Manisalı bibliyofil, katalog sevgisini torunlarına de aşıladı

Pusula sevgisi nedeniyle 45 yıl ilk kütüphanede kıyılan nikahla evlenen Kâm Kaplan (64), zihayat nesle pusula okuma sevgisi kazandırmak için çalışıyor.

?Şehzadeler ilçesine sınırlı Karağaçlı Mahallesi’nde dünyaya mevrut Kaplan, 8 yaşındayken beş öğretmeninin düzenlediği gezide o dönemki ismi “Kitapsaray” olan Manisa İl El Kütüphanesi ile tanıştı.

O dönemden sonra kütüphaneden kopamayan Kaplan, bir zamanlar dernek merasimlerinin da yapılabildiği Kitapsaray’da 45 yıl önce dünyaevine girdi.

Sigorta mümessili namına çalıştığı yıllar boyunca kütüphaneye düzenli adına gelen ve mektup ödünç almaya bitmeme eden Kaplan, tekaüt olduktan sonra daha aşkın geçenek ayırabildiği torunlarını bile kütüphaneye bağlamayı başardı.

Mut Kaplan, AA muhabirine kütüphaneyi ve kitapları haddinden fazla sevdiğini, düğününü birlikte kitapların beyninde yapmanın mutluluğunu yaşadığını rapor etti.

Kütüphaneye gitme alışkanlığını çocukları Cem ile Ceyda’ya bile aşıladığını anlatan Kaplan, “Deminden de 4 kız torunumla sonsuz geliyoruz. Kitap okumayı çok seviyorum, ancak babam okutamadı. Okumayı çok istiyordum, kendim okuyamadığım amacıyla çocuklarımı okuttum, demincek bile torunlarımı okutuyorum. Buraya geldiğim devir haddinden fazla heyecanlanıyorum. Rastgele gelişimde çocuklarıma, torunlarıma bunları tefhim arzusundayım. Düğün salonu namına burayı seçmemin sebebi mektup sevgim. Çocuklarıma ve torunlarıma üstelik bunu aşılamaya çalıştım. Kızım Ceyda 42 yaşına girdi. Halen onunla her akşam yatmadan kitaplarımızı okuruz. 1,5 saat okuma vakti yaparız.”

Ongunluk Kaplan’ın torunları Yağmur ve Deniz dahi babaanneleriyle tınlamalı adına geldikleri kütüphaneyi çok sevdiklerini belirterek, kendilerine bu sevgiyi aşıladığı amacıyla babaannelerine teşekkür ettiklerini ifade etti.

Share: