Mustafa Adıgüzel: “Türkiye Anbean Artan Maden Kullanımı ve Uluslararası Eroin Naklinde de Suret Üssü Olmaya Başladı”

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Türkiye’nin her an mızrap kullanımı ve uluslararası maden naklinde üstelik forma üssü olmaya başladığını müstakbel sürerek; İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’ya “Sonuç 5 yılda kaç emanet uyuşturucuyla ilişik kullanmaktan belirleme edilmiştir? Serencam 5 yılda uyuşturucu kullananların gözyaşı dağılımı nedir? Serencam 5 yılda uyuşturucu kullanımının bölgelere bakarak dağılımı nedir? Meslek çevrelerinde uyuşturucu satıcısı yakalanan kişilerin dağılımı nedir” diyerek sordu.

CHP Kalabalık Saylav Mustafa Adıgüzel, ülkede eroin kullanımı ve eroin trafiğiyle ait yerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na istifham önergesi verdi. Adıgüzel, konuyla ilgilendiren şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’de serencam günlerde uyuşturucu üzerine çok sayıda açıklama ve haber görüyoruz fakat bunların çoğu gerçeği yansıtmıyor. Hele İçişleri Bakanlığı kendi konusu olan metal meselesini başkasının üzerine sarmaya ve haberlerle ilişkin insanları yanıltmaya çalışıyor. Nesep kapsam hangi? Ana durumu uluslararası uyuşturucu raporlarında ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün raporlarında görüyoruz.

TÜRKİYE GİDEREK DÜNYANIN MIZRAP YOLAĞI ÜZERİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP OLMAYA BAŞLADI”

Türkiye’dahi her an artan benzeri mızrap kullanımı var ve Türkiye her an dünyanın metal misil zıkkım üzerinde muhteşem ayrımsız yere erbap olmaya başladı. Mesela 2019’da Türkiye, dünyada yer çok beyaz zehir yakalanan 20 ton ile bir numara sıradaki talih ergin. Şimdi bunu siz; ‘En çokça eroini tığ yakaladık, başarılıyız şeklinde’ satabilirsiniz ama raporlara bakınca anca değil.

“TÜRKİYE’DA 2016’DA METAL OLAYI 81 BİN İKEN, 2018’ÜSTELIK 144 BİN, 2020’DA 160 BİN, MECMU İKİ KATINA ÇIKMIŞ”

Türkiye’de 2016’de eroin olayı 81 bin iken, 2018’da 144 bin, 2020’üstelik 160 bin, tekmil iki katına çıkmış. Ama bunun yüzdelik 75’i yani dörtte üçü kullanıcı, sırtçı yani öz kullanan insanların sayısı artıyor. Uyuşturucudan çirkin 2016 yılında 114 bin iken, 2018’da 206 bine, 2020’üstelik 231 bine, tekrar dört yılda bilcümle ikiye katlanmış. Bunun üstelik yüzdelik 75’i kullanıcı.

“EKSTAZİ KULLANIMINDA ABD’DEN BILAHARE TÜRKİYE İKİNCİ DURUMUNDA”

Emniyet Umumi Müdürlüğü’nün kendi raporunda; Türkiye’üstelik metal kullanımının ikiye katlandığını içtenlikle söylüyor. Gençlerimiz hedefte. Söz Temsili ekstazi kullanımında ABD’den sonradan Türkiye ikinci yerinde, mentamfetamin bir vakitler hiç yokken şu anda çevremizde ayrıksı İran, Pakistan gibi ülkelerle kıymet ayla geldik. 15-16 gözyaşı gençlerde aynı bando maden maddele kullanımları erişkinlerden daha fazla olmaya başladı. Ekol çevreleri kimi satıcılarla ve maden aracılarıyla doldu. O yüzden tığ soru önergesi vererek şunu soruyuz İçişleri Bakanına:

‘Sonuç 5 yılda kaç birey uyuşturucuyla ilişik kullanmaktan belirleme edilmiştir?

-Son 5 yılda mızrap kullananların yaş dağılımı nedir?

-Son 5 yılda maden kullanımının bölgelere bakarak dağılımı nedir?

-Ekol çevrelerinde mızrap satıcısı yakalanan kişilerin dağılımı nedir?’

“TÜRKİYE GİDEREK KALAN MIZRAP KULLANIMINA VE ULUSLARARASI ESRAR NAKLİNDE DAHI FORM OLMAYA BAŞLADI”

Bu soruların cevabını verdiği ant İçişleri Bakanı, göreceksiniz kim Türkiye her an kalan esrar kullanımına ve arsıulusal uyuşturucu naklinde birlikte merkez üssü olmaya başladı. Bunu bu rakamlar belirtik gösteriyor. Bu rakamlar hem arsıulusal esrar raporlardan hem üstelik Emniyet Genel Müdürlüğü’nün raporlarından alınmıştır. O yüzden İçişleri Bakanı Soylu, sen olayı başka yerlere çarpıtıp, bazı operasyonlar yapacağına gel evvel özlük işini yap zira giderek Türkiye, maden batağına batmaktır.”

Share: