KADIN CİNAYETLERİNİ DURDURACAĞIZ PLATFORMU’NUN FESHEDİLMESİ DAVASINA KATILMA TALEPLERİNE RET

KADIN Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği’nin tüzüklerine yeraltı davrandığı iddiasıyla feshedilmesine ait açılan davada, cinayete kurban revan kadınların ailelerinin katılma talepleri reddedildi.

İstanbul 13. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, müddeialeyh dernek başkanı Fatma Gülsüm Önal, Cemiyet Başkan Yardımcısı Direk Ataselim ve müddeialeyh toplum örgütü üyeleriyle avukatları amade bulundu.  TBMM Karı Okazyon Eşitliği Komisyonu Başkanvekili Jale Aydın Süllü, CHP İnsan Haklarından Mesul Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Yağız, Norway Pen Derneğinden Caroline Stockford, İsveç Konsolosluğu Başkonsolos Yardımcısı Björn Johnson, Hollanda Başkonsolosluğu Başkonsolos vekili Karin Cones Scapen, Türk Üniversiteleri Kadınlar Derneği Mersin Idarehane Başkanı avukat Şerife Arıcı Yıldız, İstanbul Barosu Başbuğ Yardımcısı Nazan Moroğlu dahi duruşmaya seyirci namına katıldı.

Mahkemede küçümseme alan topluluk avukatları, derneğe açılan metres davasının hukuka karşıt olduğunu ve davanın düşürülmesi gerektiğini savundu. Avukatlar, davanın açılmasına neden olan ve dosyada beyyine sayılan polis fezlekelerinde düzlük düzlük suçlamaların, ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını söylediler.Türkiye Avrat Dernekleri Federasyonu, Mor Yapı Karı Sığınağı Vakfı, Önceki Kadınlar ve Ayrıntılar Derneği ile öldürülen kadınların aileleri de davaya katılma talebinde bulundu. Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin, “Bulak kaybolduğu ahit Bitlis’ten Muğla’ya gittim. Yanımda kimse yokken bu düzlem vardı. Bilcümle duruşmalara gittim. Rastgele duruşmada, kar, şita, hamam altında saatlerce benimle birlikte beklediler, bana destek oldular, avunç ettiler. O dönem bugündür herhangi bir antlaşma yanımdalar. Kimse çıkar namına düşünmesin, manevi destek verdiler. Espas bu platforma gelene büyüklüğünde Türkiye’dahi kapatılması müstelzim haddinden fazla cemiyet var. Bunların kapatılacağı yerde, insanlığa faydalı, halka bakım fail bu derneğin feshedilmek istenmesini anlamıyorum. Davaya karışan görünmek istiyorum” dedi. Topluluk avukatlarından Sevi Aydınlık Kortej, tekmil müdahillik taleplerinin kabul edilmesini ve parçalanmamış tanıkların dinlenilmesini kâm ederek, ayrımsız sonraki duruşmada kamu dosya kapsamında defans yapmaları amacıyla müddet istedi.

KATILMA TALEPLERİNE RETMahkeme, müdahillik taleplerinin reddine değişmeyen verdi. Bilgili, tanıkların dinlenilmesine ve yekpare dosya geldikten bilahare avukatların beyanda bulunulması amacıyla süre vererek duruşmayı 11 Karı 2023 tarihine erteledi.

DAVA KONUSU

İstanbul Cumhuriyet Altını Başsavcılığı Fikri ve Sınai Haklar Sormaca Bürosunca hazırlanan davanamede, İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğünün 29 Mart 2021 günlü yazısında, Şişli Kurtuluş’ta hareketlilik gösteren Karı Cinayetlerini Durduracağız Platformu Derneği hakkında şikayetlerde bulunulduğu belirtiliyor. Davanamede, bu şikayetlerde derneğin, kadın haklarını esirgeme kisvesi altında aile mevhumunu, kadınları ve çocukları namevcut sayarak parçaladığı, toplumda kaos yaratıp mağduriyetleri artırmayı amaçladığı, Reisicumhur için hakaret söylemleri olduğu, derneğin amacına, kanun ve ahlaka marjinal elektrik gösterdiği belirtilerek feshine karar verilmesi dilek ediliyor.

– İstanbul

Share: