ANLATTI

Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gurur, esbak açıklanan Cumhuriyet tarihinin yer balaban içtimai ev projesiyle ait, “Milletimizi sunu çokça sevindiren şey, bakir yuvalarımızın maliyet fiyatı üzerinden yaptığımız yüzde 40 tenzilat oldu. İlk etabın envestisman maliyeti 422 milyar teklik. Bu bedelin yüzde 40’ını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. Gençlerimiz bu projeyle ilk kez hususi tıpkısı basamak hakkına eş olacaklar. Ilkgüz 1992 tarihinden bilahare doğan gailesiz kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Cumhuriyet tarihinin sunu şişman sosyal göz projesinin detaylarını açıklamıştı. Başvuruları bugün başlayan ve ilk teşrin ayı sonuna kadar sürecek proje kapsamında Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Çekicilik İlk Evim-İlk İşyerim ismi verilen toplumsal ev hamlesine ilgili nikbet edilenleri anlattı. Beşiktaş’taki ayrımsız otelde düzenlenen toplantıda TOKİ Başkanı Ömer Keder da kayran aldı. Vekil Alım, zaman başvurusu başlayan projenin 12.45 itibariyle 225 bin referans aldığını belirtti. Nazır Kurum, projeyle basamak ve icar fiyatlarında da düşüş yaşanabileceğini vurguladı.

EMEKLİ VE GENÇLERE 50’ŞER BİN EV

81 ilde, 600 ilçede projelerin yapıldığını tamlayan Nazır Çalım, “Ayırmış olduğumuz kontenjanlarla alay malay, pozitif ayrımcılık olarak ifade ettiğimiz kontenjan sıralamamız şöyle. Martir ve gazi ailelerimiz amacıyla 12 bin 500 hane ayırıyoruz. Özürlü kardeşlerimize gine aynı şekilde 12 bin 500 ev ayırıyoruz. Emeklilerimize ve gençlerimize birlikte 50’şer bin bölük kontenjanı bu proje kapsamında sunuyoruz” dedi.

GENÇLERİMİZ İLK EL ÖZEL EV HAKKINA SAHİP OLACAKLAR

Nazır Gurur, “Gençlerimiz bu projeyle ilk defa özel bir göz hakkına ehil olacaklar. Eylül 1992 tarihinden bilahare doğan genç kardeşlerimiz onlara ayrılan kontenjan üzerinden müracaat edebilecekler. Referans amacıyla 18 yaşı kıstasımız var. Içtimai ev projesinden faydalanacak vatandaşlarımızın başvurularını illerde bildirme bir iki ayrımsız sene eğleşme etmesi yahut o ilin nüfusuna mukayyet olması gerekiyor. Seçme haneden elden tıpkısı başvuru hakkı olabilecek. Vatandaşlarımızın eşinin ve çocuklarının üstünde konuta başvuracaklarsa bölük, aksiyon namına başvuracaklarsa hareket yeri, arsaya başvuracaklarsa arsasının ve konutunun bulunmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

2 ARTI 1 SÜLALE 2 BİN 800, 3 ARTI 1 OCAK 3 BİN 187 LİRA

Bakan Çekicilik, “Milletimizi arz haddinden fazla sevindiren molekül, eskimemiş yuvalarımızın doğal fiyat üzerinden yaptığımız yüzdelik 40 iskonto oldu. 81 ilimizde, 609 ilçemizde yapacağımız sosyal bölük projelerimizde vatandaşlarımız, toplamda 608 bin liralık fiyata cemaat 2 zait 1 konutlarımıza, aylık 2 bin 280 liradan başlayan taksitlerle ve 240 kamer vadeyle bu konuta eş olacaklar. Hep 850 bin liralık fiyatla 3 pozitif 1 konutlarımızın ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle, 240 vadeyle erişebilecekler. Daha geçmiş 14 bin ve 16 bin namına açıklanmıştı. Yapılan vazifeli mahiye artışları vesilesiyle dahi bu oranları artırdık. İstanbul’dahi evre geliri 18 bin liranın, ayrıksı illerde 16 bin liranın altında olan seçme vatandaşımıza referans kapımız açıkça” dedi.

Nazır Gelgel, taksitlerin sözleşmeden sonra başlayacağını ve mecmu daire bedelinin yüzde 10’unun peşinat adına verileceğini söyledi.

Konutların 50 binini İstanbul’üstelik, 18 binini Ankara’da, 12 bin 500’ünü İzmir’birlikte, 10 binini Gaziantep’te, 8 bin 650’sini Bursa’bile, 7 bin 500’ünü Konya’birlikte, 4 bin 500’ünü Kayseri’bile yapılıyor.

SOSYAL GÖZ SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN SAYISI 10 MİLYONA ULAŞACAK

Icra Vekili Çekicilik, “20 yılda 1 milyon 170 bine ulaştırdığımız ev sayısını inşallah bu projelerle birlikte 2028 yılına geldiğimizde 2 milyon rakamına çıkartmış olacağız. Toplamda sosyal hane sahibi vatandaşlarımızın sayısı dahi kestirmece 10 milyona kazanmış olacak” dedi.

2 YIL İÇİNDE ARSALARA İNŞAATLARINI YAPABİLECEKLER

Alt yapıları ve imarı eksiksiz arsalar bile sunulduğunu belirten Vekil Alım, “Bütün 60 milyon metrekarelik alanda planlarını hazırladığımız 100 bin konutluk arsamız amade. Faizsiz şekilde arsalarımızı sunuyoruz. İki zümre arsamız var. İlki 350 ila 500 metrekare büyüklükte arsalar olacak. Bunlar bağımsız milletvekili konutların yapılacağı arsalar. Bölük büyüklükleri üstelik 105-150 metrekare arasında değişen konutları yapabilecekler. Fiyatlarımız 192 bin 500 liradan başlıyor. Bin 604 liradan başlayan taksitler 10 sene vade ile faizsiz bir şekilde ödeyeceği yöntemle vatandaşlarımız arsasını alabilecekler. Sözleşmeye müteakip 2 sene içerisinde arsalarda inşaatlarını yapabilecekler. Ustalık destek vereceğiz, proje desteği vereceğiz” diye niteleyerek konuştu. Icra Vekili Hava, paydaşlı parsel amacıyla üstelik aylık 937 liradan başlayan taksitlerin olacağını belirtti.

28 İLDE 10 BİN YENİ İŞ YERİ

Bakan Hava, “Esnafımızai sanayicimize, gençlerimize yeni iş yerlerimizi sunacağız ve 10 bin sayı hareket yerimizi geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya kadar 28 ilimizde bu projemiz 50 ila 200 metrekare kadar 10 bin yıpranmamış hisse senedi yapmış, vatandaşlarımıza kazandırmış olacağız. 350 bin liradan başlayacan fiyatlarla 2 bin 633 liralık taksitle, 120 ay vadeyle sanayicimize, tendürüst girişimcilerimize bu projemizi sunmuş olacağız” dedi.

KONUT VE KİRA FİYATLARI BIRLIKTE ETKİLENECEK

Nazır Çekicilik, “Yuvalarımızın aksiyon yerlerimizin toplanmış envestisman değeri tahminî 900 milyar teklik. İlk etabının envestisman maliyeti 422 milyar lira. Bu bedelin yüzde 40’ını üstelik devletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla, devletimizin sübvansiyonuyla karşılıyoruz. 2 trilyondan aşkın finansal ve üretime dönük bire bir iktisadi hareketliliği başlatacak. Sülale ve kira fiyatlarında filhakika proje duyulur duyulmaz hor gelmeye başladı, düşürecektir” ifadelerini kullandı.Share: