Kıyıköy Belediyesindeki “kazanç” iddiasına ilişkin davanın görülmesine bitmeme edildi

Kırklareli’nde İçişleri Bakanlığınca vergi ve usulsüzlük iddiaları dolayısıyla görevden uzaklaştırılan Kıyıköy Şehremini Ender Sevinç’in birlikte aralarında olduğu 12 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Kırklareli 2. Ağır Sıklet Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklanmadan sanıklar Tolga Ö. ile Uğur A. katıldı. Alay ile İl Genel Meclisi Üyesi ve CHP İl Başbuğ Yardımcısı Toplama T’nin de aralarında bulunduğu gayrı sanıklar duruşmaya katılmadı.

Gelen belgelerin okunmasıyla başlayan duruşmada, İçişleri Bakanlığı müdafisi, Nezaret adına duruşmaya iltihak talebinde bulundu.

Tolga Ö, savunmasında, hakkındaki suçlamaları reddetti.

Bir hane yan avukatları mevrut belgelere ilgilendiren savunma yaparken, adli emanette tutulan imaj kabul etme işlemleri tamamlanarak cürüm unsuruna rastlanmayan sayısal materyallerin sanıklara teyit edilmesi talebinde bulundu.

Cumhuriyet Altını savcısı mütalaasında, kül sanıklar için muteber adli kontrol hükümlerinin devamını dilek etti.

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki adli taharri hükümlerinin devamına karar vererek, İçişleri Bakanlığı müdafisinin iltihak talebi ile avukatların sayısal materyallerin sanıklara konfirmasyon edilmesi taleplerini kabul etti.

Ayrıca gök bilimi, İçişleri Bakanlığına yazılan müzekkereye ait cevabın beklenmesine, yıpranmamış bildirilen tanıkların huzurda dinlenmesine değişmeyen vererek duruşmayı erteledi.

Davanın 23 Ilkgüz 2022 tarihli celsesinde Çokluk T. ve Miğfer Ö’nün, 18 Son Teşrin 2022 günlü celsesinde ise Ender Bayram’in adli taharri hükümleri uygulanarak tahliyesine değişmeyen verilmişti.

İddianameden

Kırklareli’nde İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan Kıyıköy Şehremini Ender Neşe’in birlikte aralarında olduğu 12 sanık karşı 4 yıldan 12 yıla kadar mahbes istemiyle hazırlanan iddianamede, Neşe’in bazı işletme ve vatandaşların talepleri ile imara müteveccih belirleme edilen usulsüzlüklerin görmezden gelinmesi karşılığında kazanç aldığı belirtiliyor.

Şenlik’in imara ters olduğu tespit edilen yapının yıkılmaması, inşaat ruhsatı ve ruh projesi üzere cevaz verilmesi üzere talepler karşılığında alacak istediği öne sürülüyor.

Share: