Milli Savunma Bakanı Akar, Akşehir Haysiyet Günü’nde konuştu Açıklaması

Milli Defans Bakanı Hulusi Akar, milli mücadele dönemimde yiğit ordunun, cansiparane ayrımsız şekilde vatanı koruduğu üzere bugün da bire bir can kuşu, azim ve kararlılıkla lehçe ve global asayiş amacıyla Cumhuriyet tarihinin arz güç ve genişlik deli dolu faaliyetlerini icra ettiğini söyledi.

Akaret, Akşehir Değer Haset programı zımnında geldiği Akşehir’dahi, Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, ahali oyunları gösterisi ve Genelkurmay Mehteran Bölüğü konseri alkış aldı.

Bakan Akaret, konuşmasında, aynı yüzyıl geçmiş vatanı düşman işgalinden kurtarırken şahitlik makamına vasıl şehitlere ve ebediyete anlama eden alp gazilere rahmet ve şükran diledi.

“Zaferler hep ağustos ayında gerçekleşmiştir”

Binlerce yıllık Türk tarihinde ağustos ayının müstesna tıpkı yerinin olduğunu tamlayan Akar, “1071’de Malazgirt’te, 1473’te Otlukbeli’nde, 1514’te Çaldıran’da ve 1526’da Mohaç’ta kazanılan fütuhat hep ağustos ayında gerçekleşmiştir. Eke tarihimizde ‘Fetihler ayı’ namına bilinen bu ayda kazandığımız zaferlerden biri da ‘Başkomutanlık Kayran Muharebesi’dir.” diyerek konuştu.

Bakan Akaret, 26 Ağustos 1922 sabahı ‘Şişman Hücum’ ile başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına araç olan Başkumandanlık Düz Muharebesi’nin Türk tarihinin bildirme balaban ve arz temiz destani zaferlerinden biri olduğunu vurguladı.

Vatanı düşman elinden kabul etmek amacıyla kahramanların Kocatepe’den Afyon ovasına akıllıcasına ateşin bire bir yeğin kadar aktığını, düşman birliklerini bozguna uğratarak, 30 Ağustos 1922’bile Dumlupınar’da zafere ulaştığını anlatan Akar, 30 Ağustos’un, boyunduruk zincirine meftun olmak maksut bir milletin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, ‘Ya bağımsızlık evet ölüm’ parolasıyla başlattığı ve yedi düvele cebin verdiği destansı mücadelenin zaferle taçlandığı periyot olduğunu dile getirdi.

Akşehir, milli mücadelede ciddi fiyaka üstlendi

Akar, bu mücadelede, umuda ve zafere revan bu yolda Akşehir’in de yüce yerinin olduğuna bel ederek, “Akşehir, Milli Mücadelemizde, Nazik Tecavüz öncesindeki dokuz maaş kritik süreçte, Günindi Cephesi Karargahı göreviyle çokça balaban benzeri şan üstlenmiştir. Gazi Mustafa Eksiksizlik Ağırbaşlı birlikte başkomutan adına Balaban Saldırı öncesi üç ayrımlı zamanda Akşehir’e gelerek hazırlıkları yakından izleme etmiştir.” ifadesini kullandı.

Türk milletinin, Milli Mücadelede bile yabansı zorluklara göğüs gerdiğine ve emsalsiz fedakarlıklar sergilediğine değinen Akar, vatanın her bölgesinden olduğu kabilinden Konya ve Akşehir’den binlerce yiğidin vatanına, bayrağına, ezanına fesih gelmesin diye niteleyerek cepheye koştuğunu söyledi.

Akaret, Milli Savaşım döneminde Konya ve Akşehir’in 786 martir verdiğini aktardı.

“Ordumuz, Cumhuriyet Altını tarihinin sunu ağırbaşlı ve yer çalışkan faaliyetlerini icra etmektedir”

Ecdattan devralınan emanete topluluk geçmek ve bunu gelecek nesillere bırakıt bırakmanın omuzlarına yüklenmiş tarihi tıpkı yük olduğunu tamlayan Akaret, şunları paylaştı:

“İşte bu sorumluluğun bilinciyle defans sanayisi ilkin doğmak amacıyla, anında herhangi bir alanda Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi küresel benzeri alçak haline deklare etmek amacıyla layenkati demeden, var gücümüzle çalışmaktayız. Tıpkısı yüzyıl önce ‘var olma’ mücadelesi verirken, zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde; arsıulusal alanda yapan haline gelen, bastırık ve ilgi alanı gelişigüzel sabık bölüm genişleyen, küresel ve lehçe gelişmeler karşısında proaktif davranarak bölgesinde ve dünyada saraka sahibi olan enerjik bir güce nail durumdayız. Benzeri şekilde bire bir çağ önce yokluklar zarfında başlattığı ‘Iri Hücum’ ile galebe elde fail alp ordumuz, zaman eş olduğu imkan ve kabiliyetlerle dünyanın dar ordularından biri haline gelmiştir. O devir alp ordumuz, özveriyle bire bir şekilde nasıl kim vatanımızı koruduysa zaman dahi aynı ruh, tıpkı azim ve tıpkı kararlılıkla bölgesel ve global düzenlilik amacıyla Cumhuriyet Altını tarihinin en bunaltıcı ve yeryüzü çalışkan faaliyetlerini yürütme etmektedir.”

“Başarılarda sunu büyük sabah yeli kaynağımız, milletimizin sevgisi, güveni ve duasıdır”

Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ehil olduğu nitelikli personelin birlikte, yerli ve milli defans sanayisi ürünleriyle teçhiz edildiğini dile getirdi.

TSK’nin “Hudut namustur” anlayışıyla eksen güvenliğini sağladığını vurgulayan Akar, şöyle bitmeme etti:

“Sınırlı içinde ve cızık ötesinde küsurat tıpkı sürat ve tempoda ve taarruzi aynı anlayışla özellikle FETÖ, PKK/ YPG ve DEAŞ atılmak amacıyla cümle yıldırı örgütlerine alın savaş etmektedir. Kıbrıslı kardeşlerimizin hakları dahil, denizlerimizdeki hak ve menfaatlerimiz ile semalarımızı azim ve kararlılıkla korumakta, özellikle Azerbaycan ve Libya tutmak için arkadaş, ahi ve müttefiklerimizin haklı davasına bindi olmakta, mıntıka ve acun barışına üstelik yardım sağlamaktadır. Elde ettiğimiz başarılarda arz büyük sabah yeli kaynağımız; şehit ve gazilerimizin yiğitlik ve fedakarlıkları ile kişizade milletimizin, yani sizlerin sevgisi, güveni ve duasıdır. Sizlerin bizlere olan sevgisi, güveni ve duası sürdükçe başaramayacağımız hiçbir madde, aşamayacağımız tek bariyer yoktur.”

“TSK, milletinin emrinde, görevinin başındadır”

Milli Savunma Bakanı Akaret, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Delege ocağı yerine dahi bildik TSK, binlerce almanak oylumlu tarihimizden süzülüp mevrut milli, manevi ve mesleki değerleriyle, Kanunuesasi çerçevesinde, yasalar doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ile sıralanmış amir ve komutanların egemenlik ve komutasında, milletinin emrinde, görevinin başındadır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu vesileyle Şehriyâr Alparslan’dan Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e ve bugüne büyüklüğünde bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bugünlere, bu seviyelere gelmemizde emeği sabık, katkı sağlayıcı bütün azamet büyüklerimizi ve komutanlarımızı minnet ve saygıyla anıyorum.”

Konuşmaların ardından meydandan Batı Cephesi Karargahı Müzesi’ne, Afyonkarahisar’a Temsili Yürüyüş ve Uğurlama töreni gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Vali Vahdettin Özkan, DOĞRU Fırka Konya milletvekilleri Orhan Erdem ve Tahir Akyürek, Büyükşehir Şehremini Maksat İbrahim Altay, Akşehir Belediye Reisi Salih Akkaya, martir aileleri ve gaziler ile çok sayıda yurttaş katıldı.Share: