Mavigöl’ü bu sezon 120 bini çok yaşama ülfet etti

Giresun’daki Göksu Deresi’nde büyüklü küçüklü dört gölden oluşan Mavigöl’ü bu mevsim 120 binin üstünde gönül gezdi.

Dereli ilçesinde Kuzalan Gusto Parkı’nda Göksu deresi zarfında düz alan Mavigöl, kireç taşları ve sodalı suyun etkisiyle firuze renkte akıyor.

Giresun merkeze 45 kilometre mesafedeki Mavigöl, Karadeniz ve İç Anadolu bağlantısının sağlandığı Giresun- Şebinkarahisar esmer yolu güzergahında bulunuyor.

Doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini hayran bırakan Mavigöl, kente mevrut yerel ve yabancı turistlerin musahabe ettiği yerlerin başında geliyor.

Huy Esirgeme ve Milli Parklar (DKMP) Giresun Yazıhane Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre Mavigöl’ü bu mevsim müzakere edenlerin sayısı 120 bini geçti. Sene sonuna büyüklüğünde Mavigöl’ü 150 bin civarında kişinin musahabe etmesi bekleniyor.

Öte yandan Mavigöl’ün cazibesinin elan üstelik artırılması üzere göl süresince devam fail tutum yolu, lokanta ve park yeri çalışması yürütülüyor.

Çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Afyonkarahisar’dan mevrut Osman Gazişanlı, AA muhabirine, Karadeniz gezisi kapsamında ailesiyle Mavigöl’ü ülfet ettiğini söyledi.

Mavigöl’ün hesap pusulası ettiğinden henüz pir olduğunu dile getiren Gazişanlı, “Büyüleyici bir güzelliği var, arkadaşlarım anlatmıştı inanmamıştım, gelince böyle ayrımsız güzellikle karşılaştım. Mavigöl’ün bu kadar evire çevire olduğunu bilmiyordum. Buraya gelmeden ilk Giresun’u hoppadak fındık yetişen aynı düzlük sanıyordum amma bu gösteriş karşısında düşüncelerim daima değişti.” dedi.

Giresun’un Alucra ilçesinden gelen Birol Karasakal ise ilk kez Mavigöl’ü görüşme ettiğini belirterek, “Doğa harikası tıpkı saha, yeşil, gökçe ve suyun birleşimi var. Tanrı bu renklerin tamamını buraya birlikte vermiş, Biz dahi buradan yararlanmak için gezmeye geldik, çok memnun kaldık, herkese kaynak ederiz. İnsanın erinç bulduğu bire bir meydan.” ifadelerini kullandı.Share: