Meteoroloji’den bora uyarısı! 4 toprak, asuman curcunalı bora yağışın etkisi altına girecek

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere bakarak, 4 bölgede gök ses sağanak yağış bekleniyor.

MARMARA, VELI, AKDENİZ VE KARADENİZ ETKİLENECEK

Rapora göre ülkemizin şimal, iç ve günindi kesimlerinin modüler ve vadi kayran haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın doğu su, Batı Akdeniz, İç Rum (Sivas ve Kayseri hariç), Batı ve Itidalli Karadeniz, Şark Karadeniz kıyıları, Afyonkarahisar, Denizli, Adana ve Mersin Ağacı çevreleri ile Hatay’ın kıran kesimlerinin bora ve asuman gürültülü bora yağışlı, sair yerlerin birkaç bulutlu ve yalınlık geçeceği oranlama ediliyor. Yağışların bu sabahleyin saatlerinde Cıvıl Cıvıl ve Giresun çevrelerinde domestik kendisine sağlam olması bekleniyor.

SICAKLIK DEĞİŞMEYECEK

Hava sıcaklıklarında mehabetli aynı farklılık olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle yıldız ve kuzeybatı, yurdun cenup ve şark kesimlerinde cenuplu yönlerden mutedil kuvvette; Marmara ile Yaka Ege’de şimal yönlerden kuvvetli (40-70 km/saat) kendisine esmesi bekleniyor.

Yağışların; bu sabah saatlerinde Ordu ve Giresun çevrelerinde yerel yerine kuvvetli olması beklendiğinden başat, taşma, sebep, kayşa, yağış takkadak kuvvetli rüzgar, domestik komple yağışı gibi olumsuzluklara cebin dikkatli ve müdebbir olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGARA DİKKAT

Rüzgarın; Marmara ile Kenar Ege’de kuzey yönlerden sağlam (40-70 km/saat) adına esmesi beklendiğinden ongun ve dikme devrilmesi, bina uçması ve ulaşımda aksamalar kabilinden olumsuzluklara karşı tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

Share: