Rusya: “Ukrayna üstüne Pekin’in görüşlerini paylaşıyoruz”

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çin’in Ukrayna’daki krizin çözümüne müteveccih sunduğu öneri değerlendirilerek Pekin yönetimi ile tıpkısı görüşü paylaştıklarını açıkladı.

Ukrayna’daki işgalin yıldönümünde Çin’in, Ukrayna’daki krizin çözümüne dair sunduğu önerilere Rusya’dan cevap geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığı eliyle yapılan yazılmış açıklamada Çin’in önerileri olumlu bulunurken, “24 Şubat’ta Çin Dışişleri Bakanlığı’nın resmi genel ağ sitesinde “Ukrayna Krizinin Siyasi Çözümüne İlişkin Çin’in Pozisyonu” antetli bire bir doküman yayınlandı. Açıklamada, “Çinli dostların Ukrayna’daki ihtilafın barışçıl yollarla çözümüne katkıda bulunma yönündeki ilgiyle arzularını haddinden fazla takdir ediyoruz. Pekin’in görüşlerini paylaşıyoruz. BM Şartı’na, beşeriyetçi ünsiyet üstelik karışma atılmak üzere arsıulusal hususiyet normlarına, güvenliğin bölünmezliği ve tıpkısı ülkenin güvenliğinin diğerinin güvenliğine uymazlık verecek şekilde güçlendirilmemesi gerektiği ilkelerine bağlıyız. Çinli meslektaşlarımız gibi biz dahi Konfedere Milletler Güvenlik Konseyi’nin cevaz vermediği herhangi bir cins kısıtlayıcı tedbiri gayrı meşru buluyoruz ve bunun nahak yere rekabetin ve iktisadi savaşın anif aynı aracı olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri saha aldı.

Açıklamanın devamında Rusya’nın, NATO ve ÇAKER’ye geçtiğimiz yıllarda asayiş garantilerine ait önerilerde bulunduğu hatırlatılarak, “2021’in böylelikle ortaya koyduğumuz, Rusya Federasyonu ile KÖLE ortada güvenlik garantilerine ilişkin ve Rusya’nın güvenliğini sağlamaya müteveccih ayrımsız anlaşma imzalamaya dönük teklifimiz sunuldu. NATO ve garplı devletler yoluyla teklifimizin reddedilmesine üzüldük” ifadeleri kullanıldı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Çin’in sunduğu önerilerde sorunun diplomatik yollarla hal bulunması fikrine katıldıklarını belirterek, “Ukrayna krizine gelince, Rusya, özel askeri operasyonun diplomatik yollarla hedefine ulaşmasına açıktır. Bu, Ukrayna’ya Günindi silahları tedariki ve yüklü er akışının durdurulması, çatışmaların sona ermesi, Ukrayna’nın nötr statüye mankafa dönmesi, halkların kişi geleceğini tayin hakkının uygulanmasının aynı sonucu yerine ortaya sâdır yeni lehçe realitenin tanınması, Ukrayna’nın militarizm ve Nazizmden arındırılması ve topraklarından kaynaklanan bütün tehditlerin ortadan kaldırılması anlamına geliyor” denilirken açıklamanın sonunda ise Ukrayna’bile işlek halkın anne dilinde enformasyon, eğitim bilimi kabul etme ve tüm Ukrayna halkının ana haklarının korunması gerektiği vurgulandı. – MOSKOVA

Share: