Muhtarlık yaptığı mahalleliye hem “asıl” hem “bacı” oldu

Diyarbakır’ın forma Bağlar ilçesinde işlek Umu Çipo, 9 yıldır muhtarlık yaptığı Muradiye Mahallesinde sunduğu hizmetlerle ilkin kız çocukları ve kadınlar olmak amacıyla değme kesimin gönlünü kazandı.

Diyarbakır merkezdeki “yegâne kadın kocabaşı” unvanını haiz Demir, bu görevini iki dönemdir severek ve ayırt yaratıcı çalışmalarıyla sürdürüyor.

Yavru yaşta zorla evlendirilmek maksut, ocak içi şiddete üstelik maruz küsurat Demir, kız çocuklarının bir sıkıntıları yaşamaması için mahallesinde bugüne büyüklüğünde 40 kız çocuğunu ailelerini inandırma ederek erken yaşta evlendirilmekten kurtardı.

Çalışmalarıyla özellik bağımlılığıyla birlikte savaşım örümcek Demir, insanca yardımları da ayn ardı etmiyor.

Kadına yönelik takat ve avrat cinayetlerinin önlenmesi amacıyla hayata geçirdiği farkındalık projesi ile mahalledeki zihayat kızların ve kadınların temel düzeyde mümasil defans eğitimi almasını sağlayıcı Demir, kadınların mesleksel kurs görmesine de destek oluyor.

Uçurtma şenliği üzere etkinliklerle kız çocuklarının yüzünü güldüren Çipo, fariza yaptığı mahallede esnaf ve vatandaşları sık sık görüşme ederek, sıkıntılarını dinliyor, gönüllere dokunuyor.

Mahalleliye hem “esas” hem üstelik “abla” olan Çıpa’in gönüllülük esasıyla yürüttüğü bu çabaları, Sabancı Vakfı’nın “13. Mevsim Ayırt Yaratanı” seçilmesiyle taçlandı.

Çipo, çalışmalarıyla yalnızca mahallenin gönlüne padişahlık kurmadı, Sabancı Üniversitesi’nde sosyal yüklülük dersi düz öğrencilerin birlikte takdirini kazandı.

Haziran ayında Sabancı Üniversitesi’nde sosyal külfet dersi düz öğrencilerin oylarıyla Sabancı Üniversitesi Hususi Ödülü’nün bile sahibi olan Çipo, hayata raci hizmetlerine değme çağ yenilerini ekleme hedefinde.

“Çocukların hayatına dokunduk, bilcümle sıkıntılarını giderdik”

Istem Çipo AA muhabirine, 14 yaşındayken babası aracılığıyla zorla evlendirildiğini, okumanın bilcümle içre düğmük kaldığını söyledi.

Hiçbir kız çocuğunun bala yaşta gelinlik giymemesi üzere kendisine bir meze verdiğini anlatan Çıpa, bugüne büyüklüğünde bütün bunun üzere savaş ettiğini belirtti.

Çıpa, “Muhtar olduktan 3 dolaşma bilahare muhtarlık önünden güzeşte eskiciden tıpkı kutu aldım. Bu kutuyu umu ve şikayet kutusu namına astım. O kutunun içerisinden 80 çocuğun hayatı imdi. 40’ı zorla evlendirilmek istenen kız çocuğuydu. Diğerleri sömürme ve bap bağımlılığından ibaretti. O çocukların hayatına dokunduk. Onların bilcümle sıkıntılarını giderdik.” dedi.

500 kadının mail defans eğitimi almasını sağladı

Kadınların şiddete maruz kalmaması amacıyla üstelik mücadele ettiğini tamlayan Çipo, kadınların yakın defans eğitimi alması için onlara uzmanlar eşliğinde eğitim verdiklerini kaydetti.

500 kadının bu eğitime katıldığını dile getiren Çıpa, “Hala bile eğitimler devam ediyor. Kadınlar ve kız çocukları amacıyla mesleki eğitim kurslarını sürdürüyoruz. Kız çocuklarını eğlendirmek üzere gezilere götürüyoruz. 25 kız çocuğuna müteveccih uçurtma şenliği yaptık. Kız çocukları ve kadınlar üzere ayrımlı projeler de hayata geçireceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Bana gelemeyenlere ego gidiyorum”

Mahallede kendisine “muhtar” diyerek seslenilmediğine bel eden Demir, herkesin kendisini aileden biri namına gördüğünü anlatım etti.

Çipo, şunları söyledi:

“Bana ‘kocabaşı esas’, ‘kocabaşı bacı’ diye niteleyerek seslenirler. Bana gelemeyenlere ego gidiyorum, sıkıntılarını ve dertlerini dinliyorum. Mânialı kardeşlerimize tekerlekli sandalye veriyoruz. Bire Bir elan kim sefere kendisi geliyor. Beni annelerinin, babalarının, ablalarının, ağabeylerinin namına koydular. Dertlerini anlatırken çekinmiyorlar. ‘Iştiyak esas’ diyorlar apayrı birlikte tıpkı özdek demiyorlar.”

Muhtarlara “Kapınızın önüne ikbal ve şikayet kutusu kucak” çağrısı

Demir, Sabancı Vakfı 13. Mevsim Fark Yaratanı olmasının çevresinde başlattığı dönüşümün çıktı kişiye ulaşmasına miftah olduğunu belirtti.

” Türkiye’üstelik 50 bini çok muhtarın bu mücadelede bizimle olması bu etkiyi katlayıp, şanlı benzeri fark yaratılmasını sağlayacaktır.” diyen Çıpa, muhtarlara “Kapınızın önüne iştiyak ve şikayet kutusu kucak” çağrısı yaptı.

Vatandaşların sözle anlatamadığı şikayetini yazarak henüz şen anlattığını dile getiren Çipo, bunu yaptığını ve etkisini gördüğünü kaydetti.

Çıpa, “Belki bile erken yaşta ve cebren evlendirilmek maksut benzeri kız çocuğunun mesajı sizi harekete geçirecektir. O er yaşta evlendirilmek maksut kız çocuğu, evlenmeyip okuluna bitmeme etse ihtimal hekim olup köyünüzde hastaları iyileştirecek ihtimal sarıklı olup köyünüzde yıpranmamış nesiller yetiştirecek ihtimal üstelik veteriner olup hayvanlarda yaşanan müstevli ayrımsız hastalığı tedavi edecek. Bu yadsınamayacak tıpkısı kelebek etkisi yaratacaktır. Ülkemizin içtimai gelişimi üzere kız çocuklarının eğitime erişmesinin öneminin farkına varalım.” ifadelerini kullandı.

“Muhtarımız olduğu üzere onunla hava duyuyorum”

Kocabaşı Demir’in yaşamına dokunduğu vatandaşlardan Açık Deniz Stator, henüz önce kazara kızının gözüne bıçak saplandığını, muhtar Demir’in yanına gelerek destek istediklerini söyledi.

Çipo’in kızını tedavi amacıyla Ankara’ya çekmek konusunda destek sunduğunu dile getiren Stator, “Kızımın gözleri şu zaman görüyor, okuluna gidiyor. Muhtarımızı annemiz ve bacımız kabil seviyoruz. Allah onu başımızdan yarım yamalak etmesin. Muhtarımız olduğu üzere onunla kurum duyuyorum.” dedi.

Emine Kayaç bile Istek muhtarın kendilerine branş angıç gerdiğini belirtti.

Kayaç, ” Herhangi Bir sıkıntımızda ona gidiyoruz. Maddi ve manevi temas soy desteği sunuyor. Bize asıl ve bacı oldu. Kendisini haddinden fazla sevdiğim amacıyla kızıma da Arzu ismini verdim.” diyerek konuştu.

“Diğer muhtarların da kız çocukları amacıyla girişim atmasını diliyorum”

Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan da Dilek Çipo’in gerçekleştirdiği çalışmaların “muhtar” unvanıyla alay malay ayırt yarattığını belirterek, ülkede, alelhusus dahi kırsal bölgelerde kocabaşı kavramının hangi kadar heybetli olduğunun bilincinde olduklarını ifade etti.

Gönül muhtarın da unvanını çok makul tıpkı şekilde kullanarak mahallesinden kız çocuklarını erken yaşta ve zorla evlilikten kurtarmak amacıyla aynı hareket başlatarak, 40 kız çocuğunun hayatına dokunduğunu dile getiren Safkan, şunları kaydetti:

“It Canlı haddinden fazla muhtar Gönül muhtarı örnek alarak öz mahallesinde, köyünde kız çocuklarının derdine çıkar yol arayabilir. Sabancı Vakfı kendisine Dilek Çipo’i ‘ayırt yaratan’ adına belirlememizin amacı dahi ülkemizi yakından ait bu konuyla ilgilendiren farkındalık görüntülemek ve bu sayede elan aşkın kız çocuğuna ulaşmaktı. Gönül Çıpa’in açtığı yolda ülkemizin diğer muhtarların birlikte kız çocukları üzere etap atmasını diliyor, bu hareketin kar ıcığı cıcığı misali ülkemizin seçkin köşesine yayılmasını talep ediyorum.”

Share: