Karadeniz’de serencam 2 ayda yağışlar, güzeşte yıla göre yüzde 58 azaldı

GLOBAL ısınmanın etkileriyle yağış rejiminin değiştiği Şarki Karadeniz’da, haziranda 109,4 kilo yağış ile son 90 yılın yağış rekoru kırılırken, takip eden aylar ise yağışsız geçti. Meteorolojik verilere göre, sabık yıl temmuz ve ağustos ayları ile bu senenin benzeri dönemlerinde ortalama yüzdelik 58 daha birkaç yağış dolayısıyla bölgede akarsu kaynakları de azaldı. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Bu sene Karadeniz’birlikte çok fazla baskın olmaması, çokça incitici konvektif gök curcunalı sağanak yağışların ince süre ve arka arkaya olmamasından kaynaklanıyor” dedi.

Küresel ısınmanın etkileriyle Şark Karadeniz Bölgesi’nde sonuç aylarda azalan yağışlar, susuzluk tehlikesini bile yanı sıra getirdi. Gün Doğusu Karadeniz’de, haziranda 109,4 kilogram yağmur ile serencam 90 yılın yağış rekoru kırılırken, strateji eden aylar ise kurak geçti. Meteorolojik verilere bakarak, güzeşte sene orak ayı ve ağustos ayları ile bu senenin aynı dönemlerinde ortalama yüzdelik 58 henüz beş altı yağışın düştüğü bölgede, kaynakları kurumaya başlayan içmece suyunda yüklülük yaşanması riski ortaya bundan sonra. Bölgede yağışların en aşkın etkilediği Ordu’bile, orak ayı ayında 11 ilçedeki 336 noktada kayşa ve göçü yaşandı. Ağustos ayında ise Rize’nin Veriş ilçesinde, Artvin’üstelik merkeze sadık Eroin köyünde, Giresun’un Keşap ilçesinde pespaye çaplı yeğin ve heyelanlar meydana geldi.

‘KONVEKTİF YAĞIŞLAR PEŞ PEŞE OLMADI’İstanbul Maharet Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Kürsü Başkanı, Kıran Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, yeğin ve kuraklığın yevmiye değil sivri meteorolojik davranışlar olduğunu söyledi. Kadıoğlu, bu olayların temas çağ olmasının beklenmediğini kaydederek, şunları söyledi:  “Maatteessüf herhangi bir yağmurda hâkim uyarısı verir olduk zira dere yataklarında çok fazla falsolu ve ayrılmış yerleşim var. Bu yıl Karadeniz’bile haddinden fazla aşkın baskın olmaması, çok keder konvektif asuman patırtılı bora yağışların ayrıntılı süre ve art arda olmamasından kaynaklanıyor. Zaman Zaman biraz dolaşma baran yağar, yerey ve dereler suya doyar. Bunun peşine mevrut çokça kuvvetli sağanak yağışta çıktı suyu toprak ve dereler tutmaz, taşmaya başlar. Hakeza koşullar üst üste geldiği ant öz yataklarında su genleşip taşar. Dere yatağında vesile, bina kez varsa bunlar birlikte engel görür. Müfrit hava şartlarını arz az 500 yılda yağabilecek genişlik dağ yağışı düşünerek evlerimiz yerleştirmemiz, köprülerimizi ve yollarımızı yapmamız geçişsiz. Bunları ezbere yaptığımız devir yeryüzü alelade yağışlarda dahi arka arkaya ve daim yağdığı ant yeğin tehlikesi oluyor. Bu dahi alışılagelen değil. Bundan Sonra yağmur tahmini uyarısından artım başat tahmini oluyor. Seçme baran yeğin, herhangi bir sıkıntı aynı afete dönüşüyor. Bu dahi akla yatkın benzeri molekül değil. Bu birlikte yerleşimden kaynaklı tıpkısı uzanım.”‘YAĞIŞSIZ PERİYOT KURAKLIĞA DÖNÜŞTÜ’

Doğu Karadeniz’bile bu sene haddinden fazla fazla kar yağışı olduğunu ve ilkbaharda derelerin coştuğunu aktaran Prof. Dr. Kadıoğlu, “Bu sene Karadeniz’e çokça kar yağdı. Saha altı suları olmayan toprak örtüsü gücük de olsa suyla beslendi. O yüzden ilkbaharda dereler gürül gürül akıyordu, bir meydanlık sular haddinden fazla kuvvetliydi amma bayağı, güdük aynı kurak çağ, yağışsız periyotta bir anda Karadeniz’üstelik durumu kuraklığa dönüştürdü. Şu anda fındığını zayıflatmak isteyenler bu işe seviniyor. Hiçbir zaman hava herkesi memnun etmez. Şu anda yağışsız periyotta susama, kıtlık var amma tıpkı yandan insanlar fındığını kurutabiliyor. Anca tıpkı zait tarafı var” diye konuştu.

Share: