Diyarbakır haberi… Diyarbakır’da üretilen pamukta 438 bin titrem rekolte bekleniyor

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Akarsu, cehre ekiminde geçen yıla göre yüzde 48’lik bir çoğalma olduğunu, bu yıl rekoltenin 438 bin titrem olmasının beklendiğini söyledi.

Vali Akarsu, Ekincilik ve Orman Müdürlüğünce Bismil ilçesinin rustik Köseli Mahallesi’nde pamuk hasadıyla ilgilendiren düzenlenen etkinlikte iğ üretimi üzerine ilgililerden bilgelik aldı.

Tarlada pamuğu inceleyici Akarsu, pamuk hasat makinesine bindi, hasadı kontrol etti, çiftçilerle ayrımsız araya geldi.

Burada gazetecilere açıklamalarda mevcut Akarsu, Diyarbakır’ın cehre ekilişi açısından haddinden fazla kebir tıpkısı potansiyele sahip olduğunu, teşrinievvel alanı açısından Şanlıurfa’dan sonra ikinci iklim konumunda bulunduğunu belirtti.

Bu sene ilde kestirmece 810 bin dekar alanda cehre ekimi gerçekleştirildiğini bildiren Akarsu, “Cehre ekiminde güzeşte yıla bakarak yüzdelik 48’lik benzeri çoğalma var. Pamuk çok cesim tıpkısı ürünümüz. Pamuk teşrinievvel alanlarının genişlemesi gayet iyice. Bu sene rekoltemizin 438 bin titrem olması bekleniyor. Cemi çiftçilerimize verimli kazançlar, dobra üretimler diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının çiftçilere çokça yoğun destekler sağladığını aktaran Su, geçen sene 76 liralık olan tezek ve motorin desteğinin bu yıl 271 liraya çıkarıldığını kaydetti.

Pamuğun yapı sektörünün tor maddesi olması zımnında çok mefret olduğunu belirten Akarsu, ilde tekstil konusunda haddinden fazla mefret gelişmeler yaptıklarını aktardı.

Nesiç OSB’yi kurduklarını ve bu konuda ilgili çalışmaların eksiksiz hızıyla bitmeme ettiği anlatım eden Su, şöyle devam etti:

“Deli Dolu olan ve kurulmakta olan fabrikalarımız var. Yapı OSB’nin alanını genişletmeyle ilgili çalışmamız var. İnşallah tarladan sanayiye, podyuma benzeri intikal bu anlamda gerçekleşiyor. Bunun hızlı ve artağan bire bir şekilde gerçekleşmesi üzere Valilik adına bakanlıklar üzerinden her kalem çalışmayı yapıyoruz.”

Programa, Bismil Kaymakamı Enver Kağan Zengince, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Bismil Kültür Odası Başkanı Mehmet Aslan ve çiftçiler katıldı.

Share: