Samsun Tarım Fuarı kapılarını açtı

TÜYAP Mecmu Fuarcılık Imal NAN yoluyla kombinasyon edilen 7. Samsun Ekincilik Fuarı, kapılarını ziyaretçilere açtı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Tecim ve Sanayi Odası, Tecim Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Türkiye Ekincilik Cesaret Kooperatifleri Form Birliği, Türkiye Tarım Odaları Birliği (TZOB), Ziraat Mühendisleri Odası, Türk Tarım Alet ve Makineleri İmalatçıları Birliği (TARMAKBİR), Ondokuz Mayıs Üniversitesi ve KOSGEB’in destek ve aksiyon birlikleriyle fuar, TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde törenle açıldı.

Samsun Valisi Zülkif Görgüsüz, açılışta yaptığı konuşmada, Samsun’un iklimi ve bereketli topraklarıyla mehabetli benzeri tarım potansiyeline ehil olduğunu söyledi.

Görgüsüz, bu potansiyelin ferah değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bize sakıt tığ bunu lacerem değerlendiririz? Yatırıma hangi kadar dönüştürebiliriz? Üretime hangi kadar dönüştürebiliriz? Halkımızın insanlığını hizmetine elbet dönüştürebiliriz? Aslında bunun üstünde ara vermek geçişsiz.” dedi.

Samsun’un zirai üretiminin kalifiye olduğunu ancak elan dahi geliştirilebileceğini meni fail Görgüsüz, “Çarliston Marka altına elbet geçilebilir? Melfuf değeri yüksek ürünler elbet elan çok üretilebilir? Bunların saklanması ve değerlendirilmesi kanalıyla pazarlanması ve ihracatını arttırılarak ekleme değerini zahir henüz aşkın arttırabiliriz? Bizim aslında üzerinde durmamız müstelzim konular bunlar.” diye konuştu.

TÜYAP Fuarlar Imal YEMEK Genel Müdürü İlhan Ersözlü da fuara birbirinden zer firmaların eşlik ettiğini belirterek, “63 firma 105 işaret fuarda hesabına aldı. İstanbul’dan İzmir’den, Bursa, Konya, Ankara’dan sektörün en büyük müstahsil ihracatçı markaları fuarda yerine alıyor. Samsun ve bölgeden katılan firmalarımız var. Bu coğrafyanın sunu önemli buluşması Samsun Tarım Fuarı.” şeklinde konuştu.

Ersözlü, fuarın bölgeye katkılarına değinerek, şunları kaydetti:

“Önceki yıllarda olduğu gibi bu sene birlikte Samsun’dan devlet tarım ekonomisine, tarım ticaretine, ihracatına makro katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Çalışmalarımız bu yönde. Kül arkadaşlarım lazım daraç içinden lüzum ev dışındaki pazarlama çalışmalarıyla fuara ciddi tıpkısı şekilde ziyarete açılmasını sağlıyorlar. Geçtiğimiz sene 57 bin civarında ziyaretçiyle kapatmıştık. Bu yılki hedefimiz 100 bine mail ziyaretçiye bloke etmek istiyoruz.”

DOĞRU Öğür Samsun Mebus Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediye Reisi Mustafa Çipo, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Samsun Ticaret ve Endüstri Odası Umumi Heyet Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kaymakamlık uray başkanlarının üstelik katıldığı fuarda konuşmaların ardından küşat yapıldı.

Yöresel lezzetlerin de kayran aldığı fuara vatandaşlar çetin bandaj gösterdi.

Fuar, 18 Eylül’e kadar ziyaretçileri ağırlayacak.Share: