“Müteharrik onarım ekibi”nden Muş’taki okullara 4 yılda 3 bin musahabe

Muş Milli Eğitim Müdürlüğü marifetiyle 4 sene önce oluşturulan “Mobil tamir ekibi”, kentteki okulların hizmet ve onarımlarını yapıp bütçeden tasarruf edilmesini sağlıyor.

Kentte onarıma gerekseme duyulan okullarda henüz bereketli şartlarda terbiye verilmesi üzere 4 yıl ilk İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde canlılık, tesisat, möble ve temel ustalarından oluşan “Faal onarım ekibi” kuruldu.

Meslek idarecilerinin talebi konusunda kendilerine tahsis edilen araçla site merkezi ile ilçe ve köylerdeki okulları görüşme fail grup, tayin ettikleri eksilikleri giderip gerekseme mahsus onarımları yapıyor.

Eğitimin aksamaması ve öğrencilerin elan ongun şartlarda eğitim bilimi görmesi amacıyla pek coğrafyaya rağmen sunu ücra köylere kadar revan tamirat ekibi, yaptıkları çalışmayla onarımlar üzere ayrılan bütçeden tasarruf edilmesine bile ulama sunuyor.

Son namına merkeze 60 kilometre uzaklıktaki Alagün köyüne revan ekip, okulun husus, kadeh, kıvrılmış, ampul, priz ve radyatör peteklerini onardı.

“Temas sene yaklaşık 2 milyon lira bütçeye yardım sağladık”

Muş Milli Eğitim Müdürü Enver Övünç, AA muhabirine, memleket genelindeki okulların aşağılık tamir ve tadilatlarını fora etmek amacıyla 2018 yılında ateş parçası onarım ekibini kurduklarını anımsattı.

Tadilatları acul ve zamanında yaparak terbiye faaliyetlerinin aksatılmadan yürütülmesini sağlamak istediklerini belirten Iftihar, şöyle konuştu:

“2018 yılından bu yana temas yıl yaklaşık 2 milyon lira bütçeye ulama sağladık. Ekibimiz, okullarımızın kırılan kapı, içki, ampul, musluk buna eş tadilatlarını yapıyor. Öğretmenlerimizin yüzdelik 63’ü avrat. Bu çeşit onarımları yapmaları çokça çetin. Okullardaki eksiklikleri zamana bırakırsak yetişek öğretim ortamının bundan münasebetsiz etkileneceğini düşündüğümüz amacıyla faal ekibimizi kurduk. Ekol idaresi ve öğretmenlerimiz bize taleplerini ilettikleri andan itibaren ekibi yönlendiriyoruz. Tebeddülat yaparak eksiklikleri gideriyoruz. Böylece yetişek tedrisat ortamını daha ongun hazırlıyoruz.”

Muş genelinde 692 okulun olduğunu ve duraksız ekibin gâh okullara yılda 4-5 posta anbean onarım yaptığını anlatan Kıvanma, şunları kaydetti:

“4 yılda okullarımızı tahminî 3 bin sefer ülfet ettik ve tadilatını yaptık. Haddinden Fazla büyük bire bir rakam. Yaz kış demeden öğretmenlerimiz aradıklarında aktif tamir aracımız bir anda okula engelleme etmiştir. Bu mücahede ilimize ve bütçemize balaban benzeri yardım sundu. Ant açısından bile balaban tıpkı ulama sağladı. Öğretmenleriniz ve ekol müdürlerimiz bu hizmetten haddinden fazla memnunlar. 367 köyümüz, 207 mezramız ve 17 beldemiz bulunuyor. Nereden dilek gelirse oraya çok rahat ulaşıyoruz.”

“Okullardan gelen talep doğrultusunda süratle yola çıkıyoruz”

Kadro koordinatörü Orhan Aras da aktif ekip namına karye karye gezerek okulların tamiratlarını yaptıklarını anlatım etti.

Meslek idarecileri ve öğretmenlere benzeri telefon uzakta olduklarını vurgulayan Aras, “Talepler doğrultusunda okula gidip çalışıyoruz. Zaman Alagün köyüne geldik. Burulmuş, husus kolu, pencerelerini onardık. Buradan bile ayrıksı ayrımsız köye gideceğiz. O köy okulunun sorununu tamamladıktan bilahare merkeze döneceğiz. Okullardan gelen dilek doğrultusunda kolaylıkla yola çıkıyoruz.” diye konuştu.

Alagün İlkokulu Müdürü Zeynep Saf Karadoğan de “Okulumuzdaki gâh tadilatlar üzere kıvrak onarım ekibine talepte bulunmuştuk. Kadro okula gelerek onarımları yaptı. Bu kadar er gelmelerini beklemiyorduk.” dedi.

Share: