Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Celal Hastanesi törenle açıldı

Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Ihtişam Hastanesi törenle açıldı

KİLİS 400 yataklı Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Celal Hastanesi törenle açıldı.

Avrupa Birliği fonlarından 50 milyon Euro’ya mal olan Kilis Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Büyüklük Hastanesinin açılışı gerçekleştirildi. saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasından sonraları Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca’nın eşi Ayten Yavaşca yaptığı konuşmada, Aleaddin Yavaşca’nın çokça sevdiği ifade ederek, “Doğduğu günden ölüm edene büyüklüğünde bilcümle Kilisli olmaktan övünmüştür” dedi. Kilis Şehremini Dünyalık Ramazan, “İnşa edilen bu şifahane ve munsap ve diş sağlığı merkezi; vatandaşlarımızın çokça daha konforlu, çok daha nitelikli ve çokça henüz çabuk keyif hizmeti almalarını sağlayacak ve detaylı yıllar boyu memleketimizin şifahane ihtiyacını ortadan kaldıracaktır. Hoppadak hastaların değil, hasta yakınlarının ve keyif çalışanlarının da konforu kasten yapılan bu hastanemizin Kilis’imize, ülkemize ve milletimize aynalı olmasını diliyorum.” SELIM Tümen Kilis milletvekili Ahmet Salih Arka, Eskimemiş hastanen 5 engelsiz konforlu olduğunu vurgulayarak, “Uzmanlaşmış hekim kadrosuyla, bacı, sağlık kadrosuyla Kilisli hemşerimize esenlik hizmeti vermesi bizi fazlasıyla mutlu etmiştir” dedi.

AK Parti Kilis milletvekili Mustafa Hilmi Dülger, Kilis ve Kilisli benzeri kaderi yaşadığını rapor ederek, “Bundan 12 yıl geçmiş yanı başımızda Suriye’ye Kilis’in 108 kilometre sınırı vardır. Kâh ülkelerin panel arıtma tesisi gördükleri bölgede, komşumuzda başlayan panel ve iş karışıklıklar, dolayısıyla nüfusumuzdan henüz fazla, nüfusundan fazlasının Kilis’e gelmesine yol açmıştır” dedi. Keyif Icra Vekili Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Tolunay, Aynı Kilisli yerine şifahane açılışında olmaktan bahtiyar olduğunu anlatım ederek, “2011 yılından itibaren göçmenlere önceki familya sahipliği yapan Kilis’tir. Kilis7in Suriye’deki krizinden sonraları bildirme fazla yükü çekici illerin başında Kilis gelmektedir. Misafirlerimize esenlik hizmet arz etmek üzere ülkemizde ilk olarak Babul iflah muhacir merkezi açıldı. Gösterdiği fedakarlıktan kontekst Kilisli hemşerilerime zevalsiz teşekkürname ederim. Suriye meselesi yemeden içmeden Kilis’in ülkemizin, bu bölgenin sorunu değildir. Bu sevgili Avrupa’nın ve cümle dünyanın sorunudur. Kamu paydaşların aynı araya gelerek en son düzeyde işbirliği yapıldığı dönemdeyiz. Muhacir sağlığı projesi kamu dünyanın akseptans ettiği ülkemiz için başarı hikayesidir. Göçmen sağlığı 30 ilimizde 187 geçmen sağlığı merkezi ile yaygınlaştırılmıştır. KEZ ile bakanlığımızın yaptığı kuma faaliyet sonucu Prof. Dr. Aleaddin Yavaşca Hastanesinin ayrımsız eseridir” dedi.

SU Türkiye delegasyonu Sefirikebir Nikolaus Meyer Landrut, Türkiye, 10 yılı çok tıpkı süredir dünyanın sunma balaban sığınmacı nüfusuna 3,6 milyon Suriyeli’ye aile sahipliği yaptığını anlatım ederek, “Türkiye’nin savaştan kaçanlara familya sahipliği yapma konusundaki iktidarlı çabalarını takdir ediyoruz. Bu çabalarında Türkiye’ye destek oluyor ve mezun Türk makamları ve Türk halkıyla birlikte çalışmaktan alım duyuyoruz. Fakat bunlar geçici çözümlerdir. Ana çözüm, Suriyelilerin tehlikesiz tıpkı şekilde evlerine dönebilmelerini çıkarmak olacaktır. Bunun için birlikte politik bir çözüme, yani Suriye’bile 11 yılı çok süredir devam fail amansız savaşın sona erdirilmesine ihtiyaç var. Türk halkı gibi, tığ da bu soruna siyasal aynı çözüm bulunması istesek ve bu yönde ceht sarfiyat etsek dahi, maatteessüf çözülemedi. Bunun sorumluluğu Suriye rejimine ve onun uluslararası destekçilerine aittir” ifadesini kullandı. Kilis Valisi Recep Soytürk ise Kilisliler cömertliğini uz görüsünü Suriye savaşı başladığında dahi gösterdiğini belirterek, “Kilis’te Türk ve Suriyeli kavgası bir anda alelacele namevcut denecek büyüklüğünde azdır. Bu kültürden kaynaklıdır. Bu büyüklüğünde kişiyi misafir etmek 147 bin Türk nüfusa, eklenmiş namına 91 bin nüfusu ağırlamak kıytırık benzeri şeymidir, değildir. Sunu büyük sorunlardan biri keyif hizmetleriydi, hastanemiz yeni yapılmış bereketli bir hastaneydi, kapasiteli bir hastaneydi. Ilişik 91 bin misafiri kaldıracak tıpkı kapasitede değildi, bakir hastanemiz doğrusu çok adamakıllı oldu. Türkiye’üstelik haddinden fazla beş altı olan cihazlarımız hastanemizde mevcuttur. Sayrılarevi ihtiyacımız çözülmüştür” dedi.

Esenlik Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın vido mesajından bilahare hastanenin açılışı yapıldı

Share: