KILIÇDAROĞLU: SEÇKIN ANNENİN EVLADINI SAĞLIK İÇİNDE YATAĞA YATIRDIĞI BİR TÜRKİYE İSTİYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’nın Akyurt ilçesinde kadınlarla gelişigüzel, kadına şiddeti anlatan ‘Töz’ belgeselini izledi. Kılıçdaroğlu, “Adaleti hepimiz istiyoruz. Doğruluk için savaş ediyoruz. Tek kimsenin yatağa açgözlü girmediği, temas annenin evladını varlık içinde yatağa yatırdığı aynı Türkiye istiyorum” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eşi Servi Kılıçdaroğlu, CHP Avrat Kolları Başkanlığı’nın Akyurt Kızık Köy Konağı’nda dokümanter gösterimine katıldı. Kılıçdaroğlu, gayret gören dikici kadının hayata tutunma hikayesini anlatan ‘TÖZ’ belgeselini eşi ve kadınlarla alay malay izledi. Kılıçdaroğlu, etkinlikte yaptığı konuşmada, “Adaleti hepimiz istiyoruz. Doğruluk amacıyla uğraş ediyoruz. On Paralık kimsenin yatağa haris girmediği, seçkin annenin evladını dirlik süresince yatağa yatırdığı bir Türkiye istiyorum. Bunu ayırmak amacıyla savaş ediyorum, çekişme ise bunun kavgasını veriyorum. Evlatlarımızın sunturlu bire bir gelecekte, varlık zarfında bu ülkede çalışmalarını istiyorum. Ayrımsız umutları olmalı evlatlarımızın. Annelerin büyük kederli çektiğini, şişman sıkıntılar yaşadığını biliyorum. Hayatiyet, gaz, mahrukat, münasebet. Bunların tamamını biliyorum. Elhak siyaseti birlikte bunun üzere yapıyorum” ifadelerini kullandı.

‘YORULMAK BİZE HARAM’

Kılıçdaroğlu konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yorulmaktan saraka ettiler. Eskimek bize haram. Ta kim bu ülkede yaşayış oluncaya kadar. Bunun mücadelesini yapacağız. Zat defterimden yorulmayı sildim. Orada anca bire bir özdek namevcut. yavaş yavaş geziyorum. Eş kardeşimiz söyledi, ‘Geleceksin köyleri gezeceksin’ diye niteleyerek. Canan anneler, kadınlar. Ego beşli çetelerin adamı değilim. Ben maden baronlarının adamı değilim. Ben malı vurup kaçanların adamı değilim. Bu ülkede fakirin fukaranın, garibin gurebanın adamıyım. Onlar amacıyla çalışıyor ve savaşım ediyorum. Kırsalda çalışan temas karı ve gencin sigortası olacak ve primini da şevket yatıracak. Sizin tekaütlük hakkınız olacak. Siz günün 24 saati çalışıyorsunuz. Ben rahmetli nenemden bilirim köyde. Sabahın köründe kalkar, meşgul. Akşam Ezanı gelirdi, esasen devrisi sabahın köründe kalkardı. Irtihal ettiğinde ayrımsız sigortası de yoktu. Kimin sigortası olsun? Çalışanın, karşı teri dökenin olsun. Siz kırsaldasınız, çalışıyorsunuz. Sizi toprağa küstürenlere hakkınızı teslim etmeyin, vermeyin onlara.”

‘AİLE DESTEKLERİ SİGORTASINI GETİRECEĞİZ’

On Paralık kimsenin karanlıkta kalmayacağını tamlayan Kılıçdaroğlu, “Tıpkı madde daha yapacağız, ‘Aile Destekleri Sigortası’nı getireceğiz. Herhangi Bir ailenin minimum bire bir dirimsel güvencesi olacak. Anca, ‘hareketlilik borcumu ödeyemiyorum, ‘gaz borcumu ödeyemiyorum’ tamamını unutun. Çocuğun interneti, evin katıksız gazı, elektriği, suyu. Asla ve katiyen kesilmeyecek. Hiç kimse karanlıkta kalmayacak. Hastalık, ‘Aile Destekleri Sigortası’ bunu ödeyemeyeceklerin elektrik, suyu, gaz ve internetini ödeyecek. Ne emretmek kışın ortasında doğal gaz, cıvıltı, suyu seçmek. Hangi çağda yaşıyoruz. Onlar kesecekler, bu kardeşiniz açacak. On Paralık keder etmeyin. Onlar çetelere, tefecilere, üçkağıtçılara, avantacılara çalışıyorlar. Bu kardeşiniz el için, ulus üzere çalışacak. Sizler için çalışacak. Bundan emin olmanızı isterim” dedi.

‘ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUP REY KULLANIN’

Kılıçdaroğlu, konuşmasının devamında, ekonomiye değinerek, “Yoksulluk arada sırada şiddete yassı hazırlıyor. Evde koca işsizse; askere gitmiş mevrut oğlunuz, üniversiteye gitmiş kızınız işsizse, başıboşluk bilcümle kötülüklerin anasıdır. Dolayısıyla herkesin üreteceği, kazanacağı bire bir Türkiye’yi yapmak zorundayız. Zinhar umutsuzluğa kapılmayın. Sandığa giderken bire bir husus yapın. Elinizi vicdanınıza koyup, rey kullanın. Geleceğinizi düşünün; çocuklarınızın geleceğini düşünün, elan adamakıllı bire bir Türkiye düşünün. Buranın tahsis edilmesi üzere savaşım eden muhtar kardeşlerime birlikte teşekkürname ederim. Muhtar kardeşlerim da görecekler, onları üstelik çokça ayrımlı yerde konumlandıracağız. Bu topraklarda yapılan geçmiş seçim 1833 yılında Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinde yapılan muhtarlık seçimidir. Mebus seçiminden önce muhtarlık seçimi yapılmıştır. Muhtarlar o nedenle demokrasinin ana taşıdır ve güçlendirilmesi geçişsiz” ifadelerin kullandı.

Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu’na bire bir vatandaş aldatmak verdi. Kılıçdaroğlu, Mahsa Amini’nin öldürülmesine cebin protestolarla ilgilendiren soruya “Kadınlar dünyanın tek ülkesinde, hiçbir köşesinde denk ödememeli. Bizim yapmamız gereken kadınlara tevakki etmek istihbar etmek” dedi.Share: