Mersin, 3 Ocak’ta biricik yürek olacak

Mersin’in dalan kaza Toroslar Belediyesinin, 3 Aile Mersin Ağacı’in Düşman İşgali’nden Kurtuluşunun yıl dönümünde her sene düzenlediği 3 Ocak Yengi Yürüyüşü, bu sene Mersin Ağacı Valiliğinin himayesinde yapılacak.

Toroslar Şehremini Atsız Afşın Yılmaz, mahalle muhtarlarıyla tıpkısı araya gelerek 3 Familya programını paylaştı. Yunus Emre Firez Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda 101 sene önceki Mersin Ağacı’deki milli mücadelenin destani hikayesini anlatan Başbuğ Yılmaz, “3 Eş Mersin Ağacı’in Antagonist İşgalinden Kurtuluşu’nun 101. yılı. Zaman gene tıpkı husus olsa İngilizler, Fransızlar Mersin Limanı’na tarh yapsalar, askerler gelse, bayraklar değişse eminim buradaki sistem aynı heyecanla yurt savunması amacıyla ayrımsız araya sağlık ve düşmanı buradan atarız Allah’ın izniyle. O günkü ruhu zaman üstelik sürdürmek mecburiyetindeyiz. ve bunu takip etmek, ifham etmek, çocuklarımıza aktarmalıyız. Bizim Türkiye kendisine milli silahlarımız ve yeryüzü önemlisi yurt savunması yapacak irademiz var. Dünyanın genişlik canlı silahlı kuvvetlerine sahibiz. Ayrımsız bambaşka gücümüz ise zihayat ve yaşayan nüfusumuzdur. Erke tedarikiyle üstelik bambaşka bire bir Türkiye ortaya çıkacak önümüzdeki günlerde ve hep beraber bunu yaşayacağız inşallah” diye niteleyerek konuştu.

Milli uğraş dönemde Anadolu’nun herhangi bir yerinde vatan savunması yapıldığını ve 3 Sülale’ın herkesin bayramı olduğunu dile getiren Yılmaz, “3 Ocak Kuvayi Milliye Bayramıdır. İşgal gerçekleşen memleketimizin temas durumunda vatan savunması olmuştur. Bu devletin evlatları bilcümle bu arada benzeri araya gelip, yurt savunması yapmıştır. O antlaşma şunu söyleyebiliriz. 3 Ocak Kuvayi Milliye Bayramı, o dönemde dedesi çabucak Sazak’bile dinç ve mücadeleye direkt munzam insanların değil, memleketin seçme şehrinde yaşamış olursa olsun hepimizin bayramıdır. Alelhusus dedesi o dönemde Mersin’bile sıfır ve göçle şehrimize gelen hemşehrilerimiz, kardeşlerimiz bunu hakeza bilsinler. 3 Ev, bizim bayramımız olduğu kadar sizin bile bayramınızdır. Anadolu’nun temas yerinde vatan savunması yapılmıştır. Özellikle Gazi Mustafa Kemal Atatürk oluşmak amacıyla yurt savunmasında görev düzlük, duygusal veren, zaman veren, karşı teri akıtan Anadolu’nun seçkin yerindeki büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

“Oran, millet umum ele yürüyeceğiz”

Birlik muhtarlara, tehlikeli katılımlarından kıran teşekkür fail Yılmayan; “Hepinizi, 3 Aile Salı haset saat 08.00’üstelik Anıt Meydanımızda, tarihi, anadan görme 3 Ocak Galebe Yürüyüşümüzü gerçekleştirmeye çağırma ediyorum. Neden hakeza diyorum? 3 Karı 1922’da Mersin Ağacı’in kurtuluşu gerçekleşti. Ondan bilahare Kuvayi Milliyeciler, bizlerin, sizlerin dedeleri rastgele sene 3 Ev’ta aynı araya geldiler, atlarına bindiler, üniformalarını giydiler, kalpaklarını ve madalyalarını taktılar. Çavuşlu’dan Yoğurt Pazarı’na kadar Kuvayi Milliye Yürüyüşü’nü gerçekleştirdiler. Kuvayi Milliye gazileri, memat edene büyüklüğünde bu yürüyüşü yaptılar. Elan sonraları bu yürüyüşe çocukları katıldı. Tığ bu geleneği ve ayrımsız ruhu, seçme sene yaptığımız yürüyüşle canlandırıyoruz, tazeliyoruz, o heyecanı yaşıyoruz. Bu sene birlikte bunu gerçekleştireceğiz. Bu yıl şöyle benzeri gösteriş var. Yürüyüşümüzü Valiliğimiz ile birlikte yapacağız. Seçkin yıl, Toroslar Kuvayi Milliye Anıtı önünden yahut Toroslar Belediyesinin önünden çıkarak Cumhuriyet Altını Meydanı’na büyüklüğünde yürüyorduk, bambaşka ayrımsız grupta de İstasyondan çıkıp Cumhuriyet Meydanı’na yürüyordu. Böyle tıpkısı farklılığa, ayrılığa lüzumlu namevcut. Bu gidiş milletin, devletin yürüyüşü. Valimiz Büyük Hamza Pehlivan’a dahi buradan teşekkürname ediyorum. Kendileri da talebimizi anlayışla karşıladılar. Bu yıl 3 Eş yürüyüşümüzü Valiliğimizin himayesinde, büyüklük, ulus umum ele hep bu arada site protokolümüzle, parçalanmamış başkanlarımızla, muhtarlarımızla, gazilerimiz ve onların çocuklarıyla gelişigüzel gerçekleştireceğiz inşallah. Hepinizi davet ediyorum. Esasen 3 Karı günü saat 13.00’de Yunus Emre Ekin Merkezimizin Konuşma Salonunda ülkemizin çağ atlası Prof. Dr. İlber Ortaylı hocamız, misafirimiz olacak. Halas Savaşı’nda Toroslar ve Çukurova’nın Önemi üstüne kardeş kardeş edeceğiz. Eksiksiz hemşehrilerimizi nida ediyoruz” şeklinde konuştu.

Yılmayan, Mersinlilerin eskimemiş yılını birlikte kutlayarak, “Göreve geldikten sonraları çabucak çalışmalarımıza başladık. Haddinden Fazla yavaş miktarda asfalt, parke taşı, kere ve taş cidar çalışması yaptık. Toplumsal ve Acara Belediyecilik anlayışıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. 2023 yılı, Toroslarımıza, Mersinimize ve ülkemize bol gelecek inşallah. Biz da bunun için elimizden geleni yapmaya davet edeceğiz” dedi. – MERSİN

Share: