Kılıçdaroğlu’nun Giresun’da Musahabe Ettiği Bozuk AKP’li İsmet Aydınlık: “Elinde Kuran’la Geziyordu; Allah, Sefir Diyerek Etkileniyorduk. Yalanmış Bu….

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Giresun’de kendisini çaya davet fail Armağan ve İsmet Kültürlü çiftinin evine konuk oldu. Bir Vakitler AKP’li olduğunu söyleyen İsmet Vazıh, Kılıçdaroğlu’na, “Ben, bu adamdan ne etkilendim? Hepimiz Müslümanız, elinde Kuran’la geziyordu; Allah, delege diye etkileniyorduk. Yalanmış bu. Herkesi kötüle kötüle, böyle yöntem yapa yapa bizim gözümüzü bürümüşler. Tığ de kanmışız bunlara, takkadak ceplerini doldurmuşlar” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin haftalık kadro toplantısı için zaman geldiği Giresun’da, eden Kayra ve İsmet Aydınlık çiftinin çay davetini köylü çevirmedi. İsmet Aydınlık, kendilerini ziyarete gelen Kılıçdaroğlu’na, “Sizi izliyorduk, kadro konuşmanızı izledik” dedi. Kılıçdaroğlu, İsmet Işıklı’a, “Familya size mi ilişkin, kiralık mı” diye sordu. Aydın, kiralık olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu’nun “Hangi kadar kira ödüyorsunuz” sorusuna İsmet Ziyalı, “Bu yüzden haddinden fazla bastırık olmaya başladı. Aile sahibi ile sıkıntılarımız çok. Memleketin açık bu Başkan’ım. Mizah kabilinden yani, önceyi arar olduk. Markete gidiyoruz, seçme husus şiddetli pahası. Söylemesi ayıp; hanımla sabık markete gittik, 400 lira mal harcadık, eve geldik tencereye konulacak tıpkı öz yok. Ülkenin manasız, ben bilmiyorum, sizlerin sayesinde bir öz olacak” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu ise “Kazanmak zorundayız” dedi. Mevhibe Işıklı ise “Düzelmesi geçişsiz, düzelmese batacağız bu gidişle” diye niteleyerek konuştu.

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE ZENGİN BİR MUTLULUK, İMKANLARI ÇOK OLAN BİR ÜLKE AMA PARANIN İYİ BİR YERE HARCANMASI LAZIM

İsmet Münevver, Kılıçdaroğlu’na, “Kurulduğu günden bu yana ego YANLIŞSIZ Parti’ye üyeyim. Ara Sıra şeyleri yaşadıkça, gördükçe inanın sizi sevmeye başladım” dedi. Kılıçdaroğlu ise “Türkiye düzelebilir, huzura kavuşabilir. Türkiye varlıklı bire bir talih, imkanları aşkin olan tıpkısı ülke amma paranın iyi bire bir yere harcanması geçişsiz. İyi bire bir yere harcanmazsa olamaz. Bu, tıpkı siyasi tercih. Siz siyasal tercihinizi yaparsınız, evde dahi tercih yaparsınız, imkanınız varsa ‘tıpkı kat alayım, kiradan kurtulayım’ yahut torunlar okula gidiyorlarsa ‘onların harçlıklarını evet dahi masraflarını karşılayayım’…”

İsmet Kültürlü, “Bırakın daire almayı, onların geleceğini kurabilseydik. Ego günce işe gidiyorum; hatun temizliğe gidiyor. Çocuk iki yılık darülfünun okudu, bekliyor. Başkası lisede. Sıklet haddinden fazla balaban Başkan’ım” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, ailenin lise öğrencisi olan çocuğuna “Sunma sevdiğin ibret hangi” diye niteleyerek sordu; ortaöğretim öğrencisi ise “Kimya” diyerek karşılık verdi. Kılıçdaroğlu, “Oku, kalıtım bilimi mühendisi ol. Türkiye’nin genetik mühendisine ihtiyacı var” dedi. Ailenin ayrıksı çocuğu dahi “Ben, yöre lisans bitirdim. Maddesel güçlükler zımnında üniversiteye da gidemeyeceğim üzere şu enstantane erteledim” dedi. Baba İsmet Okumuş ise “Annesi ile sülale temizliğine gidiyor” diye niteleyerek konuştu.

“BUNLAR İLAH GİBİ REŞIT, İNSANLARA YÜKSEKTEN BAKIYORLAR. HİÇBİRİNE DERDİMİ ANLATAMADIM”

İsmet Aydınlık, “Ego, geçen yıl fırıncılık yapıyordum. Güzeşte yıl tıpkısı fırın aldım, borca harca girdik. Bora harca battık. Bu sene hayırlısıymış kim siyasete girdim. Benim arkadaşlarımın çoğu solcudur. Ben ne dünyada yaşıyorsam… Ego, AK Parti’ye tapıyordum herhalde. Bunlar oğan kabilinden ergin, insanlara yüksekten bakıyorlar. Hiçbirine derdimi anlatamadım. Sizden Allah razı olsun, sizi tanımam bilmem. Geldiniz, mülakat ettiniz. Ne büyüklüğünde bahtiyar oldum. Sıkıntılar herkeste tamam” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Anca insanlar var kim cümbüş borcunu ödeyemediği üzere elektriği kesiliyor. İki çocuğu var, çocuklarının çamaşırlarını yıkayamıyor. Burada ihtimal konu bitişik, tesanüt kültürü var ama Ankara, İstanbul’üstelik öyle benzeri molekül yok. Kimse kimseyi tanımıyor. 15 dönem kışın ortasında elektriği kesiliyor. 15 çevrim gençler zahir geçinecek? Kimsenin kimseden haberi bulunmayan. Hakeza çok iri teessürat var” diyerek karşılık verdi.

“TMO’YA VEREN ARKADAŞLARIN FINDIKLARININ ÇOĞU GERİ GELDİ”

Kılıçdaroğlu’nun “Köyde akrabalar var mı” sorusuna İsmet Vazıh, “Var. Fındık topladım Başkan’ım, 600 kilogram. Dediler ’54 teklik’, şimdi ’44 lira’ dediler. Sınırlanmış emanete verdik. TMO’evet ‘devlet destekli’ diyorlar, TMO’evet veren arkadaşların fındıklarının çoğu geri geldi. Adam anca aynı seçiyor ki iki avuç fındığı vurdumduymaz gönderiyor. Benim kaç arkadaşım öyle mağdur oldu. Hem ‘Emanete vermeyin’ diyorlar hem de seçme husus belgisiz” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Düzelteceğiz” dedikten sonra Atıfet Görgülü, “Genişlik başta kiraların, elektriğin, suyun inmesini çokça istiyorum. Zira aynı icar kadar cümbüş faturası ödüyorum. Zammı veriyorsun, kepçe ile izansız alıyorsun. O antlaşma ödeme” diyerek zamlara tepki gösterdi.

İsmet Görgülü ise “Ego EYT’liyim. Deminden solcu rüfeka diyor; ‘Şimdi Tayyip zor dahi eder’. Bulunmayan, asla. ‘Eksiksizlik Komutan bile gelse ihtimal elan fazla zam verecek. Tayyip Satma 3 verse Kılıçdaroğlu 5 verecek’… Bire Bir madde itiraf edeyim; siz olmasaydınız şu Giresun’üstelik ara sıra şeylerin olması tür değildi. Siz kâh şeylerin üzerine gide gide… Cenabıhak sizden razı olsun. Şu asgari ücrette üstelik sizin çok büyük desteğiniz var. Sizden eksantrik kimesne konuşmuyor. Ben, sizi bilahare izlem etmeye başladım. Meral Karı konuşuyor da siz henüz asude anlatıyorsunuz” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU: VATANDAŞTAN ALIYORSUN, BİR APAZ ADAMA DÜNYANIN PARASINI VERİYORSUN

Iyilik Işıklı, “Kişi üretimimizi kendimiz yapamıyoruz. Oradan alıp burada pahalıya satıyor. Hangi anladım bu işten? Bizim zampara üretimimiz yok. Gelişigüzel husus dış devlete, başka ülkelere” dedi. Kılıçdaroğlu, “Gaz alıyorsun haricen, rastgele husus haricen. Allah’ın güneşi caba, güneş paneli kursan henüz çarkıt ama bunu yaptırmıyorlar. Yapmıyorlar, bir defa dışarıdan gaz gelecek, haricen petrol gelecek, ruh elde edeceğiz. Ondan sonraları dünyanın parasını ödeyeceğiz. Ki kazanıyor bundan? Vatandaştan alıyorsun, aynı apaz adama dünyanın parasını veriyorsun. Tarih enerjisi olsa çiftçiye elektriği bedavasına veriyorsun, ayrıca dikici ondan dünyalık kazanıyor. Artı dışarıya dolar vermiyorsun. Seçme öz Türkiye’de yapılıyor doğrusu, bile elan kızgın oluyor. Tığ belediyelere söyledik; ‘Sen yaptır de eş olsun, diğerleri görsünler’. Dedi ya benzeri küşayiş, ‘Bay Eksiksizlik sen yaptır'” dedi.

“ELİNDE KURANLA GEZİYORDU; TANRI, SEFIR DİYE ETKİLENİYORDUK”

İsmet Ziyalı ise “Kemal Beyi birlikte eleştiriyor, kendisine bakmıyor. Ben bu adamdan niçin etkilendim? Hepimiz Müslümanız, elinde Kuran’la geziyordu; Allah, elçi diyerek etkileniyorduk. Yalanmış bu. Sabık şehremaneti ile tartıştım. Cuma Namazı namazını belediyede kılıyorlar, ‘Belediyede illet namaz kılıyorsunuz, çalım mi yapıyorsunuz’ dedim. Şaibe, git evinde, cami birlikte kıl. Ego inanmıyordum. Bunlar Mutekit, biz değiliz. Herkesi kötüle kötüle, hakeza yöntem yapa yapa bizim gözümüzü bürümüşler. Tığ dahi kanmışız bunlara, vakit kaybetmeden ceplerini doldurmuşlar” diyerek konuştu.

KILIÇDAROĞLU: İLK KURAN’IN TÜRKI MEALİNİ HAZIRLATAN CHP, İLK ELMALILI HAMDİ YAZIR’A KURAN HAZIRLATAN CHP, AMA ‘DİNSİZ CHP’. NASIL OLUYOR BU

Kılıçdaroğlu, ” Van’a gittim, Van’a Norşin Şeyhi bile gelmiş. Dediler ki ‘Size fikir vermiyoruz, siz camileri yıktınız, dinsizsiniz’ kabil bire bir güruh öz… Dedim ‘Ego, sana, 1921 yılında Atatürk’ün Meclis’te yaptığı konuşmayı göndereceğim. Orada milli abidelerimiz, camilerimizin onarımı amacıyla şu kadar para harcanmıştır diyor. Cami için servet harcayan adam, camiyi ne yıksın? Kanı var, eseme var.’ 1940’lı yıllardaki rakamları gene gönderdim; ne camilerin onarıldığı, baştan cami yapıldığı…

Söz Temsili Ankara’da Kocatepe Camii vardır. O caminin yapımı bire bir vakfa aittir, vakfın kurucularından birisi bile İsmet İnönü’dür. Çankaya Camii’ni özne İsmet İnönü’dür. Demincek biz, dini siyasete alet etmiyoruz. Atatürk’ten bize iki can var. Tıpkı; dini siyasete cihaz etmeyeceksin. İki; askeri siyasete bulaştırmayacaksın. Erkânıharbiyeiumumiye ve diyanet üzerine biz sınırlanmış olmadıkça on paralık konuşmayız. Atatürk’ten bu yana hangi genel rüesa, hangi milletvekilleri varsa bu kuralara akıllıca davranırız. Zımnında onlara yeniden söyledim; önceki mortocu dil cambazı okulunu özne CHP, evvel ilahiyat fakültesini kuran CHP, geçmiş Kuran’ın Türkçe mealini hazırlatan CHP, ilk Elmalılı Hamdi Yazır’a Kuran hazırlatan CHP, amma ‘dinsiz CHP’. Bittabi oluyor bu? Hatır takanak husus değil. Düzelir… İnsanlar okudukça, baktıkça, hayatı gördükçe gerçeği görüyor” diye niteleyerek konuştu.

“GİRESUN’UN SAHİBİ BULUNMAYAN”

Nimet Görgülü ise “Bizim on paralık hisse senedi alanımız bulunmayan. En iri sıkıntımız da o. Bu Giresun’de akıllıca düzgün bir iş alanımız bulunmayan. Olanlar birlikte kapandı. O büyüklüğünde millet dışarıda, haris” diyerek veca yandı. İsmet Görgülü ise “Giresun’un sahibi namevcut. Trabzon beyninde sıkışmış. Ben 50 yaşına geldim, bütün böyle” dedi. Armağan Işıklı de “Minimum ücrete zam geldiyse iştirakçi çıkarmaya bakıyorlar, ‘kaldıramıyorum’ deniliyor örneğin. Yer balaban yüklülük bu. 10 senelik işçi olan kişiyi çıkarılıyor. Böyle benzeri husus türlü mi” diyerek ekledi.Share: