İYİ Tümen Sözcüsü Metin: “(13 Küçük Ay) Namzetlik açıklamasına yönelik benzeri bilgi kâin değil”

İYİ Öğür Sözcüsü Güçlü: “(13 Küçük Ay) Namzetlik açıklamasına müteveccih bire bir bilgi bulunan değil”

ANKARA İYİ Parti Umumi Başbuğ Başdanışmanı ve Tümen Sözcüsü Kürşad Dayanabilen, “13 Gücük Ay ile ilişik serencam açıklayan 6’lı masa bildirgesinde tıpkısı güruh gerçekleştirileceğine dair ayrımsız hikmet bizde kâin. Amma, adaylık açıklamasına yönelik benzeri bilgelik kâin değil” dedi.

İYİ Öğür Genel Komutan Başdanışmanı ve Öğür Sözcüsü Kürşad Güçlü, partisinin umumi merkezinde düzenlediği basın toplantısında politika gündeminde saha düzlük konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Metanetli, partisinin genel merkezinde düzenlediği matbuat toplantısında, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’nde gerçekleşen saldırıya ve İsveç’te Kuran-ı Kerim’in yakılmasına dair açıklamalarda bulundu. Takatli, parti politikası namına görüşlerinin stabil olduğunu aktararak, ‘İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatacaklarını söyledi. Metin yaptığı açıklamaların ardından basın mensupları eliyle gelen soruları yanıtladı.

“Azerbaycan, İran ve Türkiye bile bu cesim sürecin birer parçası”

İYİ Fırka Sözcüsü Kip, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliği’nde gerçekleşen saldırıya dair başsağlığını dile getirerek, “Kardeşliğimizin, iki mehabet bir tane ulus temas ant olduğu gibi bitmeme edeceğinde şüphemiz namevcut. İYİ Öğür iktidarında dahi lüzum Türkiye ve Azerbaycan ilişkisinde gerekse Türk dünyasının değme sahasında birlikteliğimiz hesabına çıkarlarımız adına müktesep bütün haklar ve süreçler bitmeme edecek. Bu İran’üstelik gerçekleşen aynı geveze, zımnında bölgemizin istikrarı üstüne şişman ehemmiyet taşıyor. Şu temel büyüklüğünde yapılan açıklamalar var. Amma, netlik nail değil. Bu konunun tıpkısı dakika önceki aydınlığa kavuşturulması gerekmekte. Karabağ’de bitmeme eden aynı süreç var. Azerbaycan, İran ve Türkiye dahi bu koca sürecin birer parçası. İstikrarsızlığı tetiklemek isteyen bazı çevrelerin birtakım kurguları olmalarına karşın balaban bire bir titizce bu proses bitmeme ettirilmeli ve dip planda ne olup ne olmadığı ortaya çıkarılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“‘Büyük Gençlik Buluşmamızı’ gerçekleştireceğiz”

Metanetli, 25 Antrakt 2022’birlikte ‘Büyük Karı Buluşması’nı gerçekleştirdiklerini ve bu organizasyona 15 binden aşkın kadının katıldığını hatırlatarak, “Deminden yeni bir proje ile geliyoruz. 18 Gücük Ay’ta Ankara Arena Spor Salonu’nda ‘Büyük Bilgisizlik Buluşmamızı’ gerçekleştireceğiz. Orada bile 10 binlerce gencimiz tıpkı araya gelecek. Bu programın ayrımsız önemi dahi Bilgisizlik Politikalar Başkanlığımızın, gençlere yönelik politikalarımızın anlattığı haddinden fazla şanlı aynı enformasyon toplantısına birlikte dönüşecek” diye konuştu.

“Darülfünun öğrencilerinin görüş kullanmalarında beş altı bariyer var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Gençler sandığın rengini belirleyecek’ sözlerine katıldığını tamlayan Dokuz Canlı, şöyle bitmeme etti:

“Darülfünun öğrencilerinin fikir kullanmalarının uğrunda biraz bariyer var. 14 Mayıs’ın bitiş sınavlarına denk gelebilme olasılığı haddinden fazla efdal. Yurtta mütezayit ayrımsız üniversite öğrencisi intihap takvimi açıklandıktan sonraları, kısıtlanmış benzeri aralık olacak. Bu aralıkta ikametgah değişikliği yapmaya kalktığında bu nöbet yurtta kalamaz arkaç gelecek. Intihap kanunda aynı mübayenet yapmamız olanaklı değil. Tıpkısı yıldan evvel uygulanamıyor. O halde rahatlatacak iki eke gelişmeyi bilcümle gelişigüzel sağlamaya çalışacağız. Parti kendisine Faziletkâr Seçme Kurulu’nda (YSK), zaruri girişimleri başlatacağız. Acep, bir tamim yoluyla yurtta küsurat öğrenciler, kısıtlanmış takvime sıkışmadan bugünden itibaren isterlerse bu değişikliği yapabilirler mi? Yurtta kalmaları halinde bulundukları ilde rey kullanabilirler mi? Bunun YSK marifetiyle araştırılıp kamuoyumuza açıklanmasını istiyoruz. Yükseköğretim Yerleşmiş Başkanlığı’na bir çağrımız var. Bu tarihlerde yapılması muhtemel olan sınavları erteleyelim en azından bire bir haftalığına bunun için üniversitelere benzeri alfabe gitmesi yeterli olacaktır. İkametgahını alamamış dinç arkadaşlarımızın gerçekleşecek Alım Satım haset düşünce istimal işleminin olduğu günden itibaren bir lahzada eski Cuma Namazı haset ve Pazartesi günü dinlence olmasını öneriyoruz.”

“Adaylık açıklamasına yönelik bir bilgi bulunan değil”

Dokuz Canlı, tıpkı gazetecinin, CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun 13 Küçük Ay’ta bire bir aday isminin söylenebileceğine dayalı ifadesine yönelik namına şu şekilde karşılık verdi: “13 Şubat ile ilgili son açıklayan 6’lı masa bildirgesinde bire bir toplantı gerçekleştirileceğine dair tıpkısı bilgi bizde kâin. Ama, namzetlik açıklamasına yönelik tıpkı vukuf mevcut değil. 13 Şubat öncesinde liderler beyninde ayrımsız ziyaret trafiği olacak ve bizim yeryüzü başından beri altına çizerek söylediğimiz bire bir kapı var. Nihai adaylık tartışmasının esame üzerinden olduğu benzeri aşamada biz muhakkak izinli kurullarımızı toplayacağız.”

Share: